GT

Vuelta a España 2010  |  Stage 17. Peñafiel I.T.T.   

65th edition

46 km, 15 September 2010

Rider Team Time
1.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia 52'43"
2.
Denis MENCHOV
Rabobank 12"
3.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank 37"
4.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank 50"
5.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 01'03"
6.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto 01'07"
7.
David ZABRISKIE
Garmin - Transitions 01'10"
8.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step 01'14"
9.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto 01'24"
10.
David MILLAR
Garmin - Transitions 01'27"
11.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team 01'29"
12.
Vladimir KARPETS
Team Katusha 01'46"
13.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team 01'47"
14.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions 01'53"
15.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo 01'54"
16.
Nicolas VOGONDY
BBox Bouygues Telecom 01'59"
17.
Grischa NIERMANN
Rabobank 02'01"
18.
Vladimir GUSEV
Team Katusha
19.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia 02'13"
20.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 02'14"
21.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia 02'22"
22.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 02'25"
23.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 02'28"
24.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne 02'31"
25.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom 02'32"
26.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 02'38"
27.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 02'39"
28.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia 02'47"
29.
Dario CATALDO
Quick Step 02'59"
30.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto 03'04"
31.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 03'11"
32.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia 03'13"
33.
Dmitriy FOFONOV
Astana 03'18"
34.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Transitions 03'19"
35.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini 03'22"
36.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia 03'28"
37.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 03'29"
38.
Tony GALLOPIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 03'30"
39.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 03'36"
40.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions 03'41"
41.
Andrey KASHECHKIN
Lampre - Farnese Vini 03'42"
42.
Enrico GASPAROTTO
Astana 03'45"
43.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne
44.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne 03'48"
45.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto 03'50"
46.
Gustavo RODRIGUEZ IGLESIAS
Xacobeo Galicia 03'52"
47.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia 03'53"
48.
Dominik ROELS
Team Milram 03'54"
49.
Christophe LE MÉVEL
FDJ 03'55"
50.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
51.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto 03'57"
52.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 04'06"
53.
Andrey ZEITS
Astana
54.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne 04'10"
55.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 04'18"
56.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
57.
Allan DAVIS
Astana
58.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 04'21"
59.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur 04'24"
60.
Nick NUYENS
Rabobank
61.
Kevin DE WEERT
Quick Step
62.
Josep JUFRE POU
Astana 04'27"
63.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo 04'29"
64.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne 04'31"
65.
Robert FÖRSTER
Team Milram
66.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha 04'38"
67.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne 04'40"
68.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank 04'43"
69.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo 04'44"
70.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 04'47"
71.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 04'48"
72.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia 04'51"
73.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo 04'58"
74.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 04'59"
75.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo 05'10"
76.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank 05'12"
77.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 05'21"
78.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
79.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 05'22"
80.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
81.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur 05'23"
82.
Gianni MEERSMAN
FDJ
83.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
84.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha 05'35"
85.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 05'36"
86.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 05'38"
87.
Rémy DI GREGORIO
FDJ
88.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur 05'44"
89.
Nikolas MAES
Quick Step
90.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom 05'45"
91.
Jean Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto 05'52"
92.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
93.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions 05'53"
94.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
95.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo 05'55"
96.
Assan BAZAYEV
Astana
97.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 05'56"
98.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia 05'58"
99.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale 05'59"
100.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 06'00"
101.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 06'03"
102.
Sergey RENEV
Astana 06'06"
103.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto 06'09"
104.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 06'12"
105.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur 06'13"
106.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini 06'14"
107.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini 06'17"
108.
Markus EICHLER
Team Milram 06'18"
109.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 06'19"
110.
Frederik WILLEMS
Liquigas - Doimo 06'22"
111.
Anders LUND
Team Saxo Bank 06'26"
112.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur 06'31"
113.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia - Cajasur
114.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom 06'34"
115.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 06'35"
116.
Matteo TOSATTO
Quick Step 06'38"
117.
Enrique MATA
Footon - Servetto 06'40"
118.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto 06'43"
119.
Sebastien CHAVANEL
FDJ 06'44"
120.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 06'47"
121.
Davide MALACARNE
Quick Step 06'48"
122.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Footon - Servetto 06'49"
123.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 06'50"
124.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 06'51"
125.
Mikaël CHEREL
FDJ 06'52"
126.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
127.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia - Cajasur 06'55"
128.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo
129.
Oliver ZAUGG
Liquigas - Doimo 06'59"
130.
Filippo POZZATO
Team Katusha 07'00"
131.
Arnaud LABBE
Cofidis, Le Credit en Ligne 07'07"
132.
Pierre CAZAUX
FDJ 07'10"
133.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank 07'12"
134.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom 07'24"
135.
Andreas STAUFF
Quick Step 07'27"
136.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 07'32"
137.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ 07'34"
138.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini 07'36"
139.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto 07'38"
140.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 07'41"
141.
Daniele RIGHI
Lampre - Farnese Vini 07'43"
142.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto 07'47"
143.
Paul VOSS
Team Milram
144.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale 07'53"
145.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom 07'58"
146.
Valentin IGLINSKIY
Astana 08'09"
147.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
148.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne 08'17"
149.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
150.
Michel KREDER
Garmin - Transitions 08'18"
151.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 08'20"
152.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 08'32"
153.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini
154.
Johnnie WALKER
Footon - Servetto 08'35"
155.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur 08'39"
156.
Niki TERPSTRA
Team Milram 08'51"
157.
Giampaolo CARUSO
Team Katusha 08'54"
158.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions 09'55"
159.
Wouter WEYLANDT
Quick Step 10'19"

Stage information

Start, finish: Stage 17. Peñafiel I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 46 km

Date: 15 September 2010