1.1

Münsterland Giro 2009

9th edition

Steinfurt - Steinfurt 200 km

3 October 2009

Rider Team Time
1.
Aleksejs SARAMOTINS
Team Designa Kokken 4h33'40"
2.
Wouter MOL
Vacansoleil Pro Cycling Team 00'06"
3.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
4.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse
5.
Jean ZEN
Palmans Cras
6.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC 00'08"
7.
Kristof GODDAERT
Topsport Vlaanderen - Mercator 00'09"
8.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
9.
Eric BAUMANN
Team Nutrixxion Sparkasse
10.
Jempy DRUCKER
Continental Team Differdange
11.
Dieter CAPPELLE
Palmans Cras
12.
Sjef DE WILDE
Palmans Cras
13.
Stijn NEIRYNCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
14.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
15.
Marc HESTER
Team Designa Kokken
16.
Tim MERTENS
Topsport Vlaanderen - Mercator
17.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
18.
Andreas STAUFF
Team Kuota - Indeland
19.
Jonas SCHMEISER
Heizomat Mapei
20.
Job VISSERS
Skil - Shimano
21.
Gerald CIOLEK
Team Milram
22.
Jean Mitja SCHLUTER
Team Nutrixxion Sparkasse
23.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec
24.
Sebastian LANG
Silence - Lotto
25.
Alexander SCHMITT
Seven Stones
26.
Roger KLUGE
LKT Team Brandenburg
27.
Nikola AISTRUP
Team Capinordic
28.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
29.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
30.
Fabian WEGMANN
Team Milram
31.
Timothy VANGHEEL
Palmans Cras
32.
Theo BOS
Rabobank
33.
David HESSELBARTH
Heizomat Mapei
34.
Michael FRANZL
Heizomat Mapei
35.
Bobbie TRAKSEL
Vacansoleil Pro Cycling Team
36.
Jens Erik MADSEN
Team Capinordic
37.
Anders LUND
Team Saxo Bank
38.
Dennis POHL
Team Kuota - Indeland
39.
Johim ARIESEN
Cyclingteam Jo Piels
40.
Micha GLOWATZKI
Seven Stones
41.
Reto HOLLENSTEIN
Vorarlberg - Corratec
42.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
43.
Markus EICHLER
Team Milram
44.
Bastiaan GILING
Team Designa Kokken
45.
Jasper OCKELOEN
Rabobank
46.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec
47.
Julian KERN
Seven Stones
48.
Marco BRUS
Cyclingteam Jo Piels
49.
Tom VAN BECELAERE
Palmans Cras
50.
Frank DRESSLER
Continental Team Differdange
51.
Max JENKINS
Glud & Marstrand Horsens
52.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand Horsens
53.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
54.
Wout POELS
Vacansoleil Pro Cycling Team
55.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano
56.
Jurgen FRANCOIS
Palmans Cras
57.
Florian VÖLK
Heizomat Mapei
58.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
59.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
60.
Ramon SINKELDAM
Rabobank
61.
Alexander GRAD
Team Kuota - Indeland
62.
Laurent DIDIER
Team Designa Kokken
63.
Johannes HEIDER
LKT Team Brandenburg
64.
Thomas RIBER SELLEBJERG
Team Capinordic
65.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
66.
René JØRGENSEN
Team Designa Kokken
67.
Ingmar DASSLER
LKT Team Brandenburg
68.
Michiel ELIJZEN
Silence - Lotto
69.
Robert RETSCHKE
Continental Team Differdange
70.
Sergej FUCHS
Rabobank
71.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen - Mercator
72.
Linus GERDEMANN
Team Milram
73.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
74.
Thom VAN DULMEN
Cyclingteam Jo Piels
75.
Daniel WESTMATTELMANN
Seven Stones
76.
Stijn JOSEPH
Topsport Vlaanderen - Mercator
77.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
78.
Martin MORTENSEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
79.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
80.
Geert OMLOOP
Palmans Cras
81.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
82.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
83.
Joost VAN LEIJEN
van Vliet EBH Elshof
84.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
85.
Boy VAN POPPEL
Rabobank
86.
Niki TERPSTRA
Team Milram
87.
Robert BARTKO
LKT Team Brandenburg 00'23"
88.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano 00'25"
89.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
90.
Grischa JANORSCHKE
Team Nutrixxion Sparkasse 00'29"
91.
Kenny DEHAES
Team Katusha 00'33"
92.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team 00'55"
93.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
94.
Christopher STEVENSON
Team Capinordic
95.
Felix DEHMEL
LKT Team Brandenburg
96.
Michael WEICHT
LKT Team Brandenburg
97.
Christoph SOKOLL
Vorarlberg - Corratec
98.
Michael KURTH
Team Kuota - Indeland
99.
Ricky Enø JØRGENSEN
Glud & Marstrand Horsens
100.
Kasper Linde JØRGENSEN
Glud & Marstrand Horsens
101.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
102.
Martin PEDERSEN
Team Capinordic
103.
Alexander NORDHOFF
Seven Stones
104.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
105.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec
106.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse
107.
Thomas GULDHAMMER
Team Capinordic
108.
Tim KLESSA
Team Kuota - Indeland
109.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia - HTC
110.
Gert DOCKX
Team Columbia - HTC
111.
Servais KNAVEN
Team Milram
112.
Rik KAVSEK
Cyclingteam Jo Piels
113.
Josef BENETSEDER
Vorarlberg - Corratec
114.
Tom CRIEL
Topsport Vlaanderen - Mercator
115.
Jelle POSTHUMA
Cyclingteam Jo Piels 01'04"
116.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC 01'12"
117.
Tejay VAN GARDEREN
Rabobank
118.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank
119.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
120.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Team Capinordic
121.
Adriaan HELMANTEL
Cyclingteam Jo Piels
122.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC 03'00"
123.
Henrik ALBINUS
Seven Stones 04'34"
124.
Mats BOEVE
Rabobank

Race information

Start, finish: Steinfurt - Steinfurt

Distance: 200 km

Date: 3 October 2009