Critérium du Dauphiné 2010  |  Stage 1. Evian-les-Bains - Saint-Laurent-du-Pont   

62nd edition

191 km, 7 June 2010

Rider Team Time
1.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini 4h47'24"
2.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
3.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team
4.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
5.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
6.
Christian KNEES
Team Milram
7.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
8.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
9.
Arkaitz DURAN AROCA
Footon - Servetto
10.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
11.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
12.
Dario CATALDO
Quick Step
13.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
14.
Christophe MOREAU
Caisse d'Epargne
15.
Anders LUND
Team Saxo Bank
16.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
17.
Christophe LE MÉVEL
FDJ
18.
David MILLAR
Garmin - Transitions
19.
Cyril GAUTIER
BBox Bouygues Telecom
20.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
21.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
22.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo
23.
Kevin DE WEERT
Quick Step
24.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
25.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
26.
Rémy DI GREGORIO
FDJ
27.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Garmin - Transitions
28.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne
29.
David LELAY
Ag2r La Mondiale
30.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
31.
Thibaut PINOT
FDJ
32.
Chris HORNER
Team Radioshack
33.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
34.
Janez BRAJKOVIČ
Team Radioshack
35.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun
36.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
37.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia
38.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
39.
Vladimir GUSEV
Team Katusha
40.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
41.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne
42.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Doimo
43.
Nicolas VOGONDY
BBox Bouygues Telecom
44.
Egor SILIN
Team Katusha
45.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
46.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
47.
Peter STETINA
Garmin - Transitions
48.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
49.
Jean Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto
50.
Paolo TIRALONGO
Astana
51.
David DE LA FUENTE RASILLA
Astana
52.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
53.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
54.
Eros CAPECCHI
Footon - Servetto
55.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team 06"
56.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana 20"
57.
Aleksejs SARAMOTINS
Team HTC - Columbia 01'00"
58.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne 01'11"
59.
Andrey ZEITS
Astana
60.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
61.
Vitaliy BUTS
Lampre - Farnese Vini
62.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini
63.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
64.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
65.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
66.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
67.
Maxime VANTOMME
Team Katusha
68.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto
69.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team
70.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
71.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale
72.
Gert DOCKX
Team HTC - Columbia
73.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun
74.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Team Saxo Bank
75.
László BODROGI
Team Katusha
76.
Michel KREDER
Garmin - Transitions
77.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
78.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team
79.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
80.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
81.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
82.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
83.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
84.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
85.
Roger KLUGE
Team Milram
86.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
87.
John Lee AUGUSTYN
Sky Professional Cycling Team
88.
Adriano MALORI
Lampre - Farnese Vini
89.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step
90.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo
91.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
92.
Jérémie GALLAND
Saur - Sojasun
93.
Denis MENCHOV
Rabobank
94.
Artem OVECHKIN
Team Katusha
95.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
96.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
97.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
98.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
99.
Patrick GRETSCH
Team HTC - Columbia
100.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
101.
Danny PATE
Garmin - Transitions
102.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
103.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 01'34"
104.
Alfredo BALLONI
Lampre - Farnese Vini 01'37"
105.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia 01'40"
106.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
107.
Wim DE VOCHT
Team Milram 01'51"
108.
Bram TANKINK
Rabobank
109.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
110.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
111.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
112.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
113.
Enrique MATA
Footon - Servetto
114.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
115.
Russell DOWNING
Sky Professional Cycling Team
116.
Dmitriy FOFONOV
Astana
117.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 02'06"
118.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
119.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Footon - Servetto 02'24"
120.
Mickaël DELAGE
Omega Pharma - Lotto 02'37"
121.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank 02'49"
122.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
123.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
124.
Brian VANDBORG
Liquigas - Doimo
125.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
126.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom 04'22"
127.
Andreas STAUFF
Quick Step
128.
Nicolas PORTAL
Sky Professional Cycling Team
129.
Pierre CAZAUX
FDJ
130.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
131.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
132.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun
133.
Laurent MANGEL
Saur - Sojasun
134.
Markus EICHLER
Team Milram
135.
Thomas FOTHEN
Team Milram
136.
Dominik ROELS
Team Milram
137.
Roy SENTJENS
Team Milram
138.
Mauro FACCI
Quick Step
139.
Marco BANDIERA
Team Katusha
140.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
141.
Paul MARTENS
Rabobank
142.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo 05'37"
143.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini
144.
Enrico MAGAZZINI
Lampre - Farnese Vini
145.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
146.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
147.
Julien SIMON
Saur - Sojasun
148.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
149.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
150.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
151.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
152.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
153.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
154.
David GUTIERREZ PALACIOS
Footon - Servetto
155.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun
156.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
157.
Anthony GESLIN
FDJ
158.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
159.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 06'01"
160.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
161.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack 07'03"
162.
Geoffroy LEQUATRE
Team Radioshack
163.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team Radioshack
164.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team Radioshack
165.
Juan Jose COBO ACEBO
Caisse d'Epargne
166.
Ben HERMANS
Team Radioshack 10'02"
167.
Andre STEENSEN
Team Saxo Bank 11'56"
168.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
169.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack
170.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
171.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
172.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
173.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
174.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank
175.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo 17'41"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Evian-les-Bains - Saint-Laurent-du-Pont

Race Type: Sprint stage

Distance: 191 km

Date: 7 June 2010