Vuelta a España - 2010

65th edition

Stage 8. Villena - Xorret del Cati , 190 km    

4 September 2010

Rider Team Time
1.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 5h14'32"
2.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 54"
3.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
4.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
5.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 01'29"
6.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo
7.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
8.
Assan BAZAYEV
Astana 01'32"
9.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team
10.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team 01'35"
11.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne 01'48"
12.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne
13.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions 02'00"
14.
Ruben PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne
15.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
16.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
17.
Ezequiel Mosquera MIGUEZ
Xacobeo Galicia 02'02"
18.
Vladimir KARPETS
Team Katusha 02'12"
19.
Vladimir GUSEV
Team Katusha 02'36"
20.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia
21.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
22.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
23.
Giampaolo CARUSO
Team Katusha
24.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
25.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step 02'49"
26.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
27.
Christophe LE MEVEL
FDJ 03'04"
28.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 03'09"
29.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
30.
Dmitriy FOFONOV
Astana
31.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
32.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
33.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
34.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
Xacobeo Galicia 03'30"
35.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
36.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
37.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto 03'34"
38.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
39.
Laurens TEN DAM
Rabobank 03'44"
40.
Denis MENCHOV
Rabobank
41.
Oscar PUJOL MUNOZ
Cervelo Test Team
42.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia
43.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia 03'58"
44.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
45.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha 04'05"
46.
Remy DI GREGORIO
FDJ
47.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini 04'17"
48.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
49.
Gustavo RODRIGUEZ IGLESIAS
Xacobeo Galicia
50.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
51.
Andrey KASHECHKIN
Lampre - Farnese Vini 04'19"
52.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini
53.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
54.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Footon - Servetto 04'39"
55.
Markus FOTHEN
Team Milram 04'52"
56.
Javier MORENO BAZAN
Andalucia - Cajasur 04'54"
57.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 05'01"
58.
Arthur VICHOT
FDJ 05'17"
59.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha 05'55"
60.
Oliver ZAUGG
Liquigas - Doimo 05'56"
61.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 06'08"
62.
Josep JUFRE POU
Astana 06'28"
63.
Filippo POZZATO
Team Katusha 06'59"
64.
Niki TERPSTRA
Team Milram
65.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 07'05"
66.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
67.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
68.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne
69.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Caisse d'Epargne
70.
Grischa NIERMANN
Rabobank
71.
Jean Christophe PERAUD
Omega Pharma - Lotto
72.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
73.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
74.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
75.
Andrey ZEITS
Astana 07'12"
76.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia - Cajasur 07'42"
77.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
78.
Jose Angel GOMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur 07'58"
79.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur 08'04"
80.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo 08'12"
81.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
82.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo 08'13"
83.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto
84.
Dominik ROELS
Team Milram
85.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo 08'17"
86.
Dario CATALDO
Quick Step 08'34"
87.
Anders LUND
Team Saxo Bank
88.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
89.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 09'03"
90.
Matteo TOSATTO
Quick Step
91.
Jelle VANENDERT
Omega Pharma - Lotto 09'05"
92.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 09'35"
93.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
94.
David ZABRISKIE
Garmin - Transitions 09'42"
95.
Remi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne 10'42"
96.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini 10'52"
97.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale 11'09"
98.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 13'29"
99.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 15'46"
100.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
101.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
102.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
103.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur
104.
Perrig QUEMENEUR
BBox Bouygues Telecom
105.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
106.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
107.
Tony GALLOPIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
108.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
109.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Transitions
110.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Footon - Servetto
111.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
112.
Xavier FLORENCIO CABRE
Cervelo Test Team
113.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur
114.
Enrique MATA
Footon - Servetto
115.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
116.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
117.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto
118.
Nicolas VOGONDY
BBox Bouygues Telecom
119.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
120.
Markus EICHLER
Team Milram
121.
Pierre CAZAUX
FDJ
122.
Alessandro PETACCHI
Lampre - Farnese Vini
123.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
124.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
125.
Mikael CHEREL
FDJ
126.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
127.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
128.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
129.
Nick NUYENS
Rabobank
130.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
131.
Frederik WILLEMS
Liquigas - Doimo
132.
David MILLAR
Garmin - Transitions 17'25"
133.
Valentin IGLINSKIY
Astana 20'51"
134.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
135.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
136.
Yoann OFFREDO
FDJ
137.
Allan DAVIS
Astana
138.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
139.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
140.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia
141.
Enrico GASPAROTTO
Astana
142.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions
143.
Paul VOSS
Team Milram
144.
Davide MALACARNE
Quick Step
145.
Kevin DE WEERT
Quick Step
146.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank
147.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
148.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
149.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia
150.
Denis GALIMZYANOV
Team Katusha
151.
Sergey RENEV
Astana
152.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
153.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
154.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
155.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi
156.
Koldo FERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
157.
Nikolas MAES
Quick Step
158.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur
159.
Gianni MEERSMAN
FDJ
160.
David VITORIA
Footon - Servetto
161.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini
162.
Pablo URTASUN PEREZ
Euskaltel - Euskadi
163.
Robert FÖRSTER
Team Milram
164.
Johnnie WALKER
Footon - Servetto
165.
Theo BOS
Cervelo Test Team
166.
Michel KREDER
Garmin - Transitions
167.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
168.
Julian DEAN
Garmin - Transitions
169.
Mickael DELAGE
Omega Pharma - Lotto
170.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
171.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
172.
Vincent JEROME
BBox Bouygues Telecom
173.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
174.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto
175.
Daniele RIGHI
Lampre - Farnese Vini
176.
Freddy BICHOT
BBox Bouygues Telecom
177.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
178.
Arnaud LABBE
Cofidis, Le Credit en Ligne
179.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
180.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank 21'03"
181.
Andreas STAUFF
Quick Step
182.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
183.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia - Cajasur