Eneco Tour of Benelux 2010  |  Stage 2. Sint-Willebrord (Ned) - Ardooie   

16th edition

210 km, 19 August 2010

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia 4h46'50"
2.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
3.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
4.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank
5.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
6.
Enrique MATA
Footon - Servetto
7.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
8.
Francesco CHICCHI
Liquigas - Doimo
9.
Allan DAVIS
Astana
10.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto
11.
Gorik GARDEYN
Vacansoleil Pro Cycling Team
12.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
13.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
14.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack
15.
Christian KNEES
Team Milram
16.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale
17.
Peter WROLICH
Team Milram
18.
Lars BOOM
Rabobank
19.
Elia VIVIANI
Liquigas - Doimo
20.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
21.
Bert DE BACKER
Skil - Shimano
22.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
23.
Sep VANMARCKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
24.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
25.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
26.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
27.
Gert STEEGMANS
Team Radioshack
28.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
29.
Johnnie WALKER
Footon - Servetto
30.
David GUTIERREZ PALACIOS
Footon - Servetto
31.
Svein TUFT
Garmin - Transitions
32.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
33.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
34.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
35.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto
36.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions
37.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
38.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
39.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
40.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
41.
Dominik NERZ
Team Milram
42.
Ben HERMANS
Team Radioshack
43.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
44.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
45.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
46.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
47.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
48.
Alexandr PLIUSCHIN
Team Katusha
49.
Daniel OSS
Liquigas - Doimo
50.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step
51.
Leigh HOWARD
Team HTC - Columbia
52.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
53.
Manuel QUINZIATO
Liquigas - Doimo
54.
Sébastien ROSSELER
Team Radioshack
55.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
56.
Jan GHYSELINCK
Team HTC - Columbia
57.
Maarten WYNANTS
Quick Step
58.
Maxime VANTOMME
Team Katusha
59.
Gregory RAST
Team Radioshack
60.
Olivier BONNAIRE
FDJ
61.
Wim DE VOCHT
Team Milram
62.
Rick FLENS
Rabobank
63.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
64.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
65.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini
66.
Markus EICHLER
Team Milram
67.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
68.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto
69.
Bram TANKINK
Rabobank
70.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
71.
Richie PORTE
Team Saxo Bank
72.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
73.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
74.
Dries DEVENYNS
Quick Step
75.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
76.
Patrick GRETSCH
Team HTC - Columbia
77.
Tom LEEZER
Rabobank
78.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
79.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
80.
Frédéric GUESDON
FDJ
81.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator
82.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
83.
Andreas KLÖDEN
Team Radioshack
84.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
85.
Michele MERLO
Footon - Servetto
86.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
87.
Joost POSTHUMA
Rabobank
88.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
89.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha
90.
Linus GERDEMANN
Team Milram
91.
Scott DAVIS
Astana
92.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
93.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
94.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
95.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
96.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
97.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
98.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
99.
Kevin HULSMANS
Quick Step
100.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
101.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
102.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
103.
Adriano MALORI
Lampre - Farnese Vini
104.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
105.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
106.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
107.
Jérémy ROY
FDJ
108.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
109.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
110.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
111.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
112.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
113.
Maciej BODNAR
Liquigas - Doimo
114.
Dominique CORNU
Skil - Shimano
115.
Frederik WILLEMS
Liquigas - Doimo
116.
Pavel BRUTT
Team Katusha
117.
Artem OVECHKIN
Team Katusha
118.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo
119.
Valentin IGLINSKIY
Astana
120.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
121.
Cameron MEYER
Garmin - Transitions
122.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
123.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
124.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
125.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
126.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
127.
Mikaël CHEREL
FDJ
128.
Davide CIMOLAI
Liquigas - Doimo
129.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
130.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank
131.
Artur GAJEK
Team Milram
132.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
133.
Thomas FOTHEN
Team Milram
134.
Matthias BRÄNDLE
Footon - Servetto
135.
Gianni MEERSMAN
FDJ
136.
Enrico GASPAROTTO
Astana
137.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
138.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
139.
Tony MARTIN
Team HTC - Columbia
140.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
141.
Steven VAN VOOREN
Topsport Vlaanderen - Mercator
142.
Jason MCCARTNEY
Team Radioshack
143.
Stijn NEIRYNCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
144.
Mark RENSHAW
Team HTC - Columbia
145.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team 35"
146.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions 42"
147.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
148.
Jack BOBRIDGE
Garmin - Transitions
149.
Travis MEYER
Garmin - Transitions
150.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team
151.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini 57"
152.
David LOOSLI
Lampre - Farnese Vini 01'01"
153.
Maxim GOUROV
Astana
154.
Christopher FROOME
Sky Professional Cycling Team
155.
Frantisek RABON
Team HTC - Columbia 01'27"
156.
Mirko SELVAGGI
Astana 04'10"
157.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale 04'33"
158.
Wesley SULZBERGER
FDJ
159.
Bolat RAIMBEKOV
Astana
160.
Vitaliy BUTS
Lampre - Farnese Vini
161.
Vidal CELIS ZABALA
Footon - Servetto 08'25"
162.
Steven COZZA
Garmin - Transitions
163.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
164.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 08'58"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Sint-Willebrord (Ned) - Ardooie

Race Type: Sprint stage

Distance: 210 km

Date: 19 August 2010