Amstel Gold Race 2010

45th edition

257.3 km

18 April 2010

Rider Team Time
1.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto 6h22'54"
2.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions 02"
3.
Enrico GASPAROTTO
Astana
4.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet 05"
5.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo
6.
Damiano CUNEGO
Lampre - Farnese Vini
7.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank 07"
8.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team 09"
9.
Karsten KROON
BMC Racing Team 11"
10.
Chris HORNER
Team Radioshack
11.
Paul MARTENS
Rabobank
12.
Sergei IVANOV
Team Katusha
13.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
14.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 17"
15.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
16.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step 19"
17.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team Radioshack 21"
18.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank 25"
19.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step 37"
20.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto 46"
21.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo 56"
22.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha 01'11"
23.
Robert GESINK
Rabobank 01'38"
24.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team 02'02"
25.
Fabian WEGMANN
Team Milram
26.
Nick NUYENS
Rabobank 02'07"
27.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team 02'11"
28.
Benoît VAUGRENARD
FDJ 02'18"
29.
Bram TANKINK
Rabobank 02'25"
30.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
31.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Farnese Vini 02'29"
32.
Fabio FELLINE
Footon - Servetto 02'34"
33.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 02'36"
34.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini 02'56"
35.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator 03'19"
36.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
37.
Bert SCHEIRLINCKX
Landbouwkrediet
38.
Jérôme BAUGNIES
Topsport Vlaanderen - Mercator
39.
Roy SENTJENS
Team Milram
40.
Andriy GRIVKO
Astana
41.
Michel KREDER
Garmin - Transitions
42.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
43.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
44.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet
45.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team
46.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
47.
Maxim IGLINSKIY
Astana
48.
Rob RUIJGH
Vacansoleil Pro Cycling Team
49.
David LOOSLI
Lampre - Farnese Vini 03'26"
50.
Dmitriy FOFONOV
Astana 03'28"
51.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
52.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team
53.
Laurens TEN DAM
Rabobank
54.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
55.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia
56.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia 03'32"
57.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
58.
Luca MAZZANTI
Team Katusha 03'38"
59.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini
60.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
61.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
62.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
63.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
64.
Simon GERRANS
Sky Professional Cycling Team
65.
Sandy CASAR
FDJ
66.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
67.
Christian KNEES
Team Milram
68.
Anthony ROUX
FDJ 03'45"
69.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 03'52"
70.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini
71.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia 03'59"
72.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
73.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto 04'02"
74.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Omega Pharma - Lotto
75.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 08'59"
76.
Christopher FROOME
Sky Professional Cycling Team 10'20"
77.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team 10'31"
78.
Bart DOCKX
Landbouwkrediet
79.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
80.
Filippo POZZATO
Team Katusha
81.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
82.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
83.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
84.
Steven VAN VOOREN
Topsport Vlaanderen - Mercator
85.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo
86.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
87.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
88.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
89.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
90.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
91.
Mirko SELVAGGI
Astana
92.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
93.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator
94.
Sander ARMEE
Topsport Vlaanderen - Mercator
95.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale
96.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
97.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo
98.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
99.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
100.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
101.
Dimitri MURAVYEV
Team Radioshack
102.
Daniele RIGHI
Lampre - Farnese Vini
103.
Francis MOUREY
FDJ
104.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team
105.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto 11'19"
106.
Tony MARTIN
Team HTC - Columbia
107.
Wout POELS
Vacansoleil Pro Cycling Team
108.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 11'37"
109.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - Farnese Vini 14'25"
110.
Dario CATALDO
Quick Step
111.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
112.
Dominik ROELS
Team Milram
113.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
114.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
115.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
116.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
117.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
118.
Addy ENGELS
Quick Step
119.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet

Race information

Distance: 257.3 km

Date: 18 April 2010