2.1

Volta ao Algarve 2009  |  General Classification    

14th edition

General Classification

18 February 2009 - 22 February 2009

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 19h04'22"
2.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step 01'06"
3.
Rubén PLAZA MOLINA
Liberty Seguros 01'07"
4.
Tiago MACHADO
Madeinox Boavista 01'08"
5.
Andreas KLÖDEN
Astana 01'09"
6.
Antonio COLÓM MAS
Team Katusha 01'23"
7.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC 01'57"
8.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team 02'02"
9.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Palmeiras Resort / Prio 02'08"
10.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 02'11"
11.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team 02'17"
12.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC 02'18"
13.
Danny PATE
Garmin - Slipstream 02'29"
14.
David BLANCO RODRIGUEZ
Palmeiras Resort / Prio 02'32"
15.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
16.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 02'34"
17.
Markus FOTHEN
Team Milram 02'46"
18.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 02'58"
19.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 03'03"
20.
Gianni MEERSMAN
Francaise des Jeux 03'18"
21.
Dries DEVENYNS
Quick Step 03'19"
22.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
23.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team 03'20"
24.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator 03'29"
25.
Niki TERPSTRA
Team Milram 03'33"
26.
Bruno PIRES
Barbot - Siper 03'37"
27.
Nelson Nuno SEQUEIRO VITORINO
Palmeiras Resort / Prio 03'40"
28.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Barbot - Siper 03'47"
29.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 03'53"
30.
Carlos NOZAL VEGA
Liberty Seguros 03'59"
31.
Michel KREDER
Rabobank 04'33"
32.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team 04'36"
33.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana 04'44"
34.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC 05'03"
35.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC 05'24"
36.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
37.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC 05'26"
38.
Benny DE SCHROODER
AN Post - Sean Kelly Team 05'33"
39.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
40.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 05'36"
41.
Steven VAN VOOREN
AN Post - Sean Kelly Team 05'46"
42.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Madeinox Boavista 05'54"
43.
Danail ANDONOV PETROV
Madeinox Boavista
44.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
Palmeiras Resort / Prio 05'55"
45.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne 06'12"
46.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen - Mercator 06'17"
47.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 06'19"
48.
Geert STEURS
Topsport Vlaanderen - Mercator 06'20"
49.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team 06'28"
50.
Nelson Hugo Lobo ROCHA
Madeinox Boavista 06'30"
51.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto 06'33"
52.
Tejay VAN GARDEREN
Rabobank 06'34"
53.
Stephen GALLAGHER
AN Post - Sean Kelly Team 06'37"
54.
Blake CALDWELL
Garmin - Slipstream 06'39"
55.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
LA - Rota dos Moveis 06'46"
56.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 06'55"
57.
Matteo TOSATTO
Quick Step 06'58"
58.
David VAZ DE MATOS
LA - Rota dos Moveis 07'02"
59.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto 07'06"
60.
Sergei IVANOV
Team Katusha 07'07"
61.
Hugo Manuel IZIDORO VITO
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 07'10"
62.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team 07'13"
63.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank 07'18"
64.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia - HTC 07'19"
65.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux 07'23"
66.
Marco MARZANO
Lampre - NGC 07'27"
67.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux 07'33"
68.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team 07'41"
69.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator 07'46"
70.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto 07'48"
71.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team 07'52"
72.
Arnaud GÉRARD
Francaise des Jeux 08'07"
73.
João BENTA
Madeinox Boavista 08'13"
74.
Cândido BARBOSA
Palmeiras Resort / Prio 08'14"
75.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne 08'16"
76.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator 08'18"
77.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank 08'19"
78.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC 08'27"
79.
Helder OLIVEIRA
Barbot - Siper 08'30"
80.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Liberty Seguros 08'40"
81.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto 08'44"
82.
Michiel ELIJZEN
Silence - Lotto 08'45"
83.
Sergio Ferreira SOUSA
Madeinox Boavista 09'11"
84.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen - Mercator 09'13"
85.
Joaquim Alberto CAMPOS SAMPAIO
Madeinox Boavista 09'18"
86.
Peter WROLICH
Team Milram 09'27"
87.
Kevin VAN IMPE
Quick Step 09'33"
88.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
89.
Manuele MORI
Lampre - NGC 09'46"
90.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Liberty Seguros 09'49"
91.
Celestino Duarte Dias PINHO
LA - Rota dos Moveis 09'51"
92.
Gert DOCKX
Team Columbia - HTC 09'58"
93.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team 09'59"
94.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha 10'13"
95.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team 10'24"
96.
Sergej FUCHS
Rabobank 10'25"
97.
Pietro CAUCCHIOLI
Lampre - NGC 10'29"
98.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
LA - Rota dos Moveis 10'32"
99.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 10'49"
100.
Krassimir VASILEV
Palmeiras Resort / Prio 10'53"
101.
William FRISCHKORN
Garmin - Slipstream 10'59"
102.
Michael SCHÄR
Astana 11'02"
103.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux
104.
Stijn DEVOLDER
Quick Step 11'43"
105.
Sergey RENEV
Astana 11'51"
106.
Matthé PRONK
Vacansoleil Pro Cycling Team 12'01"
107.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Liberty Seguros 12'03"
108.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 12'06"
109.
Carlos Manuel OLIVEIRA PINHO
Barbot - Siper 12'34"
110.
Nuno MARTA DUARTE
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 12'51"
111.
Hernâni BRÔCO
Liberty Seguros 13'33"
112.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC 13'34"
113.
Luis Filipe Albino SILVA
Palmeiras Resort / Prio 13'46"
114.
Samuel Dias COELHO
Barbot - Siper 14'27"
115.
Joao CABREIRA
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 14'32"
116.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 14'36"
117.
Thomas FOTHEN
Team Milram 15'26"
118.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 16'37"
119.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Barbot - Siper 16'55"
120.
Artur GAJEK
Team Milram 17'43"
121.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream 18'42"
122.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto 19'28"
123.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne 20'02"
124.
Kristof GODDAERT
Topsport Vlaanderen - Mercator 20'19"
125.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 20'23"
126.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 20'30"
127.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
128.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha 20'55"
129.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 21'02"
130.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC 21'12"
131.
Aart VIERHOUTEN
Vacansoleil Pro Cycling Team 21'27"
132.
Thomas BERKHOUT
Rabobank
133.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit en Ligne 21'31"
134.
Sebastien CHAVANEL
Francaise des Jeux 21'32"
135.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 21'38"
136.
Stijn NEIRYNCK
Topsport Vlaanderen - Mercator 21'42"
137.
Miguel Angel CANDIL DELGADO
LA - Rota dos Moveis 21'45"
138.
Hans DEKKERS
Garmin - Slipstream 21'58"
139.
Robert FÖRSTER
Team Milram 22'02"
140.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team 22'17"
141.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 22'27"
142.
Pedro Miguel MIRANDA SOEIRO
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 22'39"
143.
Bruno Antero LIMA
Madeinox Boavista 22'45"
144.
Wouter WEYLANDT
Quick Step 23'31"
145.
Kenny DEHAES
Team Katusha 23'47"
146.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream 24'08"
147.
Paidi O'BRIEN
AN Post - Sean Kelly Team 25'06"
148.
Michaël VAN STAEYEN
Rabobank 25'09"
149.
Ruben CALVO GOMEZ
LA - Rota dos Moveis 25'34"
150.
David O'LOUGHLIN
AN Post - Sean Kelly Team 26'30"
151.
Dimitri MURAVYEV
Astana 27'15"
152.
Wouter MOL
Vacansoleil Pro Cycling Team 28'10"
153.
Antonio Filipe Oliveira AMORIM
Barbot - Siper 28'26"