Vuelta al Pais Vasco - 2010

Stage 2. Zierbena - Viana (217 km) - 06/04

Rider Team Country Time
1. Oscar FREIRE GOMEZ Rabobank
ESP
5h53'40"
2. Francesco GAVAZZI Lampre - Farnese Vini
ITA
01"
3. Michael ALBASINI Team HTC - Columbia
SUI
4. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
5. Ryder HESJEDAL Garmin - Transitions
CAN
6. Kristijan KOREN Liquigas - Doimo
SLO
7. Alexandr KOLOBNEV Team Katusha
RUS
8. Damiano CUNEGO Lampre - Farnese Vini
ITA
9. Paul MARTENS Rabobank
GER
10. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Team Katusha
ESP
11. David LOOSLI Lampre - Farnese Vini
SUI
12. Rigoberto URAN URAN Caisse d'Epargne
COL
13. Alexandre BOTCHAROV Team Katusha
RUS
14. Daniel MARTIN Garmin - Transitions
IRL
15. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Team Radioshack
ESP
16. Christian KNEES Team Milram
GER
17. Robert GESINK Rabobank
NED
18. Davide VIGANO Sky Professional Cycling Team
ITA
19. Daniele PIETROPOLLI Lampre - Farnese Vini
ITA
20. Marco PINOTTI Team HTC - Columbia
ITA
21. Wesley SULZBERGER FDJ
AUS
22. Aitor PEREZ ARRIETA Footon - Servetto
ESP
23. Chris HORNER Team Radioshack
USA
24. Thomas ROHREGGER Team Milram
AUT
25. Dries DEVENYNS Quick Step
BEL
26. Jurgen VAN DEN BROECK Omega Pharma - Lotto
BEL
27. Sandy CASAR FDJ
FRA
28. Paolo TIRALONGO Astana
ITA
29. Rene MANDRI Ag2r La Mondiale
EST
30. Dominik NERZ Team Milram
GER
31. Eduard VORGANOV Team Katusha
RUS
32. Fränk SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
33. Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
34. Ivan VELASCO MURILLO Euskaltel - Euskadi
ESP
35. Jussi VEIKKANEN FDJ
FIN
36. Eros CAPECCHI Footon - Servetto
ITA
37. Christophe LE MEVEL FDJ
FRA
38. Jean Christophe PERAUD Omega Pharma - Lotto
FRA
39. Guillaume BONNAFOND Ag2r La Mondiale
FRA
40. David LOPEZ GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
41. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
42. Kanstantsin SIUTSOU Team HTC - Columbia
BLR
43. Dario CATALDO Quick Step
ITA
44. Kevin SEELDRAYERS Quick Step
BEL
45. Andy SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
46. David GARCIA DA PENA Xacobeo Galicia
ESP
47. Andrey ZEITS Astana
KAZ
48. Andreas KLÖDEN Team Radioshack
GER
49. Bram TANKINK Rabobank
NED
50. Maxime MONFORT Team HTC - Columbia
BEL
51. Ben HERMANS Team Radioshack
BEL
52. Ezequiel Mosquera MIGUEZ Xacobeo Galicia
ESP
53. Valerio AGNOLI Liquigas - Doimo
ITA
54. Markus EIBEGGER Footon - Servetto
AUT
55. Rasmus GULDHAMMER POULSEN Team HTC - Columbia
DEN
56. Christophe BRANDT Omega Pharma - Lotto
BEL
57. Simone PONZI Lampre - Farnese Vini
ITA
58. Mauro FINETTO Liquigas - Doimo
ITA
59. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
60. Jens VOIGT Team Saxo Bank
GER
61. Evgeni PETROV Team Katusha
RUS
62. Davide MALACARNE Quick Step
ITA
63. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
64. Juan Manuel GÁRATE Rabobank
ESP
65. Bradley WIGGINS Sky Professional Cycling Team
GBR
66. Hubert DUPONT Ag2r La Mondiale
FRA
67. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
68. Thomas LÖVKVIST Sky Professional Cycling Team
SWE
69. Francis MOUREY FDJ
FRA
70. Ivan SANTAROMITA Liquigas - Doimo
ITA
71. Jurgen VAN DE WALLE Quick Step
BEL
72. Sylvain CALZATI Sky Professional Cycling Team
FRA
73. Jakob FUGLSANG Team Saxo Bank
DEN
74. Dmitriy FOFONOV Astana
KAZ
75. Markus FOTHEN Team Milram
GER
24"
76. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Andalucia - Cajasur
ESP
26"
77. Simon GERRANS Sky Professional Cycling Team
AUS
78. David DE LA FUENTE RASILLA Astana
ESP
79. Serguei KLIMOV Team Katusha
RUS
80. Stephen CUMMINGS Sky Professional Cycling Team
GBR
29"
81. Matteo BONO Lampre - Farnese Vini
ITA
33"
82. Luca MAZZANTI Team Katusha
ITA
54"
83. Kjell CARLSTRÖM Sky Professional Cycling Team
FIN
01'02"
84. Peter VELITS Team HTC - Columbia
SVK
85. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Team Radioshack
POR
86. Xabier ZANDIO ECHAIDE Caisse d'Epargne
ESP
01'07"
87. Alessandro SPEZIALETTI Lampre - Farnese Vini
ITA
01'30"
88. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
02'14"
89. Juan Jose OROZ UGALDE Euskaltel - Euskadi
ESP
90. Manuel CALVENTE CORBAS Andalucia - Cajasur
ESP
02'24"
91. Iban MAYOZ ECHEVERRIA Footon - Servetto
ESP
92. Maxim GOUROV Astana
KAZ
93. Antonio PIEDRA PEREZ Andalucia - Cajasur
ESP
94. Peter STETINA Garmin - Transitions
USA
95. Serafin MARTINEZ Xacobeo Galicia
ESP
96. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
02'42"
97. Alexander EFIMKIN Ag2r La Mondiale
RUS
98. Nicolas PORTAL Sky Professional Cycling Team
FRA
99. Johannes FRÖHLINGER Team Milram
GER
100. Francesco REDA Quick Step
ITA
101. Vasil KIRYIENKA Caisse d'Epargne
BLR
102. Laurent DIDIER Team Saxo Bank
LUX
103. Linus GERDEMANN Team Milram
GER
03'30"
104. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Garmin - Transitions
SWE
04'27"
105. Nicki SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
106. Delio FERNANDEZ CRUZ Xacobeo Galicia
ESP
107. Christian MEIER Garmin - Transitions
CAN
108. Jonas Aaen JÖRGENSEN Team Saxo Bank
DEN
109. Artur GAJEK Team Milram
GER
110. Marcos GARCIA FERNANDEZ Xacobeo Galicia
ESP
111. David ZABRISKIE Garmin - Transitions
USA
112. Javier RAMIREZ ABEJA Andalucia - Cajasur
ESP
113. Jerome PINEAU Quick Step
FRA
114. Gianni MEERSMAN FDJ
BEL
115. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r La Mondiale
ESP
116. Mario AERTS Omega Pharma - Lotto
BEL
117. Thomas PETERSON Garmin - Transitions
USA
118. Matthew LLOYD Omega Pharma - Lotto
AUS
119. Bauke MOLLEMA Rabobank
NED
120. Matthias BRÄNDLE Footon - Servetto
AUT
06'47"
121. Rafael VALLS FERRI Footon - Servetto
ESP
122. Charles WEGELIUS Omega Pharma - Lotto
GBR
123. Trent LOWE Garmin - Transitions
AUS
124. Gustavo CESAR VELOSO Xacobeo Galicia
ESP
125. Andre STEENSEN Team Saxo Bank
DEN
126. Addy ENGELS Quick Step
NED
07'10"
127. Matthew BUSCHE Team Radioshack
USA
12'02"
128. Amets TXURRUKA ANSOLA Euskaltel - Euskadi
ESP
129. Fuyu LI Team Radioshack
CHN
130. Marco MARZANO Lampre - Farnese Vini
ITA
131. Oliver ZAUGG Liquigas - Doimo
SUI
132. Alexandr PLIUSCHIN Team Katusha
MDA
133. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
134. Martin PEDERSEN Footon - Servetto
DEN
135. Michael ROGERS Team HTC - Columbia
AUS
136. Matthias RUSS Team Milram
GER
13'12"
137. Juan Javier ESTRADA RUIZ Andalucia - Cajasur
ESP
138. Remy DI GREGORIO FDJ
FRA
139. Brian VANDBORG Liquigas - Doimo
DEN
140. Olivier KAISEN Omega Pharma - Lotto
BEL
141. Sergio CARRASCO GARCIA Andalucia - Cajasur
ESP
142. Jose Alberto BENITEZ ROMAN Footon - Servetto
ESP
143. Pierre CAZAUX FDJ
FRA
144. Biel KADRI Ag2r La Mondiale
FRA
145. Ivan ROVNY Team Radioshack
RUS
146. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne
ESP
13'36"
147. Rodrigo GARCIA RENA Xacobeo Galicia
ESP
14'48"
148. Marzio BRUSEGHIN Caisse d'Epargne
ITA
149. Jurgen VAN GOOLEN Omega Pharma - Lotto
BEL
150. Gonzalo RABUNAL RIOS Xacobeo Galicia
ESP
151. Francesco BELLOTTI Liquigas - Doimo
ITA
152. Bolat RAIMBEKOV Astana
KAZ
153. Maxime BOUET Ag2r La Mondiale
FRA