2.PT

Tour Down Under 2009  |  Criterium. Down Under Classic   

11th edition

18 January 2009

Rider Team Time
1.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 1h04'32"
2.
Wim STROETINGA
Team Milram
3.
Graeme BROWN
Rabobank
4.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC
5.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
6.
Allan DAVIS
Quick Step
7.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
8.
Francesco CHICCHI
Liquigas
9.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto 00'01"
10.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
11.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
12.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 00'02"
13.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
14.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
15.
Rony MARTIAS
BBox Bouygues Telecom
16.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
17.
Andrea GRENDENE
Lampre - NGC 00'03"
18.
Gert STEEGMANS
Team Katusha 00'05"
19.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne 00'06"
20.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
21.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
22.
Mikaël CHEREL
Francaise des Jeux
23.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale 00'07"
24.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
25.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
26.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
27.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale 00'08"
28.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
29.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
30.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
31.
Luca BARLA
Team Milram
32.
Aaron KEMPS
Rock Racing 00'09"
33.
Dries DEVENYNS
Quick Step
34.
Christian KNEES
Team Milram
35.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
36.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
37.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
38.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas 00'10"
39.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux 00'11"
40.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
41.
Frank HØJ
Team Saxo Bank 00'12"
42.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
43.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne 00'15"
44.
Matteo TOSATTO
Quick Step 00'16"
45.
Claudio CORIONI
Liquigas 00'17"
46.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
47.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 00'18"
48.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne 00'19"
49.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
50.
Mathew HAYMAN
Rabobank 00'21"
51.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step 00'22"
52.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
53.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne 00'23"
54.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
55.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne
56.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
57.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
58.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
59.
Michael SCHÄR
Astana
60.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
61.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
62.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom
63.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
64.
Lance ARMSTRONG
Astana
65.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
66.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
67.
Steve MORABITO
Astana 00'24"
68.
Assan BAZAYEV
Astana
69.
Francesco REDA
Quick Step
70.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
71.
Travis MEYER
Team Jayco - AIS
72.
Davide MALACARNE
Quick Step
73.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
74.
Markus EICHLER
Team Milram
75.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto
76.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
77.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
78.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
79.
Anders LUND
Team Saxo Bank 00'25"
80.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom
81.
Kenny DEHAES
Team Katusha
82.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
83.
José Luis RUBIERA
Astana
84.
Stef CLEMENT
Rabobank
85.
Hubert SCHWAB
Quick Step
86.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
87.
Ronny SCHOLZ
Team Milram 00'26"
88.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
89.
Glenn D'HOLLANDER
Silence - Lotto
90.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
91.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha 00'27"
92.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
93.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
94.
Iván DOMÍNGUEZ
Rock Racing
95.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto
96.
Rick FLENS
Rabobank
97.
Simon CLARKE
ISD - Neri
98.
Maxim IGLINSKIY
Astana
99.
Gianni DA ROS
Liquigas 00'28"
100.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
101.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC
102.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto
103.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
104.
Frederik WILLEMS
Liquigas
105.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
106.
William WALKER
Fuji - Servetto
107.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
108.
Martin MÜLLER
Team Milram 00'29"
109.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC
110.
Mario AERTS
Silence - Lotto
111.
Kai REUS
Rabobank
112.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
113.
Jack BOBRIDGE
Team Jayco - AIS
114.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC
115.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
116.
David LOOSLI
Lampre - NGC
117.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
118.
Matteo BONO
Lampre - NGC
119.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
120.
Scott DAVIS
Fly V Australia
121.
Tom STUBBE
Silence - Lotto
122.
Matthew WILSON
Team Type 1
123.
Rémy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
124.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 00'30"
125.
Maciej BODNAR
Liquigas
126.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
127.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
128.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
129.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne 00'31"
130.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 00'43"
131.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream 00'45"

Stage information

Start, finish: Criterium. Down Under Classic

Race Type: Sprint stage

Date: 18 January 2009