Tirreno - Adriatico 2010  |  General classification    

45th edition

General classification

10 March 2010 - 16 March 2010

Rider Team Time
1.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 30h51'36"
2.
Michele SCARPONI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
3.
Cadel EVANS
BMC Racing Team 12"
4.
Maxim IGLINSKIY
Astana 22"
5.
Robert GESINK
Rabobank 27"
6.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia 29"
7.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox 33"
8.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo 42"
9.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini 01'04"
10.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Farnese Vini 01'07"
11.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 01'20"
12.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto 01'34"
13.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne 01'44"
14.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne 01'48"
15.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto 02'07"
16.
Leonardo BERTAGNOLLI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 02'09"
17.
Markus FOTHEN
Team Milram 02'16"
18.
Enrico GASPAROTTO
Astana 02'19"
19.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini 02'21"
20.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne 02'26"
21.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 02'31"
22.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia 02'40"
23.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox 02'41"
24.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia 02'47"
25.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 02'54"
26.
Paul MARTENS
Rabobank 03'18"
27.
Thomas FREI
BMC Racing Team 03'19"
28.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 03'28"
29.
Dries DEVENYNS
Quick Step 03'40"
30.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini 03'56"
31.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 04'13"
32.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia 05'27"
33.
Benoît VAUGRENARD
FDJ 07'25"
34.
Alexandre VINOKOUROV
Astana 07'52"
35.
Assan BAZAYEV
Astana 08'30"
36.
Thomas LÖVKVIST
Sky Professional Cycling Team 09'01"
37.
Stijn DEVOLDER
Quick Step 11'52"
38.
Luca MAZZANTI
Team Katusha 12'35"
39.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 12'36"
40.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions 12'40"
41.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 12'50"
42.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox 13'04"
43.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 13'19"
44.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto 14'36"
45.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas - Doimo 14'44"
46.
Kim KIRCHEN
Team Katusha 14'53"
47.
Michael BARRY
Sky Professional Cycling Team 15'58"
48.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 17'09"
49.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Professional Cycling Team 18'45"
50.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team 20'27"
51.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale 20'34"
52.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 20'59"
53.
Christian KNEES
Team Milram 22'00"
54.
George HINCAPIE
BMC Racing Team 22'49"
55.
Andrey ZEITS
Astana 23'43"
56.
Frédéric GUESDON
FDJ 23'55"
57.
Serguei KLIMOV
Team Katusha 27'02"
58.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 27'06"
59.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Doimo 27'28"
60.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne 27'44"
61.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 28'44"
62.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 30'04"
63.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank 30'20"
64.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne 30'21"
65.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 31'11"
66.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions 32'29"
67.
Mathias FRANK
BMC Racing Team 32'48"
68.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 35'59"
69.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 36'06"
70.
Alessandro PETACCHI
Lampre - Farnese Vini 36'42"
71.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 36'48"
72.
Simon CLARKE
ISD - Neri 37'11"
73.
Arthur VICHOT
FDJ 38'31"
74.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 40'48"
75.
Lorenzo BERNUCCI
Lampre - Farnese Vini 41'02"
76.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team 41'07"
77.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo 41'30"
78.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank 43'30"
79.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha 46'13"
80.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team 46'38"
81.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank 46'43"
82.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions 47'14"
83.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank 47'27"
84.
Filippo POZZATO
Team Katusha 49'13"
85.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto 50'07"
86.
Daniel OSS
Liquigas - Doimo 51'29"
87.
Karsten KROON
BMC Racing Team 51'39"
88.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 51'55"
89.
Yoann OFFREDO
FDJ 52'02"
90.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 52'45"
91.
Francesco GINANNI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 53'27"
92.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 54'21"
93.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team 54'55"
94.
Maarten WYNANTS
Quick Step 55'25"
95.
Grischa NIERMANN
Rabobank 55'28"
96.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 56'11"
97.
Matteo TOSATTO
Quick Step 56'13"
98.
Marco BANDIERA
Team Katusha 57'00"
99.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne 58'03"
100.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri 59'12"
101.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo 59'38"
102.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox 59'56"
103.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini 1h01'11"
104.
Tom BOONEN
Quick Step 1h02'12"
105.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox 1h02'16"
106.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team 1h03'24"
107.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto 1h03'47"
108.
Paolo LONGO BORGHINI
ISD - Neri 1h04'07"
109.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo 1h04'54"
110.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank 1h05'36"
111.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team 1h06'09"
112.
Manuel QUINZIATO
Liquigas - Doimo 1h07'36"
113.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team 1h08'13"
114.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team 1h08'58"
115.
Allan DAVIS
Astana 1h09'00"
116.
Olivier BONNAIRE
FDJ 1h09'05"
117.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions 1h10'23"
118.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini 1h10'24"
119.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia 1h11'56"
120.
Fabio TABORRE
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 1h12'22"
121.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 1h13'28"
122.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank 1h13'35"
123.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions 1h16'20"
124.
Frank HØJ
Team Saxo Bank 1h16'39"
125.
Nick NUYENS
Rabobank 1h16'56"
126.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 1h20'23"
127.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto 1h20'49"
128.
Cameron WURF
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 1h21'10"
129.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team 1h22'08"
130.
Carlo SCOGNAMIGLIO
ISD - Neri 1h22'38"
131.
Niki TERPSTRA
Team Milram 1h23'37"
132.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team 1h23'40"
133.
Alan MARANGONI
Colnago - CSF Inox 1h23'42"
134.
Marco VELO
Quick Step 1h23'50"
135.
Roy SENTJENS
Team Milram 1h24'00"
136.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team 1h24'09"
137.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia 1h24'20"
138.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ 1h24'39"
139.
Baden COOKE
Team Saxo Bank 1h26'51"
140.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 1h27'43"
141.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions 1h29'37"
142.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 1h29'42"
143.
Martin REIMER
Cervelo Test Team 1h30'22"
144.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team 1h31'29"
145.
Kevin HULSMANS
Quick Step 1h33'16"
146.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions 1h33'17"
147.
Servais KNAVEN
Team Milram 1h34'37"
148.
Julian DEAN
Garmin - Transitions 1h35'27"
149.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank 1h37'26"
150.
Oscar GATTO
ISD - Neri 1h38'15"
151.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team 1h43'14"
152.
Diego CACCIA
ISD - Neri 1h45'58"
153.
Mattia GAVAZZI
Colnago - CSF Inox 1h48'02"
154.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia 1h50'41"