Vuelta al Pais Vasco - 2010

Stage 3. Viana - Amurrio (187 km) - 07/04

Rider Team Country Time
1. Francesco GAVAZZI Lampre - Farnese Vini
ITA
4h49'52"
2. Oscar FREIRE GOMEZ Rabobank
ESP
3. Peter VELITS Team HTC - Columbia
SVK
4. Alexandre BOTCHAROV Team Katusha
RUS
5. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
6. Davide VIGANO Sky Professional Cycling Team
ITA
7. Christian KNEES Team Milram
GER
8. Davide MALACARNE Quick Step
ITA
9. Paul MARTENS Rabobank
GER
10. Kristijan KOREN Liquigas - Doimo
SLO
11. Alexander EFIMKIN Ag2r La Mondiale
RUS
12. Marco PINOTTI Team HTC - Columbia
ITA
02"
13. Daniele PIETROPOLLI Lampre - Farnese Vini
ITA
14. Ivan VELASCO MURILLO Euskaltel - Euskadi
ESP
15. Thomas ROHREGGER Team Milram
AUT
16. David LOOSLI Lampre - Farnese Vini
SUI
17. Kevin SEELDRAYERS Quick Step
BEL
18. Mauro FINETTO Liquigas - Doimo
ITA
19. Serafin MARTINEZ Xacobeo Galicia
ESP
20. Dries DEVENYNS Quick Step
BEL
21. Ryder HESJEDAL Garmin - Transitions
CAN
22. Ben HERMANS Team Radioshack
BEL
23. Maxime MONFORT Team HTC - Columbia
BEL
24. Chris HORNER Team Radioshack
USA
25. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Team Radioshack
ESP
26. Dmitriy FOFONOV Astana
KAZ
27. Aitor PEREZ ARRIETA Footon - Servetto
ESP
28. Ivan SANTAROMITA Liquigas - Doimo
ITA
29. Eros CAPECCHI Footon - Servetto
ITA
30. Guillaume BONNAFOND Ag2r La Mondiale
FRA
31. Alexandr KOLOBNEV Team Katusha
RUS
32. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
33. Amets TXURRUKA ANSOLA Euskaltel - Euskadi
ESP
34. Jerome PINEAU Quick Step
FRA
35. Eduard VORGANOV Team Katusha
RUS
36. Jurgen VAN DEN BROECK Omega Pharma - Lotto
BEL
37. Robert GESINK Rabobank
NED
38. Damiano CUNEGO Lampre - Farnese Vini
ITA
39. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Team Katusha
ESP
40. Jean Christophe PERAUD Omega Pharma - Lotto
FRA
41. Andrey ZEITS Astana
KAZ
42. David LOPEZ GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
43. Kanstantsin SIUTSOU Team HTC - Columbia
BLR
44. Rene MANDRI Ag2r La Mondiale
EST
45. Nicolas PORTAL Sky Professional Cycling Team
FRA
46. Valerio AGNOLI Liquigas - Doimo
ITA
47. Jurgen VAN DE WALLE Quick Step
BEL
48. Sandy CASAR FDJ
FRA
49. Johannes FRÖHLINGER Team Milram
GER
50. Rigoberto URAN URAN Caisse d'Epargne
COL
51. Peter STETINA Garmin - Transitions
USA
52. Christophe LE MEVEL FDJ
FRA
53. Jussi VEIKKANEN FDJ
FIN
54. Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
55. Wesley SULZBERGER FDJ
AUS
56. Andy SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
57. Paolo TIRALONGO Astana
ITA
58. Evgeni PETROV Team Katusha
RUS
59. Gustavo CESAR VELOSO Xacobeo Galicia
ESP
60. Juan Jose OROZ UGALDE Euskaltel - Euskadi
ESP
61. Ezequiel Mosquera MIGUEZ Xacobeo Galicia
ESP
62. Stephen CUMMINGS Sky Professional Cycling Team
GBR
63. Jens VOIGT Team Saxo Bank
GER
64. Simon GERRANS Sky Professional Cycling Team
AUS
65. Mario AERTS Omega Pharma - Lotto
BEL
66. Dominik NERZ Team Milram
GER
67. Remy DI GREGORIO FDJ
FRA
68. Thomas LÖVKVIST Sky Professional Cycling Team
SWE
69. Daniel MARTIN Garmin - Transitions
IRL
70. Rasmus GULDHAMMER POULSEN Team HTC - Columbia
DEN
71. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Andalucia - Cajasur
ESP
72. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
73. Sylvain CALZATI Sky Professional Cycling Team
FRA
74. Thomas PETERSON Garmin - Transitions
USA
75. Luca MAZZANTI Team Katusha
ITA
76. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
77. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
78. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
79. Bradley WIGGINS Sky Professional Cycling Team
GBR
80. Serguei KLIMOV Team Katusha
RUS
81. Bolat RAIMBEKOV Astana
KAZ
82. Andreas KLÖDEN Team Radioshack
GER
83. Hubert DUPONT Ag2r La Mondiale
FRA
84. Markus EIBEGGER Footon - Servetto
AUT
28"
85. Manuel CALVENTE CORBAS Andalucia - Cajasur
ESP
86. Christophe BRANDT Omega Pharma - Lotto
BEL
87. Matthew BUSCHE Team Radioshack
USA
88. Vasil KIRYIENKA Caisse d'Epargne
BLR
35"
89. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Team Radioshack
POR
42"
90. Michael ALBASINI Team HTC - Columbia
SUI
01'47"
91. David DE LA FUENTE RASILLA Astana
ESP
01'51"
92. Matteo BONO Lampre - Farnese Vini
ITA
02'03"
93. Juan Manuel GÁRATE Rabobank
ESP
02'33"
94. Addy ENGELS Quick Step
NED
95. Kjell CARLSTRÖM Sky Professional Cycling Team
FIN
96. Charles WEGELIUS Omega Pharma - Lotto
GBR
97. David ZABRISKIE Garmin - Transitions
USA
98. Maxim GOUROV Astana
KAZ
99. Linus GERDEMANN Team Milram
GER
100. Michael ROGERS Team HTC - Columbia
AUS
101. Francis MOUREY FDJ
FRA
102. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
103. Jakob FUGLSANG Team Saxo Bank
DEN
02'46"
104. Laurent DIDIER Team Saxo Bank
LUX
105. Christian MEIER Garmin - Transitions
CAN
03'30"
106. Gianni MEERSMAN FDJ
BEL
107. Jonas Aaen JÖRGENSEN Team Saxo Bank
DEN
108. Rodrigo GARCIA RENA Xacobeo Galicia
ESP
04'28"
109. David GARCIA DA PENA Xacobeo Galicia
ESP
110. Marcos GARCIA Xacobeo Galicia
ESP
111. Alessandro SPEZIALETTI Lampre - Farnese Vini
ITA
112. Matthew LLOYD Omega Pharma - Lotto
AUS
06'24"
113. Gonzalo RABUNAL RIOS Xacobeo Galicia
ESP
08'18"
114. Xabier ZANDIO ECHAIDE Caisse d'Epargne
ESP
115. Dario CATALDO Quick Step
ITA
116. Matthias RUSS Team Milram
GER
117. Francesco REDA Quick Step
ITA
118. Iban MAYOZ ECHEVERRIA Footon - Servetto
ESP
119. Fuyu LI Team Radioshack
CHN
12'10"
120. Ivan ROVNY Team Radioshack
RUS
121. Antonio PIEDRA PEREZ Andalucia - Cajasur
ESP
122. Javier RAMIREZ ABEJA Andalucia - Cajasur
ESP
123. Juan Javier ESTRADA RUIZ Andalucia - Cajasur
ESP
124. Matthias BRÄNDLE Footon - Servetto
AUT
125. Jose Alberto BENITEZ ROMAN Footon - Servetto
ESP
126. Artur GAJEK Team Milram
GER
127. Biel KADRI Ag2r La Mondiale
FRA
128. Marzio BRUSEGHIN Caisse d'Epargne
ITA
129. Simone PONZI Lampre - Farnese Vini
ITA
130. Delio FERNANDEZ CRUZ Xacobeo Galicia
ESP
131. Pierre CAZAUX FDJ
FRA
132. Sergio CARRASCO GARCIA Andalucia - Cajasur
ESP
133. Rafael VALLS FERRI Footon - Servetto
ESP
134. Olivier KAISEN Omega Pharma - Lotto
BEL
135. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Garmin - Transitions
SWE
136. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne
ESP
137. Trent LOWE Garmin - Transitions
AUS
138. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r La Mondiale
ESP
139. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
140. Oliver ZAUGG Liquigas - Doimo
SUI
141. Markus FOTHEN Team Milram
GER
142. Brian VANDBORG Liquigas - Doimo
DEN
143. Martin PEDERSEN Footon - Servetto
DEN
144. Bram TANKINK Rabobank
NED
145. Marco MARZANO Lampre - Farnese Vini
ITA
146. Fränk SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
12'39"
147. Nicki SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
148. Andre STEENSEN Team Saxo Bank
DEN
149. Bauke MOLLEMA Rabobank
NED
14'31"