Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2009

55th edition

Stage 4. Marbella - Benahavis, 162.5 km    

18 February 2009

Rider Team Time
1.
Davide REBELLIN
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 4h17'14"
2.
Filippo POZZATO
Team Katusha
3.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
4.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo
5.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
6.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
7.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
8.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
9.
Martin VELITS
Team Milram
10.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
11.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne
12.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
13.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur
14.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
15.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
16.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
17.
Joost POSTHUMA
Rabobank
18.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto
19.
Linus GERDEMANN
Team Milram
20.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
21.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 00'05"
22.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
23.
Jesus DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto
24.
Mario AERTS
Silence - Lotto
25.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Fuji - Servetto
26.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Contentpolis - Ampo
27.
Bram TANKINK
Rabobank
28.
Pedro FERNANDEZ HERMIDA
Xacobeo Galicia
29.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
30.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
31.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
32.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto
33.
Ricardo SERRANO GONZALEZ
Fuji - Servetto
34.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur 00'12"
35.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 00'15"
36.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
37.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo 00'16"
38.
Servais KNAVEN
Team Milram
39.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Euskaltel - Euskadi
40.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
41.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 00'20"
42.
Josep JUFRE POU
Fuji - Servetto 00'21"
43.
Martin MÜLLER
Team Milram
44.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
45.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur 00'24"
46.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 00'25"
47.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia Cajasur
48.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
49.
Gerben LÖWIK
Vacansoleil Pro Cycling Team
50.
Denis MENCHOV
Rabobank
51.
Borut BOZIC
Vacansoleil Pro Cycling Team
52.
Leonardo MOSER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 00'30"
53.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne 00'32"
54.
Bjorn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team 00'53"
55.
Clement LHOTELLERIE
Vacansoleil Pro Cycling Team
56.
Wilfried CRETSKENS
Silence - Lotto 01'14"
57.
Thomas DEKKER
Silence - Lotto
58.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
59.
Luca BARLA
Team Milram
60.
Paul VOSS
Team Milram
61.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur
62.
Samuel SANCHEZ GONZALEZ
Euskaltel - Euskadi
63.
Bert DE BACKER
Skil - Shimano
64.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Contentpolis - Ampo
65.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
66.
Sebastian LANG
Silence - Lotto 01'38"
67.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi 01'43"
68.
Leif HOSTE
Silence - Lotto 01'54"
69.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
70.
Nikita ESKOV
Team Katusha 02'14"
71.
Francisco Jose PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo 02'21"
72.
Ivan ROVNY
Team Katusha 02'44"
73.
Christian PFANNBERGER
Team Katusha
74.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha 02'46"
75.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 02'53"
76.
Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 03'34"
77.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur 05'31"
78.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo 06'48"
79.
Luis Angel MATE MARDONES
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 07'32"
80.
Marlon Alirio PEREZ ARANGO
Caisse d'Epargne 09'39"
81.
Elia RIGOTTO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 18'36"
82.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia