Eneco Tour of Benelux 2010  |  Prologue. Steenwijk I.T.T.   

16th edition

5 km, 17 August 2010

Rider Team Time
1.
Svein TUFT
Garmin - Transitions 06'18"
2.
Jos VAN EMDEN
Rabobank 05"
3.
Lars BOOM
Rabobank 06"
4.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
5.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team 07"
6.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team
7.
Tony MARTIN
Team HTC - Columbia
8.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank 09"
9.
Richie PORTE
Team Saxo Bank
10.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi 10"
11.
Sébastien ROSSELER
Team Radioshack 11"
12.
Christian KNEES
Team Milram
13.
Patrick GRETSCH
Team HTC - Columbia 12"
14.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
15.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 13"
16.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
17.
Dominique CORNU
Skil - Shimano
18.
Rick FLENS
Rabobank
19.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
20.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia 14"
21.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto 15"
22.
Leigh HOWARD
Team HTC - Columbia 16"
23.
Gert STEEGMANS
Team Radioshack
24.
Mark RENSHAW
Team HTC - Columbia
25.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
26.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank 17"
27.
Jack BOBRIDGE
Garmin - Transitions
28.
Cameron MEYER
Garmin - Transitions
29.
Andreas KLÖDEN
Team Radioshack
30.
Joost POSTHUMA
Rabobank
31.
Daniel OSS
Liquigas - Doimo
32.
Maciej BODNAR
Liquigas - Doimo 18"
33.
Jan GHYSELINCK
Team HTC - Columbia
34.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions 19"
35.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
36.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack
37.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
38.
Steven VAN VOOREN
Topsport Vlaanderen - Mercator
39.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne 20"
40.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
41.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
42.
Dominik NERZ
Team Milram
43.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
44.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 21"
45.
Jérémy ROY
FDJ
46.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
47.
Alexandr PLIUSCHIN
Team Katusha
48.
Markus EICHLER
Team Milram
49.
Matthias BRÄNDLE
Footon - Servetto
50.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ 22"
51.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
52.
Tom LEEZER
Rabobank
53.
Artem OVECHKIN
Team Katusha 23"
54.
Maxime VANTOMME
Team Katusha
55.
Dries DEVENYNS
Quick Step
56.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
57.
Davide CIMOLAI
Liquigas - Doimo
58.
Ben HERMANS
Team Radioshack
59.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator 24"
60.
Adriano MALORI
Lampre - Farnese Vini
61.
Bram TANKINK
Rabobank
62.
Manuel QUINZIATO
Liquigas - Doimo
63.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
64.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
65.
Linus GERDEMANN
Team Milram
66.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
67.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator
68.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
69.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
70.
Jason MCCARTNEY
Team Radioshack
71.
Sep VANMARCKE
Topsport Vlaanderen - Mercator 25"
72.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale
73.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
74.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
75.
Frank HØJ
Team Saxo Bank 26"
76.
Gregory RAST
Team Radioshack
77.
Kevin VAN IMPE
Quick Step 27"
78.
Maarten WYNANTS
Quick Step
79.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions
80.
Frédéric GUESDON
FDJ
81.
Wim DE VOCHT
Team Milram
82.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
83.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
84.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
85.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale 28"
86.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo
87.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
88.
Frederik WILLEMS
Liquigas - Doimo 29"
89.
Frantisek RABON
Team HTC - Columbia
90.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
91.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
92.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 30"
93.
Gorik GARDEYN
Vacansoleil Pro Cycling Team
94.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank
95.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
96.
Bert DE BACKER
Skil - Shimano 31"
97.
Elia VIVIANI
Liquigas - Doimo
98.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step
99.
Travis MEYER
Garmin - Transitions
100.
Michael BARRY
Sky Professional Cycling Team 32"
101.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
102.
Steven COZZA
Garmin - Transitions 34"
103.
Stijn NEIRYNCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
104.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
105.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
106.
Allan DAVIS
Astana 35"
107.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
108.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
109.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini
110.
Gianni MEERSMAN
FDJ
111.
David GUTIERREZ PALACIOS
Footon - Servetto 36"
112.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
113.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 37"
114.
Enrico GASPAROTTO
Astana
115.
Francesco CHICCHI
Liquigas - Doimo
116.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
117.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 38"
118.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
119.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
120.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
121.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini
122.
Olivier BONNAIRE
FDJ
123.
Pavel BRUTT
Team Katusha
124.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne 39"
125.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
126.
Wesley SULZBERGER
FDJ
127.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
128.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team 40"
129.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
130.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne 41"
131.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto
132.
Roy CURVERS
Skil - Shimano 42"
133.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
134.
Maxim GOUROV
Astana
135.
Mirko SELVAGGI
Astana
136.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
137.
Johnnie WALKER
Footon - Servetto 43"
138.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
139.
Peter WROLICH
Team Milram 44"
140.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
141.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini
142.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto
143.
Artur GAJEK
Team Milram 45"
144.
Mikaël CHEREL
FDJ
145.
Christopher FROOME
Sky Professional Cycling Team 46"
146.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
147.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 47"
148.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
149.
Enrique MATA
Footon - Servetto 48"
150.
Vitaliy BUTS
Lampre - Farnese Vini
151.
Thomas FOTHEN
Team Milram
152.
Michele MERLO
Footon - Servetto 49"
153.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
154.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Mercator 50"
155.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 52"
156.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
157.
Vidal CELIS ZABALA
Footon - Servetto
158.
David LOOSLI
Lampre - Farnese Vini 53"
159.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne 54"
160.
Valentin IGLINSKIY
Astana
161.
Kevin HULSMANS
Quick Step
162.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini 55"
163.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale 56"
164.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team 58"
165.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha 01'07"
166.
Bolat RAIMBEKOV
Astana
167.
Scott DAVIS
Astana 01'08"

Stage information

Start, finish: Prologue. Steenwijk I.T.T.

Race Type: Prologue

Distance: 5 km

Date: 17 August 2010