Volta Ciclista a Catalunya 2010  |  General classification    

90th edition

General classification

22 March 2010 - 28 March 2010

Rider Team Time
1.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 25h16'03"
2.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team 10"
3.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne 43"
4.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 45"
5.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 01'20"
6.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions
7.
Michel KREDER
Garmin - Transitions 01'21"
8.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo 01'22"
9.
Janez BRAJKOVIČ
Team Radioshack 01'25"
10.
Rémy DI GREGORIO
FDJ 01'26"
11.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 01'27"
12.
Sandy CASAR
FDJ 01'29"
13.
Vladimir KARPETS
Team Katusha 01'30"
14.
Paolo TIRALONGO
Astana
15.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto 01'33"
16.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 01'37"
17.
Pieter WEENING
Rabobank 01'38"
18.
Robert KIŠERLOVSKI
Liquigas - Doimo 01'40"
19.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana 01'59"
20.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
21.
Levi LEIPHEIMER
Team Radioshack 02'00"
22.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank 02'14"
23.
Andreas KLÖDEN
Team Radioshack 02'16"
24.
Christophe LE MÉVEL
FDJ 02'17"
25.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia 02'20"
26.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto 02'22"
27.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 02'26"
28.
Laurens TEN DAM
Rabobank 02'37"
29.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto 02'57"
30.
Josep JUFRE POU
Astana 02'58"
31.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Transitions
32.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 03'10"
33.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Omega Pharma - Lotto 03'21"
34.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha 03'47"
35.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto 04'00"
36.
Paul VOSS
Team Milram 04'08"
37.
Ivan BASSO
Liquigas - Doimo 04'36"
38.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 04'40"
39.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale 04'50"
40.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 05'23"
41.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 05'36"
42.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini 06'22"
43.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur 06'52"
44.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia 07'33"
45.
Jérémy ROY
FDJ 08'58"
46.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team 11'23"
47.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo 11'30"
48.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 12'48"
49.
Thibaut PINOT
FDJ 13'02"
50.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne 14'09"
51.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 14'15"
52.
Eros CAPECCHI
Footon - Servetto 16'12"
53.
Stephen CUMMINGS
Sky Professional Cycling Team 16'45"
54.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 17'41"
55.
Dario CATALDO
Quick Step 18'04"
56.
David LOOSLI
Lampre - Farnese Vini 18'14"
57.
Remi CUSIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 18'21"
58.
Egor SILIN
Team Katusha 19'23"
59.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team Radioshack 20'05"
60.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 20'53"
61.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 20'55"
62.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia 21'17"
63.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto 21'19"
64.
Dario David CIONI
Sky Professional Cycling Team 22'05"
65.
Arkaitz DURAN AROCA
Footon - Servetto 22'51"
66.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur 22'53"
67.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne 22'58"
68.
Sergey RENEV
Astana 23'03"
69.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini 23'09"
70.
Addy ENGELS
Quick Step 24'06"
71.
Christopher FROOME
Sky Professional Cycling Team 24'38"
72.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions 24'47"
73.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini 26'45"
74.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne 26'50"
75.
Alexandr PLIUSCHIN
Team Katusha 27'05"
76.
Dominik NERZ
Team Milram 27'23"
77.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 27'54"
78.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 28'05"
79.
Davide MALACARNE
Quick Step 28'22"
80.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 28'30"
81.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 28'48"
82.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne 29'03"
83.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 29'16"
84.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 30'52"
85.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 31'28"
86.
Pedro MERINO CRIADO
Footon - Servetto 31'46"
87.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 32'11"
88.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step 32'41"
89.
Gorazd ŠTANGELJ
Astana 32'53"
90.
Andrey ZEITS
Astana 33'59"
91.
David ZABRISKIE
Garmin - Transitions 34'29"
92.
Tony MARTIN
Team HTC - Columbia 34'43"
93.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team 35'03"
94.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto 35'31"
95.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia - Cajasur 36'35"
96.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto 37'37"
97.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Doimo 37'43"
98.
Enrico MAGAZZINI
Lampre - Farnese Vini 37'57"
99.
Brian VANDBORG
Liquigas - Doimo 38'29"
100.
Branislau SAMOILAU
Quick Step 38'35"
101.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 38'36"
102.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank 40'03"
103.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo 41'13"
104.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 41'22"
105.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur 41'26"
106.
Peter STETINA
Garmin - Transitions 42'18"
107.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto 45'22"
108.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur 45'30"
109.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 44'16"
110.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana 44'30"
111.
Stef CLEMENT
Rabobank 45'07"
112.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team 47'22"
113.
Matthias RUSS
Team Milram 47'27"
114.
Craig LEWIS
Team HTC - Columbia 47'36"
115.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur
116.
Charles WEGELIUS
Omega Pharma - Lotto 47'50"
117.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale 48'36"
118.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 49'03"
119.
Christian MEIER
Garmin - Transitions 49'21"
120.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia 49'22"
121.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia 49'28"
122.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 49'07"
123.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank 49'35"
124.
Rodrigo GARCIA RENA
Xacobeo Galicia 51'30"
125.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia - Cajasur 51'56"
126.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto 52'11"
127.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Footon - Servetto 52'38"
128.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 53'12"
129.
Francis MOUREY
FDJ 53'21"
130.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi 53'53"
131.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 54'06"
132.
Luke ROBERTS
Team Milram 54'44"
133.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi 55'36"
134.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne 55'57"
135.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team 58'04"
136.
Mauro FACCI
Quick Step 58'49"
137.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank 59'01"
138.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack 59'42"
139.
Artem OVECHKIN
Team Katusha 1h02'31"
140.
Pavel BRUTT
Team Katusha 1h03'04"
141.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank 1h03'15"
142.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto 1h03'25"
143.
Nikita ESKOV
Team Katusha 1h05'30"
144.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo 1h05'31"
145.
Pierre CAZAUX
FDJ 1h05'35"
146.
Bjorn SELANDER
Team Radioshack 1h05'58"
147.
Steven COZZA
Garmin - Transitions
148.
Timothy GUDSELL
FDJ 1h06'19"
149.
Andreas STAUFF
Quick Step 1h06'22"
150.
Robert FÖRSTER
Team Milram 1h06'29"
151.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini 1h06'37"
152.
Andrei KUNITSKI
Quick Step 1h09'22"
153.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 1h10'15"
154.
Joao CORREIA
Cervelo Test Team 1h17'25"
155.
Artur GAJEK
Team Milram 1h26'58"