Paris - Nice 2010  |  Stage 6. Peynier - Tourrettes-sur-Loup   

68th edition

220 km, 13 March 2010

Rider Team Time
1.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team 5h01'39"
2.
Peter SAGAN
Liquigas - Doimo 05"
3.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
4.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha
5.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
6.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
7.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
8.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
9.
Daniele RIGHI
Lampre - Farnese Vini
10.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
11.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
12.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
13.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
14.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
15.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia
16.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
17.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
18.
Simon GERRANS
Sky Professional Cycling Team
19.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
20.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo
21.
Jean Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto
22.
Chris HORNER
Team Radioshack
23.
Cyril GAUTIER
BBox Bouygues Telecom
24.
David MILLAR
Garmin - Transitions
25.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas - Doimo
26.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
27.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun
28.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
29.
Christophe LE MÉVEL
FDJ
30.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
31.
Dmitriy FOFONOV
Astana
32.
Sandy CASAR
FDJ
33.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne
34.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
35.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo
36.
Janez BRAJKOVIČ
Team Radioshack
37.
Levi LEIPHEIMER
Team Radioshack
38.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
39.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
40.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
41.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
42.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
43.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale 14"
44.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi
45.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha 28"
46.
Stephen CUMMINGS
Sky Professional Cycling Team 01'44"
47.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 02'33"
48.
Sergei IVANOV
Team Katusha 03'59"
49.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
50.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
51.
Mikaël CHEREL
FDJ
52.
Rémy DI GREGORIO
FDJ
53.
David LELAY
Ag2r La Mondiale
54.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne 05'04"
55.
Damiano CUNEGO
Lampre - Farnese Vini
56.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
57.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 09'11"
58.
Joost POSTHUMA
Rabobank
59.
Bram TANKINK
Rabobank
60.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
61.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
62.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
63.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
64.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
65.
Evgeni PETROV
Team Katusha
66.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
67.
Wesley SULZBERGER
FDJ
68.
Laurent DIDIER
Team Saxo Bank
69.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto
70.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions
71.
Geoffroy LEQUATRE
Team Radioshack
72.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
73.
Andriy GRIVKO
Astana
74.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
75.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
76.
Craig LEWIS
Team HTC - Columbia
77.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
78.
Brice FEILLU
Vacansoleil Pro Cycling Team
79.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ 14'47"
80.
Laurent MANGEL
Saur - Sojasun
81.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team
82.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
83.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun
84.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
85.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
86.
Jérôme PINEAU
Quick Step
87.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
88.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
89.
Nikolas MAES
Quick Step
90.
Kevin DE WEERT
Quick Step
91.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
92.
David LOOSLI
Lampre - Farnese Vini
93.
Alexandre GENIEZ
Skil - Shimano
94.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana 18'32"
95.
Maxim GOUROV
Astana
96.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
97.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
98.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
99.
Edward KING
Cervelo Test Team
100.
Sébastien ROSSELER
Team Radioshack
101.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - Farnese Vini
102.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini
103.
Gorazd ŠTANGELJ
Astana
104.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
105.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Transitions
106.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team
107.
Daniel MARTIN
Garmin - Transitions
108.
Adam HANSEN
Team HTC - Columbia
109.
Richie PORTE
Team Saxo Bank
110.
Lars BOOM
Rabobank
111.
Frederik WILLEMS
Liquigas - Doimo
112.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
113.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
114.
Juan Jose COBO ACEBO
Caisse d'Epargne
115.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
116.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
117.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
118.
Tom LEEZER
Rabobank
119.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
120.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
121.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia
122.
Tony MARTIN
Team HTC - Columbia
123.
Romain FEILLU
Vacansoleil Pro Cycling Team
124.
Rick FLENS
Rabobank
125.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
126.
Brian VANDBORG
Liquigas - Doimo
127.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team
128.
Anthony GESLIN
FDJ
129.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini
130.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
131.
Svein TUFT
Garmin - Transitions
132.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
133.
Dario David CIONI
Sky Professional Cycling Team
134.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
135.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
136.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
137.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun
138.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
139.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
140.
Yann HUGUET
Skil - Shimano
141.
Mickaël DELAGE
Omega Pharma - Lotto
142.
Cyril LEMOINE
Saur - Sojasun
143.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
144.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana 24'41"
145.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
146.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
147.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom
148.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
149.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
150.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
151.
Jérémie GALLAND
Saur - Sojasun

Stage information

Start, finish: Stage 6. Peynier - Tourrettes-sur-Loup

Distance: 220 km

Date: 13 March 2010