Tour de France - 2010

General classification

Rider Team Country Time
1. Andy SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
91h59'27"
2. Denis MENCHOV Rabobank
RUS
01'22"
3. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
03'01"
4. Jurgen VAN DEN BROECK Omega Pharma - Lotto
BEL
06'15"
5. Robert GESINK Rabobank
NED
08'52"
6. Ryder HESJEDAL Garmin - Transitions
CAN
09'36"
7. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Team Katusha
ESP
10'58"
8. Roman KREUZIGER Liquigas - Doimo
CZE
11'15"
9. Chris HORNER Team Radioshack
USA
11'23"
10. Luis León SANCHEZ GIL Caisse d'Epargne
ESP
13'42"
11. Ruben PLAZA MOLINA Caisse d'Epargne
ESP
13'50"
12. Levi LEIPHEIMER Team Radioshack
USA
14'01"
13. Andreas KLÖDEN Team Radioshack
GER
15'57"
14. Nicolas ROCHE Ag2r La Mondiale
IRL
16'20"
15. Alexandre VINOKOUROV Astana
KAZ
17'07"
16. Thomas LÖVKVIST Sky Professional Cycling Team
SWE
20'07"
17. Kevin DE WEERT Quick Step
BEL
21'15"
18. John GADRET Ag2r La Mondiale
FRA
23'25"
19. Carlos SASTRE CANDIL Cervelo Test Team
ESP
25'58"
20. Daniel MORENO FERNANDEZ Omega Pharma - Lotto
ESP
28'59"
21. Christophe MOREAU Caisse d'Epargne
FRA
33'22"
22. Lance ARMSTRONG Team Radioshack
USA
38'41"
23. Bradley WIGGINS Sky Professional Cycling Team
GBR
38'45"
24. Sandy CASAR FDJ
FRA
45'13"
25. Cadel EVANS BMC Racing Team
AUS
49'48"
26. Julien EL FARES Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
52'43"
27. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
54'34"
28. Damiano CUNEGO Lampre - Farnese Vini
ITA
56'14"
29. Johan VAN SUMMEREN Garmin - Transitions
BEL
58'14"
30. Sylvain CHAVANEL Quick Step
FRA
58'38"
31. Ivan BASSO Liquigas - Doimo
ITA
58'54"
32. Mario AERTS Omega Pharma - Lotto
BEL
1h01'57"
33. Volodymir GUSTOV Cervelo Test Team
UKR
1h09'12"
34. Juan Manuel GÁRATE Rabobank
ESP
1h09'24"
35. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI Euskaltel - Euskadi
ESP
1h09'30"
36. Michael ROGERS Team HTC - Columbia
AUS
1h09'32"
37. Remi PAURIOL Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
1h10'13"
38. Kanstantsin SIUTSOU Team HTC - Columbia
BLR
1h12'40"
39. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
1h18'30"
40. Carlos BARREDO LLAMAZALES Quick Step
ESP
1h19'32"
41. Christophe LE MEVEL FDJ
FRA
1h21'59"
42. Janez BRAJKOVIC Team Radioshack
SLO
1h22'47"
43. Anthony CHARTEAU BBox Bouygues Telecom
FRA
1h23'33"
44. Cyril GAUTIER BBox Bouygues Telecom
FRA
1h24'33"
45. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Team Radioshack
POR
1h25'04"
46. Matthew LLOYD Omega Pharma - Lotto
AUS
1h29'23"
47. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne
ESP
1h37'47"
48. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
1h37'51"
49. Jakob FUGLSANG Team Saxo Bank
DEN
1h37'53"
50. Steve MORABITO BMC Racing Team
SUI
1h38'32"
51. Koos MOERENHOUT Rabobank
NED
1h40'06"
52. Rafael VALLS FERRI Footon - Servetto
ESP
1h41'48"
53. Paolo TIRALONGO Astana
ITA
1h44'22"
54. Maxime MONFORT Team HTC - Columbia
BEL
55. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
1h45'53"
56. Pierrick FEDRIGO BBox Bouygues Telecom
FRA
1h45'58"
57. Pierre ROLLAND BBox Bouygues Telecom
FRA
1h46'03"
58. George HINCAPIE BMC Racing Team
USA
1h46'11"
59. Vasil KIRYIENKA Caisse d'Epargne
BLR
1h47'15"
60. Sylvester SZMYD Liquigas - Doimo
POL
1h47'23"
61. Ivan VELASCO MURILLO Euskaltel - Euskadi
ESP
1h49'18"
62. Jurgen VAN DE WALLE Quick Step
BEL
1h50'54"
63. Mathieu PERGET Caisse d'Epargne
FRA
1h53'00"
64. Alexandr KOLOBNEV Team Katusha
RUS
1h54'34"
65. Jerome PINEAU Quick Step
FRA
1h57'19"
66. Geraint THOMAS Sky Professional Cycling Team
GBR
1h59'26"
67. Jose Joaquin ROJAS GIL Caisse d'Epargne
ESP
2h01'19"
68. Chris Anker SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
2h04'07"
69. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
2h04'31"
70. Damien MONIER Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
2h08'54"
71. Francis DE GREEF Omega Pharma - Lotto
BEL
2h11'43"
72. Rui Alberto FARIA DA COSTA Caisse d'Epargne
POR
2h11'49"
73. Thomas ROHREGGER Team Milram
AUT
2h12'18"
74. Martin ELMIGER Ag2r La Mondiale
SUI
2h14'54"
75. Thomas VOECKLER BBox Bouygues Telecom
FRA
2h15'28"
76. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne
ESP
2h18'36"
77. Remy DI GREGORIO FDJ
FRA
2h20'55"
78. Eduard VORGANOV Team Katusha
RUS
2h26'40"
79. Sebastian LANG Omega Pharma - Lotto
GER
2h28'59"
80. Arkaitz DURAN AROCA Footon - Servetto
ESP
2h29'10"
81. Aitor PEREZ ARRIETA Footon - Servetto
ESP
2h31'38"
82. Eros CAPECCHI Footon - Servetto
ITA
2h33'59"
83. Linus GERDEMANN Team Milram
GER
2h35'36"
84. Yaroslav POPOVYCH Team Radioshack
UKR
2h37'17"
85. Alexander KUSCHYNSKI Liquigas - Doimo
BLR
2h39'01"
86. Alessandro BALLAN BMC Racing Team
ITA
2h41'59"
87. Nicolas VOGONDY BBox Bouygues Telecom
FRA
2h42'03"
88. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Sky Professional Cycling Team
ESP
2h43'01"
89. Johannes FRÖHLINGER Team Milram
GER
2h48'44"
90. Christian KNEES Team Milram
GER
2h52'59"
91. Sébastien MINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
2h53'51"
92. Matthieu LADAGNOUS FDJ
FRA
2h54'57"
93. Kristijan KOREN Liquigas - Doimo
SLO
2h56'32"
94. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
2h56'38"
95. Benoit VAUGRENARD FDJ
FRA
2h57'26"
96. Christophe KERN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
2h57'55"
97. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
3h00'30"
98. Michael BARRY Sky Professional Cycling Team
CAN
3h00'55"
99. Matthieu SPRICK BBox Bouygues Telecom
FRA
3h01'01"
100. David ZABRISKIE Garmin - Transitions
USA
3h01'09"
101. Pavel BRUTT Team Katusha
RUS
3h02'33"
102. Luke ROBERTS Team Milram
AUS
3h03'28"
103. Benjamin NOVAL GONZALEZ Astana
ESP
3h04'43"
104. Francesco GAVAZZI Lampre - Farnese Vini
ITA
3h06'05"
105. Maxime BOUET Ag2r La Mondiale
FRA
3h07'01"
106. Serge PAUWELS Sky Professional Cycling Team
BEL
3h08'09"
107. Alexandr PLIUSCHIN Team Katusha
MDA
3h08'26"
108. Sergei IVANOV Team Katusha
RUS
3h08'31"
109. David DE LA FUENTE RASILLA Astana
ESP
3h10'25"
110. Thor HUSHOVD Cervelo Test Team
NOR
3h12'18"
111. Yukiya ARASHIRO BBox Bouygues Telecom
JPN
3h12'41"
112. Sébastien TURGOT BBox Bouygues Telecom
FRA
3h13'26"
113. Gregory RAST Team Radioshack
SUI
3h13'32"
114. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
3h13'51"
115. Edvald BOASSON HAGEN Sky Professional Cycling Team
NOR
3h14'18"
116. Maarten WYNANTS Quick Step
BEL
3h14'40"
117. Lloyd MONDORY Ag2r La Mondiale
FRA
3h15'41"
118. Fabian WEGMANN Team Milram
GER
3h17'14"
119. Jurgen ROELANDTS Omega Pharma - Lotto
BEL
3h17'48"
120. Fabian CANCELLARA Team Saxo Bank
SUI
3h19'04"
121. Francesco BELLOTTI Liquigas - Doimo
ITA
3h19'47"
122. Mauro DA DALTO Lampre - Farnese Vini
ITA
3h21'10"
123. Daniel OSS Liquigas - Doimo
ITA
3h21'40"
124. Grega BOLE Lampre - Farnese Vini
SLO
3h22'28"
125. Jens VOIGT Team Saxo Bank
GER
3h22'52"
126. Ignatas KONOVALOVAS Cervelo Test Team
LTU
3h22'57"
127. Brian VANDBORG Liquigas - Doimo
DEN
3h23'38"
128. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
3h24'11"
129. Lars BOOM Rabobank
NED
3h25'39"
130. Maxim IGLINSKIY Astana
KAZ
3h25'49"
131. Maarten TJALLINGII Rabobank
NED
3h26'51"
132. Gerald CIOLEK Team Milram
GER
3h26'57"
133. Kevin SEELDRAYERS Quick Step
BEL
3h28'22"
134. Danilo HONDO Lampre - Farnese Vini
GER
3h28'33"
135. Andriy GRIVKO Astana
UKR
3h29'27"
136. Tony MARTIN Team HTC - Columbia
GER
3h30'31"
137. Karsten KROON BMC Racing Team
NED
3h30'59"
138. Martijn MAASKANT Garmin - Transitions
NED
3h31'17"
139. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Astana
ESP
3h31'23"
140. Oscar FREIRE GOMEZ Rabobank
ESP
3h33'06"
141. Matti BRESCHEL Team Saxo Bank
DEN
3h34'52"
142. Jérémy ROY FDJ
FRA
3h37'18"
143. Dries DEVENYNS Quick Step
BEL
3h37'57"
144. Jose Alberto BENITEZ ROMAN Footon - Servetto
ESP
3h38'33"
145. Anthony GESLIN FDJ
FRA
3h38'58"
146. Brent BOOKWALTER BMC Racing Team
USA
3h40'58"
147. Dimitri MURAVYEV Team Radioshack
KAZ
3h41'08"
148. Stuart O'GRADY Team Saxo Bank
AUS
3h42'00"
149. Alessandro PETACCHI Lampre - Farnese Vini
ITA
3h43'59"
150. Stephen CUMMINGS Sky Professional Cycling Team
GBR
3h45'08"
151. Wesley SULZBERGER FDJ
AUS
3h46'20"
152. Stéphane AUGÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
3h49'11"
153. Mark CAVENDISH Team HTC - Columbia
GBR
3h50'44"
154. Nicki SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
3h53'33"
155. Bernhard EISEL Team HTC - Columbia
AUT
3h53'37"
156. Julian DEAN Garmin - Transitions
NZL
3h55'34"
157. David MILLAR Garmin - Transitions
GBR
3h56'07"
158. Brett LANCASTER Cervelo Test Team
AUS
3h56'21"
159. Dimitri CHAMPION Ag2r La Mondiale
FRA
3h59'06"
160. Marcus BURGHARDT BMC Racing Team
GER
4h00'08"
161. Manuel QUINZIATO Liquigas - Doimo
ITA
4h00'23"
162. Jeremy HUNT Cervelo Test Team
GBR
4h01'42"
163. Daniel LLOYD Cervelo Test Team
GBR
4h02'20"
164. Robbie MCEWEN Team Katusha
AUS
4h07'49"
165. Mirco LORENZETTO Lampre - Farnese Vini
ITA
4h08'33"
166. Anthony ROUX FDJ
FRA
4h12'58"
167. Andreas KLIER Cervelo Test Team
GER
4h16'37"
168. Bert GRABSCH Team HTC - Columbia
GER
4h22'22"
169. Adriano MALORI Lampre - Farnese Vini
ITA
4h26'24"