2.PT

Eneco Tour of Benelux 2009  |  Prologue. Rotterdam I.T.T.   

15th edition

4.4 km, 18 August 2009

Rider Team Time
1.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
2.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
3.
Tom BOONEN
Quick Step
4.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream 02"
5.
Joost POSTHUMA
Rabobank
6.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 04"
7.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
8.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
9.
Maarten TJALLINGII
Rabobank 05"
10.
Nikolas MAES
Topsport Vlaanderen - Mercator
11.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne 06"
12.
Michiel ELIJZEN
Silence - Lotto
13.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank
14.
Andreas KLÖDEN
Astana 07"
15.
Niki TERPSTRA
Team Milram
16.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
17.
Rick FLENS
Rabobank 08"
18.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 09"
19.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
20.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
21.
Alexei MARKOV
Team Katusha
22.
Nick NUYENS
Rabobank
23.
Jan BAKELANTS
Topsport Vlaanderen - Mercator
24.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
25.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 10"
26.
Kristof GODDAERT
Topsport Vlaanderen - Mercator
27.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto 11"
28.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
29.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC 12"
30.
Servais KNAVEN
Team Milram
31.
László BODROGI
Team Katusha
32.
Steve MORABITO
Astana
33.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
34.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom
35.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
36.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank 13"
37.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
38.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom
39.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
40.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
41.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
42.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha 14"
43.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
44.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
45.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
46.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream
47.
Maciej BODNAR
Liquigas
48.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC 15"
49.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
50.
Tomas VAITKUS
Astana
51.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
52.
Alexander SEROV
Team Katusha
53.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
54.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
55.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator 16"
56.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
57.
Josep JUFRE POU
Fuji - Servetto
58.
Thomas FOTHEN
Team Milram
59.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC 17"
60.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
61.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
62.
Brian VANDBORG
Liquigas
63.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
64.
Dimitri MURAVYEV
Astana
65.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC
66.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto
67.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
68.
Frederik WILLEMS
Liquigas 18"
69.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas
70.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
71.
Daniel OSS
Liquigas
72.
Markus EICHLER
Team Milram
73.
Robert FÖRSTER
Team Milram
74.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
75.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
76.
Nikita ESKOV
Team Katusha
77.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne
78.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
79.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator 19"
80.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
81.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
82.
Martin MÜLLER
Team Milram
83.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
84.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
85.
Wim STROETINGA
Team Milram
86.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux 20"
87.
Wim DE VOCHT
Vacansoleil Pro Cycling Team
88.
Hans DEKKERS
Garmin - Slipstream
89.
Graeme BROWN
Rabobank
90.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
91.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
92.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
93.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
94.
Cameron WURF
Fuji - Servetto
95.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
96.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
97.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 21"
98.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
99.
Ben HERMANS
Topsport Vlaanderen - Mercator
100.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream
101.
Maxime VANTOMME
Team Katusha
102.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
103.
Gert DOCKX
Team Columbia - HTC 22"
104.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
105.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
106.
Gerben LÖWIK
Vacansoleil Pro Cycling Team
107.
Mathew HAYMAN
Rabobank
108.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
109.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
110.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano 23"
111.
Gregory RAST
Astana
112.
Steven DE JONGH
Quick Step
113.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto 24"
114.
Reinier HONIG
Vacansoleil Pro Cycling Team
115.
Andrey ZEITS
Astana
116.
Bobbie TRAKSEL
Vacansoleil Pro Cycling Team
117.
Fabrice PIEMONTESI
Fuji - Servetto
118.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale 25"
119.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
120.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
121.
Francesco CHICCHI
Liquigas
122.
Aart VIERHOUTEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
123.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
124.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
125.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
126.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
127.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
128.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
129.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom 26"
130.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC
131.
Addy ENGELS
Quick Step
132.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
133.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
134.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
135.
Kevin HULSMANS
Quick Step
136.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
137.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux 27"
138.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale
139.
Sergey RENEV
Astana
140.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Fuji - Servetto
141.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom
142.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
143.
Bolat RAIMBEKOV
Astana
144.
Wouter WEYLANDT
Quick Step 28"
145.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
146.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
147.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
148.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto 29"
149.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto
150.
Gorik GARDEYN
Silence - Lotto 30"
151.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
152.
David DEROO
Skil - Shimano 31"
153.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux 32"
154.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
155.
Guennadi MIKHAILOV
Team Katusha
156.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit en Ligne 34"
157.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
158.
Mikaël CHEREL
Francaise des Jeux
159.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit en Ligne
160.
Kenny DEHAES
Team Katusha 35"
161.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
162.
Mirco LORENZETTO
Lampre - NGC
163.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC 38"
164.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
165.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
166.
Andrea TONTI
Fuji - Servetto 44"

Stage information

Start, finish: Prologue. Rotterdam I.T.T.

Race Type: Prologue

Distance: 4.4 km

Date: 18 August 2009