GP Ouest France - Plouay - 2010

Rider Team Country Time
1. Matthew Harley GOSS Team HTC - Columbia
AUS
6h37'53"
2. Tyler FARRAR Garmin - Transitions
USA
3. Yoann OFFREDO FDJ
FRA
4. Leonardo Fabio DUQUE Cofidis, Le Credit en Ligne
COL
5. Jose Joaquin ROJAS GIL Caisse d'Epargne
ESP
6. Mauro SANTAMBROGIO BMC Racing Team
ITA
7. Peter SAGAN Liquigas - Doimo
SVK
8. Francesco GAVAZZI Lampre - Farnese Vini
ITA
9. Marco MARCATO Vacansoleil Pro Cycling Team
ITA
10. Romain FEILLU Vacansoleil Pro Cycling Team
FRA
11. Davide APPOLLONIO Cervelo Test Team
ITA
12. Michael MORKOV Team Saxo Bank
DEN
13. Christophe LE MEVEL FDJ
FRA
14. Grega BOLE Lampre - Farnese Vini
SLO
15. Serguei KLIMOV Team Katusha
RUS
16. Jerome PINEAU Quick Step
FRA
17. Manuele MORI Lampre - Farnese Vini
ITA
18. Alessandro BALLAN BMC Racing Team
ITA
19. Serge PAUWELS Sky Professional Cycling Team
BEL
20. Jeremie GALLAND Saur - Sojasun
FRA
21. Guillaume LEVARLET Saur - Sojasun
FRA
22. Josep JUFRE POU Astana
ESP
23. Greg VAN AVERMAET Omega Pharma - Lotto
BEL
24. Nikita ESKOV Team Katusha
RUS
25. Tony GALLOPIN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
26. Francesco REDA Quick Step
ITA
27. Sébastien HINAULT Ag2r La Mondiale
FRA
28. Sebastian LANGEVELD Rabobank
NED
29. Dmitriy FOFONOV Astana
KAZ
30. Remi PAURIOL Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
31. Johannes FRÖHLINGER Team Milram
GER
32. Sylvain CHAVANEL Quick Step
FRA
33. Wout POELS Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
34. Juan Jose OROZ UGALDE Euskaltel - Euskadi
ESP
35. Fabian WEGMANN Team Milram
GER
36. Yannick TALABARDON Saur - Sojasun
FRA
37. Martin ELMIGER Ag2r La Mondiale
SUI
38. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Team Radioshack
ESP
39. Tom STAMSNIJDER Rabobank
NED
40. Gorazd STANGELJ Astana
SLO
41. Ryder HESJEDAL Garmin - Transitions
CAN
42. Philippe GILBERT Omega Pharma - Lotto
BEL
43. Alexander KUSCHYNSKI Liquigas - Doimo
BLR
44. Mathieu PERGET Caisse d'Epargne
FRA
45. Ermanno CAPELLI Footon - Servetto
ITA
46. Stefan DENIFL Cervelo Test Team
AUT
47. Alexsandr DYACHENKO Astana
KAZ
48. Anders LUND Team Saxo Bank
DEN
49. Lars Ytting BAK Team HTC - Columbia
DEN
50. Murilo Antonio FISCHER Garmin - Transitions
BRA
51. Julien SIMON Saur - Sojasun
FRA
52. Chris Anker SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
53. Ludovic TURPIN Ag2r La Mondiale
FRA
54. Brian VANDBORG Liquigas - Doimo
DEN
55. Pierrick FEDRIGO BBox Bouygues Telecom
FRA
56. Karsten KROON BMC Racing Team
NED
57. Peter VELITS Team HTC - Columbia
SVK
58. Nicolas VOGONDY BBox Bouygues Telecom
FRA
59. Damiano CUNEGO Lampre - Farnese Vini
ITA
60. Bjorn LEUKEMANS Vacansoleil Pro Cycling Team
BEL
61. Niki TERPSTRA Team Milram
NED
62. Evgeni PETROV Team Katusha
RUS
63. Daniel MARTIN Garmin - Transitions
IRL
09"
64. Markel IRIZAR ARANBURU Team Radioshack
ESP
57"
65. Andre STEENSEN Team Saxo Bank
DEN
66. Marcel SIEBERG Team HTC - Columbia
GER
67. Gert DOCKX Team HTC - Columbia
BEL
68. Yukiya ARASHIRO BBox Bouygues Telecom
JPN
69. Gustav Erik LARSSON Team Saxo Bank
SWE
70. László BODROGI Team Katusha
FRA
71. Russell DOWNING Sky Professional Cycling Team
GBR
72. Koldo FERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
73. Edward KING Cervelo Test Team
USA
74. Xavier FLORENCIO CABRE Cervelo Test Team
ESP
75. Martin KOHLER BMC Racing Team
SUI
76. Pierre ROLLAND BBox Bouygues Telecom
FRA
77. Cyril GAUTIER BBox Bouygues Telecom
FRA
78. Alexandre BOTCHAROV Team Katusha
RUS
79. Nick NUYENS Rabobank
BEL
80. Fabio FELLINE Footon - Servetto
ITA
81. Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
82. Egor SILIN Team Katusha
RUS
83. Frederik WILMANN Skil - Shimano
NOR
01'24"
84. Christophe MOREAU Caisse d'Epargne
FRA
01'40"
85. Roman KIREYEV Astana
KAZ
86. Martin VELITS Team HTC - Columbia
SVK
87. Markus FOTHEN Team Milram
GER
88. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
89. Arnold JEANNESSON Caisse d'Epargne
FRA
90. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne
ESP
91. Matteo CARRARA Vacansoleil Pro Cycling Team
ITA
92. Thierry HUPOND Skil - Shimano
FRA
93. Morris POSSONI Sky Professional Cycling Team
ITA
94. Dario CATALDO Quick Step
ITA
95. Arnaud COYOT Caisse d'Epargne
FRA
96. Luca MAZZANTI Team Katusha
ITA
97. Sergey RENEV Astana
KAZ
98. Anthony GESLIN FDJ
FRA
99. Maxime BOUET Ag2r La Mondiale
FRA
100. Simon GERRANS Sky Professional Cycling Team
AUS
101. Laurent LEFEVRE BBox Bouygues Telecom
FRA
102. Christophe KERN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
103. Lloyd MONDORY Ag2r La Mondiale
FRA
104. Cyril DESSEL Ag2r La Mondiale
FRA
105. Kristijan KOREN Liquigas - Doimo
SLO
106. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
107. Diego ULISSI Lampre - Farnese Vini
ITA
108. Addy ENGELS Quick Step
NED
109. Steven KRUIJSWIJK Rabobank
NED
110. Valerio AGNOLI Liquigas - Doimo
ITA
111. Daniele PIETROPOLLI Lampre - Farnese Vini
ITA
112. Daniele RIGHI Lampre - Farnese Vini
ITA
113. Daniel LLOYD Cervelo Test Team
GBR
114. Johnny HOOGERLAND Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
115. Stephen CUMMINGS Sky Professional Cycling Team
GBR
116. Sandy CASAR FDJ
FRA
117. Remi CUSIN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
118. Bradley WIGGINS Sky Professional Cycling Team
GBR
119. Jérôme COPPEL Saur - Sojasun
FRA
02'13"
120. Anthony ROUX FDJ
FRA
121. Pierre CAZAUX FDJ
FRA
02'44"
122. Laurent MANGEL Saur - Sojasun
FRA
03'08"
123. Jose Alberto BENITEZ ROMAN Footon - Servetto
ESP
03'27"
124. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
03'51"
125. Sebastien CHAVANEL FDJ
FRA
04'03"
126. Arnaud LABBE Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
127. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
128. Rob RUIJGH Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
04'19"
129. Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Euskaltel - Euskadi
ESP
130. Andrey ZEITS Astana
KAZ
05'19"
131. Brice FEILLU Vacansoleil Pro Cycling Team
FRA
132. Manuel Antonio Leal CARDOSO Footon - Servetto
POR
133. Daniel SESMA Euskaltel - Euskadi
ESP
06'24"
134. Pablo URTASUN PEREZ Euskaltel - Euskadi
ESP
135. Sébastien TURGOT BBox Bouygues Telecom
FRA
136. Ivan ROVNY Team Radioshack
RUS
07'40"
137. Jan BAKELANTS Omega Pharma - Lotto
BEL
08'08"
138. Floris GOESINNEN Skil - Shimano
NED
139. Mitchell DOCKER Skil - Shimano
AUS
08'35"
140. Simon ZAHNER BMC Racing Team
SUI
09'20"
141. Sébastien MINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
142. Marco CORTI Footon - Servetto
ITA
143. Matthew BUSCHE Team Radioshack
USA
144. Geoffroy LEQUATRE Team Radioshack
FRA
145. Danny PATE Garmin - Transitions
USA
146. Florian STALDER BMC Racing Team
SUI
10'41"
147. Jonathan HIVERT Saur - Sojasun
FRA
148. Mathieu DRUJON Caisse d'Epargne
FRA
149. Ivan SANTAROMITA Liquigas - Doimo
ITA
150. Danilo WYSS BMC Racing Team
SUI
151. Paul VOSS Team Milram
GER
152. Jelle VANENDERT Omega Pharma - Lotto
BEL
153. Jean Christophe PERAUD Omega Pharma - Lotto
FRA
154. Benoit VAUGRENARD FDJ
FRA
155. Mickael DELAGE Omega Pharma - Lotto
FRA
156. Alexandre GENIEZ Skil - Shimano
FRA
15'06"