GT

Vuelta a España 2010  |  Stage 11. Vilanova i la Geltru - Vallnord/Pal (And)   

65th edition

208.4 km, 8 September 2010

Rider Team Time
1.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 5h25'44"
2.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia 03"
3.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team 10"
4.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne 15"
5.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
6.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo 23"
7.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
8.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
9.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 32"
10.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
11.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne
12.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions 41"
13.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia 51"
14.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
15.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 53"
16.
Vladimir KARPETS
Team Katusha 59"
17.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
18.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha
19.
Andrey KASHECHKIN
Lampre - Farnese Vini 01'05"
20.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini 01'38"
21.
Josep JUFRE POU
Astana 01'40"
22.
Rémy DI GREGORIO
FDJ 01'41"
23.
Christophe LE MÉVEL
FDJ
24.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia
25.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
26.
Gianni MEERSMAN
FDJ
27.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 02'02"
28.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions 02'04"
29.
Laurens TEN DAM
Rabobank
30.
Jelle VANENDERT
Omega Pharma - Lotto 02'13"
31.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia 02'25"
32.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
33.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
34.
Vladimir GUSEV
Team Katusha
35.
Jean Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto 02'47"
36.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank 02'59"
37.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
38.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 03'18"
39.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
40.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom 03'35"
41.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
42.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 03'45"
43.
Gustavo RODRIGUEZ IGLESIAS
Xacobeo Galicia
44.
Dmitriy FOFONOV
Astana 04'13"
45.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
46.
Nicolas VOGONDY
BBox Bouygues Telecom
47.
Arthur VICHOT
FDJ
48.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini 04'32"
49.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia - Cajasur 04'48"
50.
Oliver ZAUGG
Liquigas - Doimo 04'56"
51.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
52.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia 04'58"
53.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo 05'05"
54.
Denis MENCHOV
Rabobank 05'06"
55.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 05'14"
56.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha 06'09"
57.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 06'13"
58.
Giampaolo CARUSO
Team Katusha 06'14"
59.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Transitions 06'49"
60.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
61.
David ZABRISKIE
Garmin - Transitions
62.
Anders LUND
Team Saxo Bank
63.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 07'53"
64.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne
65.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Footon - Servetto
66.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
67.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
68.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
69.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
70.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur
71.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto
72.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
73.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo
74.
Daniele RIGHI
Lampre - Farnese Vini 09'13"
75.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur 10'46"
76.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
77.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
78.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
79.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
80.
Paul VOSS
Team Milram
81.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
82.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
83.
Kevin DE WEERT
Quick Step
84.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
85.
David MILLAR
Garmin - Transitions
86.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
87.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur
88.
Matteo TOSATTO
Quick Step
89.
Mikaël CHEREL
FDJ 13'09"
90.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
91.
Julian DEAN
Garmin - Transitions 13'19"
92.
Filippo POZZATO
Team Katusha 14'19"
93.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
94.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
95.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
96.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
97.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
98.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
99.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
100.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
101.
Pierre CAZAUX
FDJ
102.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
103.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini
104.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo
105.
Enrico GASPAROTTO
Astana
106.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto
107.
Frederik WILLEMS
Liquigas - Doimo
108.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo 15'00"
109.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 17'33"
110.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
111.
Sergey RENEV
Astana
112.
Valentin IGLINSKIY
Astana
113.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 19'14"
114.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
115.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi
116.
Dominik ROELS
Team Milram
117.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
118.
Arnaud LABBE
Cofidis, Le Credit en Ligne
119.
Enrique MATA
Footon - Servetto
120.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
121.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
122.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
123.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
124.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions
125.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
126.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur
127.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
128.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
129.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
130.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
131.
Johnnie WALKER
Footon - Servetto
132.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
133.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia
134.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
135.
Dario CATALDO
Quick Step
136.
Andrey ZEITS
Astana
137.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia
138.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
139.
Davide MALACARNE
Quick Step
140.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
141.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur
142.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
143.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom
144.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
145.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
146.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
147.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
148.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
149.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
150.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
151.
David VITORIA
Footon - Servetto
152.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
153.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
154.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur
155.
Robert FÖRSTER
Team Milram
156.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto
157.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto
158.
Denis GALIMZYANOV
Team Katusha
159.
Niki TERPSTRA
Team Milram
160.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 20'56"
161.
Allan DAVIS
Astana
162.
Markus EICHLER
Team Milram
163.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
164.
Michel KREDER
Garmin - Transitions
165.
Grischa NIERMANN
Rabobank
166.
Nick NUYENS
Rabobank
167.
Theo BOS
Cervelo Test Team
168.
Nikolas MAES
Quick Step
169.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
170.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia - Cajasur
171.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
172.
Assan BAZAYEV
Astana
173.
Andreas STAUFF
Quick Step
174.
Tony GALLOPIN
Cofidis, Le Credit en Ligne

Stage information

Start, finish: Stage 11. Vilanova i la Geltru - Vallnord/Pal (And)

Race Type: Mountain stage

Distance: 208.4 km

Date: 8 September 2010