Vuelta a Castilla y León 2010  |  Stage 4. Ponferrada - Ponferrada   

3rd edition

15.1 km, 17 April 2010

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 20'30"
2.
Janez BRAJKOVIČ
Team Radioshack 00'33"
3.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 00'54"
4.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 01'08"
5.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Barbot - Siper 01'20"
6.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
7.
José João Pimenta da Costa MENDES
LA Rota dos Moveis 01'21"
8.
Stef CLEMENT
Rabobank 01'23"
9.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team 01'33"
10.
Jose HERRADA LOPEZ
Caja Rural 01'35"
11.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank 01'36"
12.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team 01'37"
13.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur
14.
Tiago MACHADO
Team Radioshack 01'43"
15.
Denis MENCHOV
Rabobank 01'45"
16.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi 01'47"
17.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana 01'48"
18.
José Luis RUBIERA
Team Radioshack 01'50"
19.
Grischa NIERMANN
Rabobank 01'51"
20.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur
21.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne 01'53"
22.
Hernâni BRÔCO
LA Rota dos Moveis 01'56"
23.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon
24.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne 01'58"
25.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 01'59"
26.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
27.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
28.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne 02'03"
29.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 02'06"
30.
Edward KING
Cervelo Test Team
31.
Raul SANTAMARTA
Burgos 2016 - Castilla y Leon 02'10"
32.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne 02'11"
33.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 02'12"
34.
Adrian SAEZ
Orbea 02'16"
35.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana 02'17"
36.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 02'20"
37.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
38.
Bruno PIRES
Barbot - Siper
39.
Josep JUFRE POU
Astana 02'21"
40.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne 02'22"
41.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural
42.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea 02'24"
43.
Aketza PEÑA IZA
Caja Rural 02'27"
44.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea 02'29"
45.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos 2016 - Castilla y Leon 02'30"
46.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
47.
Michał KWIATKOWSKI
Caja Rural 02'32"
48.
Mikel LANDA MEANA
Orbea
49.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia 02'33"
50.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 02'34"
51.
Edgar Miguel Lemos PINTO
LA Rota dos Moveis 02'36"
52.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia - Cajasur
53.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
54.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack 02'43"
55.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne 02'44"
56.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 02'48"
57.
David DE LA FUENTE RASILLA
Astana
58.
Hugo SABIDO
LA Rota dos Moveis 02'50"
59.
Jason MCCARTNEY
Team Radioshack
60.
Helder OLIVEIRA
Barbot - Siper
61.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia 02'51"
62.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur
63.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia - Cajasur 02'52"
64.
Gert STEEGMANS
Team Radioshack 02'56"
65.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
66.
Rodrigo GARCIA RENA
Xacobeo Galicia 02'58"
67.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Footon - Servetto
68.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana 03'01"
69.
Ruben REIG CONEJERO
Caja Rural 03'02"
70.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
71.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia - Cajasur 03'04"
72.
Pedro MERINO CRIADO
Footon - Servetto 03'06"
73.
Arturo MORA ORTIZ
Caja Rural 03'11"
74.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto 03'13"
75.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia - Cajasur 03'14"
76.
Oleg CHUZHDA
Caja Rural 03'19"
77.
Graeme BROWN
Rabobank
78.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack 03'20"
79.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
LA Rota dos Moveis
80.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Footon - Servetto
81.
Gorazd ŠTANGELJ
Astana 03'24"
82.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
LA Rota dos Moveis
83.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank 03'25"
84.
Mikel ILUNDAIN TIRAPU
Orbea 03'31"
85.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 03'33"
86.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea
87.
Francisco Manuel ANTON MARIN
Burgos 2016 - Castilla y Leon 03'35"
88.
Iván MELERO COCO
Burgos 2016 - Castilla y Leon 03'36"
89.
Enrique MATA
Footon - Servetto 03'42"
90.
Marco CORTI
Footon - Servetto
91.
Joaquin ORTEGA GASON
Barbot - Siper 03'46"
92.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos 2016 - Castilla y Leon 03'47"
93.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Barbot - Siper 03'48"
94.
Andoni BLAZQUEZ
Orbea 03'50"
95.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
96.
César FONTE
Barbot - Siper
97.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
Barbot - Siper 03'59"
98.
Oscar GRAU
Burgos 2016 - Castilla y Leon 04'00"
99.
Ruben CALVO GOMEZ
LA Rota dos Moveis 04'07"
100.
Thomas Patrick FAIERS
Footon - Servetto 04'12"
101.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Barbot - Siper 04'15"
102.
Benat URAIN EPELDE
Orbea 04'17"
103.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon 04'21"
104.
Joao CORREIA
Cervelo Test Team 04'27"
105.
Theo BOS
Cervelo Test Team 04'39"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Ponferrada - Ponferrada

Race Type: Time Trial

Distance: 15.1 km

Date: 17 April 2010