G.P. Miguel Induráin 2010

9th edition

Estella - Estella 179.3 km

3 April 2010

Rider Team Time
1.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 4h52'40"
2.
Michel KREDER
Garmin - Transitions 00'08"
3.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha 00'10"
4.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 00'12"
5.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi 00'14"
6.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
7.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
8.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
9.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Doimo 00'18"
10.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur 00'19"
11.
Arkaitz DURAN AROCA
Footon - Servetto
12.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
13.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
14.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo
15.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
16.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
17.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
18.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
19.
Peter STETINA
Garmin - Transitions
20.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 00'24"
21.
Jose HERRADA LOPEZ
Caja Rural 00'25"
22.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
23.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 00'28"
24.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
25.
Christian KNEES
Team Milram 00'31"
26.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur
27.
Dominik NERZ
Team Milram
28.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
29.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 00'37"
30.
Vítor RODRIGUES
Caja Rural
31.
Mikel LANDA MEANA
Orbea 00'40"
32.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon
33.
Brian VANDBORG
Liquigas - Doimo 00'42"
34.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 00'48"
35.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
36.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
37.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur
38.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 00'53"
39.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne 00'55"
40.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne 00'56"
41.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 01'00"
42.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural 01'07"
43.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Caja Rural
44.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
45.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
46.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo
47.
Vladimir KARPETS
Team Katusha 01'37"
48.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
49.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto
50.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne 01'57"
51.
Aketza PEÑA IZA
Caja Rural 02'30"
52.
Pedro MERINO CRIADO
Footon - Servetto 04'21"
53.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
54.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
55.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
56.
Marco CORTI
Footon - Servetto 04'51"
57.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
58.
Evgeni PETROV
Team Katusha
59.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
60.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia
61.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
62.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
63.
Timothy DUGGAN
Garmin - Transitions
64.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
65.
Matthias RUSS
Team Milram
66.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Doimo 05'03"
67.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Footon - Servetto 06'13"
68.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea 06'28"
69.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
70.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 09'48"
71.
Andres AVELINO ANTUNA CORO
Burgos 2016 - Castilla y Leon
72.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur
73.
Raul SANTAMARTA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
74.
Gustavo RODRIGUEZ IGLESIAS
Xacobeo Galicia
75.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural 09'53"
76.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia - Cajasur 09'56"
77.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur
78.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia
79.
Oleg CHUZHDA
Caja Rural
80.
Trent LOWE
Garmin - Transitions
81.
Iván MELERO COCO
Burgos 2016 - Castilla y Leon 11'31"
82.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur 12'29"
83.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia - Cajasur
84.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia 13'04"
85.
Andoni BLAZQUEZ
Orbea 13'29"
86.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia - Cajasur
87.
Adrian SAEZ
Orbea
88.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea

Race information

Start, finish: Estella - Estella

Distance: 179.3 km

Date: 3 April 2010