Driedaagse De Panne 2010  |  Stage 2. Zottegem - Koksijde (Sint-Idesbald)   

34th edition

188 km, 31 March 2010

Rider Team Time
1.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom 4h55'07"
2.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto
3.
Andriy GRIVKO
Astana
4.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
5.
Bobbie TRAKSEL
Vacansoleil Pro Cycling Team 00'41"
6.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
7.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
8.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
9.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini
10.
James VANLANDSCHOOT
Veranda's Willems
11.
Manuel QUINZIATO
Liquigas - Doimo 00'44"
12.
Frédéric AMORISON
Landbouwkrediet
13.
David MILLAR
Garmin - Transitions
14.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
15.
Stefan VAN DIJK
Veranda's Willems 03'01"
16.
Enrico PERUFFO
CarmioOro NGC
17.
Job VISSERS
Skil - Shimano
18.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions
19.
Danny PATE
Garmin - Transitions
20.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
21.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
22.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano 03'03"
23.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator 05'58"
24.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 06'56"
25.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
26.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
CarmioOro NGC
27.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 11'12"
28.
Kevin NEIRYNCK
Landbouwkrediet
29.
Daniel OSS
Liquigas - Doimo
30.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto
31.
Enrico GASPAROTTO
Astana
32.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
33.
Lorenzo BERNUCCI
Lampre - Farnese Vini
34.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto
35.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
36.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini 12'04"
37.
Mark MCNALLY
AN Post - Sean Kelly
38.
Bart DOCKX
Landbouwkrediet
39.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini
40.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
41.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions
42.
Maxim DEBUSSCHERE
AN Post - Sean Kelly
43.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 15'21"
44.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
45.
David BOUCHER
Landbouwkrediet
46.
Dieter CAPPELLE
Veranda's Willems
47.
Pieter GHYLLEBERT
AN Post - Sean Kelly
48.
Andy CAPPELLE
Veranda's Willems
49.
Alessandro FANTINI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
50.
Piergiorgio CAMUSSA
Vorarlberg - Corratec
51.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
52.
Svein TUFT
Garmin - Transitions
53.
Baptiste PLANCKAERT
Landbouwkrediet
54.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
55.
Adam HANSEN
Team HTC - Columbia
56.
Jan GHYSELINCK
Team HTC - Columbia
57.
Francesco DI PAOLO
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
58.
Connor MCCONVEY
AN Post - Sean Kelly
59.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
60.
Sven VAN DEN HOUTE
Veranda's Willems
61.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
62.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
63.
Alfredo BALLONI
Lampre - Farnese Vini
64.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
65.
Gorik GARDEYN
Vacansoleil Pro Cycling Team
66.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
67.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
68.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
69.
Nikolas MAES
Quick Step
70.
Gert DOCKX
Team HTC - Columbia
71.
Aleksejs SARAMOTINS
Team HTC - Columbia
72.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
73.
Laurent BEURET
CarmioOro NGC
74.
Koen BARBÉ
Landbouwkrediet
75.
Sjef DE WILDE
Veranda's Willems
76.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
77.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
78.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom
79.
Kevin HULSMANS
Quick Step
80.
Vitaliy BUTS
Lampre - Farnese Vini
81.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
82.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox
83.
Marco BANDIERA
Team Katusha
84.
Allan DAVIS
Astana
85.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom 15'33"
86.
Yohann GENE
BBox Bouygues Telecom
87.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Mercator 26'09"
88.
David DEROO
Skil - Shimano
89.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator
90.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
91.
Stijn MINNE
AN Post - Sean Kelly
92.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini
93.
Cheng JI
Skil - Shimano
94.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec
95.
Mickaël DELAGE
Omega Pharma - Lotto
96.
Matthé PRONK
Vacansoleil Pro Cycling Team
97.
Marco VELO
Quick Step
98.
Matteo TOSATTO
Quick Step
99.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
100.
Mirko SELVAGGI
Astana
101.
Niko EECKHOUT
AN Post - Sean Kelly
102.
Kenny LISABETH
AN Post - Sean Kelly
103.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Doimo
104.
Bert SCHEIRLINCKX
Landbouwkrediet
105.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
106.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
107.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox
108.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
109.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto
110.
Marcello PAVARIN
Colnago - CSF Inox
111.
Josef BENETSEDER
Vorarlberg - Corratec
112.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne
113.
Dirk BELLEMAKERS
Landbouwkrediet
114.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
115.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
116.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
117.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
118.
Tristan VALENTIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
119.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto
120.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
121.
Éric BERTHOU
CarmioOro NGC
122.
Manuel BELLETTI
Colnago - CSF Inox
123.
Andrea PIECHELE
CarmioOro NGC
124.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Transitions
125.
László BODROGI
Team Katusha
126.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
127.
Romain FEILLU
Vacansoleil Pro Cycling Team
128.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
129.
Kevyn ISTA
Cofidis, Le Credit en Ligne
130.
Reinier HONIG
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
131.
Dominique CORNU
Skil - Shimano

Stage information

Start, finish: Stage 2. Zottegem - Koksijde (Sint-Idesbald)

Distance: 188 km

Date: 31 March 2010