Vuelta a España 2010  |  General classification    

65th edition

General classification

28 August 2010 - 19 September 2010

Rider Team Time
1.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo 87h18'31"
2.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia 43"
3.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia 03'04"
4.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 04'22"
5.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank 04'45"
6.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team 04'54"
7.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 05'05"
8.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team 06'08"
9.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions 06'18"
10.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 07'44"
11.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 11'00"
12.
Vladimir KARPETS
Team Katusha 13'07"
13.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 14'34"
14.
Christophe LE MÉVEL
FDJ 16'38"
15.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne 16'42"
16.
Vladimir GUSEV
Team Katusha 17'56"
17.
Andrey KASHECHKIN
Lampre - Farnese Vini 21'16"
18.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto 24'38"
19.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank 25'17"
20.
Rémy DI GREGORIO
FDJ 27'33"
21.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne 28'56"
22.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale 30'26"
23.
Josep JUFRE POU
Astana 32'44"
24.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 35'29"
25.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 37'42"
26.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions 38'04"
27.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo 38'45"
28.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha 39'24"
29.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 46'00"
30.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 48'12"
31.
Alexsandr DYACHENKO
Astana 50'55"
32.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne 53'14"
33.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto 54'13"
34.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia 56'06"
35.
Giampaolo CARUSO
Team Katusha 56'25"
36.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 1h03'26"
37.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia 1h07'00"
38.
Jean Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto 1h08'17"
39.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini 1h12'46"
40.
Denis MENCHOV
Rabobank 1h13'44"
41.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 1h25'10"
42.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step 1h26'16"
43.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia 1h27'31"
44.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 1h34'41"
45.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 1h35'38"
46.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne 1h35'55"
47.
Anders LUND
Team Saxo Bank 1h36'06"
48.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto 1h36'15"
49.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto 1h38'51"
50.
Oliver ZAUGG
Liquigas - Doimo 1h41'23"
51.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur 1h43'50"
52.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 1h44'09"
53.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 1h45'50"
54.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 1h46'30"
55.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 1h47'27"
56.
Dmitriy FOFONOV
Astana 1h50'41"
57.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 1h52'36"
58.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Transitions 1h52'49"
59.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 1h53'33"
60.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini 1h56'46"
61.
Mikaël CHEREL
FDJ 1h58'58"
62.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 2h00'52"
63.
Kevin DE WEERT
Quick Step 2h01'44"
64.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo 2h05'08"
65.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 2h06'08"
66.
Matteo TOSATTO
Quick Step 2h07'19"
67.
Enrico GASPAROTTO
Astana 2h07'28"
68.
Gustavo RODRIGUEZ IGLESIAS
Xacobeo Galicia 2h07'34"
69.
Paul VOSS
Team Milram 2h07'39"
70.
Dario CATALDO
Quick Step 2h09'54"
71.
Grischa NIERMANN
Rabobank 2h10'26"
72.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h11'14"
73.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha 2h12'17"
74.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto 2h12'24"
75.
Allan DAVIS
Astana 2h13'16"
76.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo 2h13'23"
77.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 2h13'52"
78.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo 2h14'17"
79.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur 2h15'25"
80.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom 2h15'40"
81.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 2h16'40"
82.
Assan BAZAYEV
Astana 2h16'51"
83.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 2h21'52"
84.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo 2h24'11"
85.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto 2h24'40"
86.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h25'41"
87.
Frederik WILLEMS
Liquigas - Doimo 2h27'06"
88.
Tony GALLOPIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h29'15"
89.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini 2h32'44"
90.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur 2h34'46"
91.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur 2h37'08"
92.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia - Cajasur 2h37'54"
93.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom 2h40'11"
94.
Niki TERPSTRA
Team Milram 2h42'39"
95.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h43'03"
96.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini 2h44'32"
97.
Gianni MEERSMAN
FDJ 2h44'54"
98.
Sergey RENEV
Astana 2h45'14"
99.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom 2h47'58"
100.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 2h49'42"
101.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h49'43"
102.
Andrey ZEITS
Astana 2h50'38"
103.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team 2h53'57"
104.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur 2h54'37"
105.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia 2h54'43"
106.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 2h56'43"
107.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini 2h59'19"
108.
David MILLAR
Garmin - Transitions 3h07'54"
109.
Pierre CAZAUX
FDJ 3h12'19"
110.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom 3h12'35"
111.
Daniele RIGHI
Lampre - Farnese Vini 3h13'51"
112.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Footon - Servetto 3h14'44"
113.
Markus EICHLER
Team Milram 3h16'25"
114.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 3h18'33"
115.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 3h22'27"
116.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale 3h22'34"
117.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto 3h22'51"
118.
Dominik ROELS
Team Milram 3h24'48"
119.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 3h26'55"
120.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom 3h27'33"
121.
Enrique MATA
Footon - Servetto 3h28'02"
122.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur 3h29'42"
123.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 3h30'52"
124.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 3h31'13"
125.
Davide MALACARNE
Quick Step 3h34'20"
126.
Nick NUYENS
Rabobank 3h36'08"
127.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto 3h36'29"
128.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia - Cajasur 3h39'28"
129.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 3h40'56"
130.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto 3h41'41"
131.
Nikolas MAES
Quick Step 3h42'03"
132.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia 3h42'09"
133.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 3h42'44"
134.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ 3h42'53"
135.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini 3h44'35"
136.
Robert FÖRSTER
Team Milram 3h46'30"
137.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia 3h46'42"
138.
Sebastien CHAVANEL
FDJ 3h49'44"
139.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank 3h52'52"
140.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 3h53'19"
141.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions 3h54'20"
142.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions 3h54'50"
143.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia 3h55'57"
144.
Andreas STAUFF
Quick Step 3h56'35"
145.
Wouter WEYLANDT
Quick Step 3h56'52"
146.
Johnnie WALKER
Footon - Servetto 4h00'12"
147.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 4h00'29"
148.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo 4h01'31"
149.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur 4h03'01"
150.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank 4h03'47"
151.
Michel KREDER
Garmin - Transitions 4h06'47"
152.
Valentin IGLINSKIY
Astana 4h10'32"
153.
Arnaud LABBE
Cofidis, Le Credit en Ligne 4h11'31"
154.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank 4h13'02"
155.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia 4h19'30"