GT

Vuelta a España 2009  |  Stage 12. Almeria - Alto de Velefique   

64th edition

174 km, 11 September 2009

Rider Team Time
1.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream 5h34'31"
2.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia
3.
Robert GESINK
Rabobank 06"
4.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
5.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC 16"
6.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
7.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
8.
Ivan BASSO
Liquigas
9.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
10.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
11.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto 21"
12.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 28"
13.
Sylwester SZMYD
Liquigas 33"
14.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC 34"
15.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne 50"
16.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 53"
17.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 01'24"
18.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team 01'26"
19.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo 01'32"
20.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto 01'44"
21.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 01'59"
22.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team 02'11"
23.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana 02'18"
24.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
25.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
26.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
27.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 02'43"
28.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo 03'08"
29.
Mikaël CHEREL
Francaise des Jeux 03'13"
30.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
31.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
32.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto 03'16"
33.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur 03'18"
34.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
35.
Kevin DE WEERT
Quick Step 04'02"
36.
Lars BOOM
Rabobank
37.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank 04'14"
38.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team 04'19"
39.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
40.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne 04'49"
41.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto 05'09"
42.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 05'31"
43.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 06'24"
44.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur 06'38"
45.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 06'44"
46.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom 07'23"
47.
Arkaitz DURAN AROCA
Fuji - Servetto 07'32"
48.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto 07'47"
49.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 08'20"
50.
Rémy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
51.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
52.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream
53.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
54.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank 09'11"
55.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
56.
Christian KNEES
Team Milram 09'54"
57.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
58.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
59.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
60.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
61.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur
62.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
63.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur
64.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
65.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
66.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
67.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
68.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
69.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
70.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur 11'30"
71.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team 13'04"
72.
Oliver ZAUGG
Liquigas
73.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
74.
Bram TANKINK
Rabobank 14'41"
75.
Matthias RUSS
Team Milram
76.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
77.
Pieter WEENING
Rabobank
78.
Matthé PRONK
Vacansoleil Pro Cycling Team
79.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia 16'20"
80.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
81.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
82.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
83.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur
84.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
85.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
86.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
87.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC 20'36"
88.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC
89.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
90.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
91.
Matteo TOSATTO
Quick Step
92.
Marco VELO
Quick Step
93.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
94.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
95.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
96.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia - HTC
97.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC
98.
Tom BOONEN
Quick Step
99.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo
100.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
101.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
102.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
103.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
104.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
105.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
106.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
107.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
108.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo
109.
Francisco Jose PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
110.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux
111.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
112.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
113.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
114.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
115.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
116.
Jesús DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto
117.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
118.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
119.
Arnaud GÉRARD
Francaise des Jeux
120.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
121.
Fabio SABATINI
Liquigas
122.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
123.
Dominik ROELS
Team Milram
124.
Michael SCHÄR
Astana
125.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
126.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
127.
Martin VELITS
Team Milram
128.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
129.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
130.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
131.
Maarten WYNANTS
Quick Step
132.
Massimiliano MORI
Lampre - NGC
133.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
134.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
135.
Tom LEEZER
Rabobank
136.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
137.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
138.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC
139.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
140.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
141.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
142.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit en Ligne
143.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
144.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
145.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
146.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
147.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
148.
Paul VOSS
Team Milram
149.
František RABOŇ
Team Columbia - HTC
150.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
151.
Anthony ROUX
Francaise des Jeux
152.
Roman KREUZIGER
Liquigas
153.
Maciej BODNAR
Liquigas
154.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
155.
Maxim IGLINSKIY
Astana
156.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom
157.
Daniele BENNATI
Liquigas
158.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
159.
Assan BAZAYEV
Astana
160.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
161.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo
162.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
163.
Franck BOUYER
BBox Bouygues Telecom
164.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur
165.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream 22'18"
166.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 22'49"
167.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
168.
Gerald CIOLEK
Team Milram 22'58"
169.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
170.
Sebastien CHAVANEL
Francaise des Jeux 23'20"

Stage information

Start, finish: Stage 12. Almeria - Alto de Velefique

Race Type: Mountain stage

Distance: 174 km

Date: 11 September 2009