2.HC

Tour de l'Avenir 2009  |  Stage 3. Le Thuit-Signol - Compiègne   

47th edition

189 km, 7 September 2009

Rider Team Time
1.
Marko KUMP
Adria Mobil 4h38'55"
2.
Andreas STAUFF
Team Kuota - Indeland
3.
Kris BOECKMANS
Silence - Lotto
4.
Timofey KRITSKIY
Katyusha Continental Team
5.
Luke ROWE
Elite without contract
6.
Sep VANMARCKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
7.
Nicolas SCHNYDER
AC Sparta Praha
8.
Vojtěch HAČECKÝ
AC Sparta Praha
9.
Blaž JARC
Adria Mobil
10.
Geoffrey SOUPE
AC Sparta Praha
11.
Jean Lou PAIANI
Elite without contract
12.
Mykhailo KONONENKO
AC Sparta Praha
13.
Gabor KASA
AC Sparta Praha
14.
Michel KREDER
Rabobank
15.
Jens KEUKELEIRE
AC Sparta Praha
16.
Yuriy AGARKOV
ISD - Sport - Donetsk
17.
Alexandr PRISHPETNYY
AC Sparta Praha
18.
Sander MAASING
19.
Ramon SINKELDAM
Rabobank
20.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
AC Sparta Praha
21.
Troels Rønning VINTHER
Team Capinordic
22.
Rafael VALLS FERRI
Burgos Monumental - Castilla y Leon
23.
Blaž FURDI
Sava
24.
Kirk CARLSEN
AC Sparta Praha
25.
Michael BÄR
Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec
26.
Daniel HENGGELER
Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec
27.
Sebastian HANS
Heizomat Mapei
28.
Dmytro CHUZHDA
Andorra - Grandvalira
29.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Elite without contract
30.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Colombia Es Pasion Coldeportes
31.
Mathias LISSON
AC Sparta Praha
32.
Daniel HOLLOWAY
Elite without contract
33.
Jacobus VENTER
Trek - Marco Polo Cycling Team
34.
Marco Alexandre Ferreira CUNHA
AC Sparta Praha
35.
Romain ZINGLE
Veranda's Willems
36.
José Isidro Maciel GONÇALVES
AC Sparta Praha
37.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
AC Sparta Praha
38.
Silver SCHULTZ
39.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Team Capinordic
40.
Romain BENEY
41.
Romain SICARD
Orbea
42.
Urmo UTAR
Meridiana - Kalev Chocolate Team
43.
Tejay VAN GARDEREN
Rabobank
44.
Jan TRATNIK
Radenska KD Financial Point
45.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank
46.
Julien BERARD
Elite without contract
47.
John DEGENKOLB
Thüringer Energie Team
48.
Jens DEBUSSCHERE
Topsport Vlaanderen - Mercator
49.
Aurélien DUVAL
Francaise des Jeux
50.
Jan GHYSELINCK
AC Sparta Praha
51.
Andrei KRASILNIKAU
AC Sparta Praha
52.
Peter STETINA
AC Sparta Praha
53.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand Horsens
54.
Loic DESRIAC
Ag2r La Mondiale
55.
Peter KENNAUGH
AC Sparta Praha
56.
Oleksandr GRYGORENKO
AC Sparta Praha
57.
Petr IGNATENKO
Katyusha Continental Team
58.
Stanislav STARODUBTSEV
Katyusha Continental Team
59.
Alex HOWES
Garmin - Slipstream
60.
Arthur VICHOT
AC Sparta Praha
61.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Orbea
62.
Martijn KEIZER
Rabobank
63.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
64.
Andrey SOLOMENNIKOV
Katyusha Continental Team
65.
Yegor DEMENTYEV
ISD - Sport - Donetsk
66.
Nico KEINATH
Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec
67.
Romain LEMARCHAND
Auber 93
68.
Jonathan FUMEAUX
AC Sparta Praha
69.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
70.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank
71.
Yoann BAGOT
Elite without contract
72.
Gert JÕEÄÄR
Meridiana - Kalev Chocolate Team
73.
Niki ØSTERGAARD
Team Capinordic
74.
Joël ZANGERLE
AC Sparta Praha
75.
Artem TOPCHANYUK
ISD - Sport - Donetsk 00'14"
76.
Andrew FENN
AC Sparta Praha 00'18"
77.
Jonathan MCEVOY
AC Sparta Praha 00'23"
78.
Jure ZAGAR
Adria Mobil 00'26"
79.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Liberty Seguros
80.
Silver AO
AC Sparta Praha
81.
Pit SCHLECHTER
Continental Team Differdange
82.
Nejc KOSIR
Radenska KD Financial Point
83.
Martin PUUSEPP
AC Sparta Praha
84.
Jóni Silva BRANDÃO
AC Sparta Praha
85.
Carlos BALTAZAR
AC Sparta Praha
86.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Colombia Es Pasion Coldeportes
87.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia Es Pasion Coldeportes
88.
Darwin Ferney PANTOJA TOBAR
Colombia Es Pasion Coldeportes
89.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha
90.
Yannick MARTINEZ
AC Sparta Praha 01'42"
91.
Tony GALLOPIN
Auber 93
92.
Eduard PRADES REVERTE
Andorra - Grandvalira
93.
Pedro MERINO CRIADO
AC Sparta Praha
94.
Tom WECKER
AC Sparta Praha
95.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia Es Pasion Coldeportes
96.
Lucca ALBASINI
97.
Ricky Enø JØRGENSEN
Glud & Marstrand Horsens
98.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Elite without contract
99.
Sergej FUCHS
Rabobank
100.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team
101.
Jetse BOL
Rabobank 04'08"
102.
Chris BARTON
BMC Racing Team
103.
William RODRIGUEZ PARRA
Colombia Es Pasion Coldeportes

Stage information

Start, finish: Stage 3. Le Thuit-Signol - Compiègne

Distance: 189 km

Date: 7 September 2009