Klasika Primavera de Amorebieta 2010

56th edition

Muniketagane - Autzagane 171.6 km

11 April 2010

Rider Team Time
1.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 4h04'19"
2.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 00'05"
3.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
4.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Barbot - Siper
5.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur
6.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
7.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
8.
Sergei CHERNETSKI
9.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
10.
Jose HERRADA LOPEZ
Caja Rural
11.
Raul SANTAMARTA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
12.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Footon - Servetto
13.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
14.
Evgeni PETROV
Team Katusha 00'08"
15.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural
16.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
17.
José João Pimenta da Costa MENDES
LA Rota dos Moveis
18.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon
19.
Aketza PEÑA IZA
Caja Rural
20.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi
21.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
22.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
23.
Pedro MERINO CRIADO
Footon - Servetto
24.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
25.
Eros CAPECCHI
Footon - Servetto 00'13"
26.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo 00'27"
27.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank 01'11"
28.
Sergey SHILOV
29.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia
30.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
31.
Andres AVELINO ANTUNA CORO
Burgos 2016 - Castilla y Leon
32.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Palmeiras Resort - Prio
33.
Andoni BLAZQUEZ
Orbea
34.
César FONTE
Barbot - Siper
35.
Marco CORTI
Footon - Servetto
36.
Mikel LANDA MEANA
Orbea
37.
Richie PORTE
Team Saxo Bank
38.
Alberto MORRAS FERNANDEZ
Madeinox - Boavista
39.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
40.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
Palmeiras Resort - Prio
41.
David Silva LIVRAMENTO
Palmeiras Resort - Prio
42.
Bruno PIRES
Barbot - Siper
43.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur
44.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
45.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
46.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
47.
Sergio Ferreira SOUSA
Madeinox - Boavista
48.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
49.
Ivan MELERO COCO
Burgos 2016 - Castilla y Leon
50.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne
51.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
52.
Laurent DIDIER
Team Saxo Bank
53.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
54.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Madeinox - Boavista
55.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea 02'18"
56.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural
57.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
58.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Footon - Servetto 02'21"
59.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea 02'26"
60.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea
61.
Luis Filipe Albino SILVA
Palmeiras Resort - Prio
62.
Michał KWIATKOWSKI
Caja Rural
63.
Arturo MORA ORTIZ
Caja Rural
64.
Celio Cristiano Alves SOUSA
Madeinox - Boavista
65.
Luis Fernando Matias PINHEIRO
Madeinox - Boavista
66.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Caja Rural
67.
Higinio FERNANDEZ
Caja Rural
68.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
69.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
70.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
LA Rota dos Moveis
71.
Ruben REIG CONEJERO
Caja Rural
72.
Edgar Miguel Lemos PINTO
LA Rota dos Moveis
73.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
74.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
LA Rota dos Moveis 04'42"
75.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 04'50"
76.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
77.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Barbot - Siper
78.
Tomas Swift METCALFE
Palmeiras Resort - Prio
79.
Benat URAIN EPELDE
Orbea
80.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Barbot - Siper
81.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
82.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
83.
Francisco Manuel ANTON MARIN
Burgos 2016 - Castilla y Leon
84.
Miguel Angel CANDIL DELGADO
LA Rota dos Moveis
85.
Valery KAYKOV
86.
Pascual ORENGO LOPEZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
87.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos 2016 - Castilla y Leon
88.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur
89.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
90.
Daniel Jose Pereira MESTRE
Palmeiras Resort - Prio
91.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
92.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Doimo 06'56"
93.
Mikel ILUNDAIN TIRAPU
Orbea
94.
Oliver ZAUGG
Liquigas - Doimo
95.
Andre STEENSEN
Team Saxo Bank
96.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos 2016 - Castilla y Leon
97.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Team Saxo Bank
98.
Brian VANDBORG
Liquigas - Doimo
99.
Adrian SAEZ
Orbea
100.
Artur ERSHOV

Race information

Start, finish: Muniketagane - Autzagane

Distance: 171.6 km

Date: 11 April 2010