2.HC

Tour de Luxembourg 2009  |  Stage 2. Luxembourg - Mondorf   

73rd edition

157.4 km, 4 June 2009

Rider Team Time
1.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha 3h48'29"
2.
Steven CAETHOVEN
Agritubel
3.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
4.
Romain FEILLU
Agritubel
5.
Tiziano DALL'ANTONIA
CSF Group - Navigare
6.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne
7.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
8.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
9.
Cyrille HEYMANS
Continental Team Differdange
10.
Christian POOS
Continental Team Differdange
11.
Michele MERLO
Barloworld
12.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
13.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
14.
Emanuel VONA
ISD - Neri
15.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
16.
Rony MARTIAS
BBox Bouygues Telecom
17.
Martial RICCI POGGI
Landbouwkrediet - Colnago
18.
Kenny DEHAES
Team Katusha
19.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
20.
Reto HOLLENSTEIN
Vorarlberg - Corratec
21.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
22.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec
23.
Anthony RAVARD
Agritubel
24.
Marco FRAPPORTI
CSF Group - Navigare
25.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
26.
Assan BAZAYEV
Astana
27.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
28.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
29.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom
30.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
31.
Alexei MARKOV
Team Katusha
32.
Andreas KLÖDEN
Astana
33.
Gregory RAST
Astana
34.
Bert DE BACKER
Skil - Shimano
35.
Maxime VANTOMME
Team Katusha
36.
Theo ELTINK
Skil - Shimano
37.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
38.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne
39.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
40.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
41.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
42.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
43.
Maxim IGLINSKIY
Astana
44.
Hannes BLANK
Continental Team Differdange
45.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet - Colnago
46.
Fredrik JOHANSSON
Continental Team Differdange
47.
Christoph SOKOLL
Vorarlberg - Corratec
48.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
49.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri
50.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
51.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit en Ligne
52.
Federico CANUTI
CSF Group - Navigare
53.
Michael SCHÄR
Astana
54.
Enrico ZEN
CSF Group - Navigare
55.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
56.
Gerben LÖWIK
Vacansoleil Pro Cycling Team
57.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
58.
Guennadi MIKHAILOV
Team Katusha
59.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
60.
Patrick CALCAGNI
Barloworld
61.
Ludovic CAPELLE
Continental Team Differdange
62.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet - Colnago
63.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
64.
Remi CUSIN
Agritubel
65.
Ruslan PIDGORNYY
ISD - Neri
66.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
67.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
68.
Håkan NILSSON
Continental Team Differdange
69.
Robert RETSCHKE
Continental Team Differdange
70.
Mauro FINETTO
CSF Group - Navigare
71.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
72.
Marcus LJUNGQVIST
Team Saxo Bank
73.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet - Colnago
74.
Jempy DRUCKER
Continental Team Differdange
75.
Filippo SAVINI
CSF Group - Navigare
76.
Diego CACCIA
Barloworld
77.
Dimitri MURAVYEV
Astana
78.
Josef BENETSEDER
Vorarlberg - Corratec
79.
Franck BOUYER
BBox Bouygues Telecom
80.
Wim VAN HUFFEL
Vorarlberg - Corratec
81.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
82.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
83.
Jonathan HIVERT
Skil - Shimano
84.
Martin MORTENSEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
85.
Igor ABAKOUMOV
ISD - Neri
86.
Francesco BELLOTTI
Barloworld
87.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
88.
Carlo SCOGNAMIGLIO
Barloworld
89.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri
90.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
91.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
92.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri
93.
Oleksandr KVACHUK
ISD - Neri
94.
Rob PEETERS
Landbouwkrediet - Colnago
95.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
96.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare
97.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
98.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom
99.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group - Navigare
100.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano
101.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom
102.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
103.
Robert HUNTER
Barloworld
104.
Nicolas JALABERT
Agritubel
105.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom 00'05"
106.
Yoann LE BOULANGER
Agritubel 00'09"
107.
Jonathan BERTRAND
Landbouwkrediet - Colnago 00'56"
108.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec 00'08"
109.
Valeriy DMITRIYEV
Astana 00'06"
110.
Bolat RAIMBEKOV
Astana
111.
Maxim BELKOV
ISD - Neri
112.
Marco CORTI
Barloworld
113.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec
114.
Mathieu DROUILLY
Landbouwkrediet - Colnago
115.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank 06'56"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Luxembourg - Mondorf

Distance: 157.4 km

Date: 4 June 2009