Vuelta a Castilla y León 2010  |  General Classification    

3rd edition

General Classification

14 April 2010 - 18 April 2010

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 16h56'01"
2.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 00'41"
3.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia 01'20"
4.
Janez BRAJKOVIČ
Team Radioshack 01'30"
5.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Barbot - Siper 02'30"
6.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur 02'51"
7.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
8.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team 02'58"
9.
Denis MENCHOV
Rabobank 03'06"
10.
José Luis RUBIERA
Team Radioshack 03'17"
11.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 03'23"
12.
Raul SANTAMARTA
Burgos 2016 - Castilla y Leon 03'28"
13.
Bruno PIRES
Barbot - Siper 03'58"
14.
Aketza PEÑA IZA
Caja Rural 04'02"
15.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 04'20"
16.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne 04'44"
17.
Grischa NIERMANN
Rabobank 05'03"
18.
Jose HERRADA LOPEZ
Caja Rural 05'10"
19.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 05'11"
20.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne 05'15"
21.
José João Pimenta da Costa MENDES
LA Rota dos Moveis 05'33"
22.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural 05'37"
23.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon 07'33"
24.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 07'54"
25.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne 08'08"
26.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne 08'17"
27.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 08'18"
28.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne 08'22"
29.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 08'34"
30.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon 09'08"
31.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne 09'53"
32.
Mikel LANDA MEANA
Orbea 10'41"
33.
Edgar Miguel Lemos PINTO
LA Rota dos Moveis 11'22"
34.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne 11'26"
35.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia 11'36"
36.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia 12'17"
37.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur
38.
Josep JUFRE POU
Astana 12'54"
39.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea 13'26"
40.
Gorazd ŠTANGELJ
Astana 13'57"
41.
Pedro MERINO CRIADO
Footon - Servetto 14'19"
42.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana 16'45"
43.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur 16'48"
44.
Rodrigo GARCIA RENA
Xacobeo Galicia 17'55"
45.
Arturo MORA ORTIZ
Caja Rural 18'16"
46.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack 18'17"
47.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack 18'21"
48.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia - Cajasur 18'41"
49.
Hugo SABIDO
LA Rota dos Moveis 18'45"
50.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
LA Rota dos Moveis 19'26"
51.
Edward KING
Cervelo Test Team 19'54"
52.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
Barbot - Siper 20'48"
53.
Michał KWIATKOWSKI
Caja Rural 21'13"
54.
Andoni BLAZQUEZ
Orbea 22'04"
55.
Ivan MELERO COCO
Burgos 2016 - Castilla y Leon 22'17"
56.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 23'04"
57.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea 23'44"
58.
Hernâni BRÔCO
LA Rota dos Moveis 23'49"
59.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Barbot - Siper 24'42"
60.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank 25'01"
61.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia - Cajasur 25'07"
62.
César FONTE
Barbot - Siper 25'13"
63.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 25'31"
64.
Stef CLEMENT
Rabobank 26'12"
65.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 26'48"
66.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 27'23"
67.
Helder OLIVEIRA
Barbot - Siper 27'29"
68.
Graeme BROWN
Rabobank 28'08"
69.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
LA Rota dos Moveis 28'13"
70.
Ruben REIG CONEJERO
Caja Rural 28'18"
71.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 28'25"
72.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana 29'05"
73.
Marco CORTI
Footon - Servetto
74.
Gert STEEGMANS
Team Radioshack 29'25"
75.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank 29'36"
76.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia - Cajasur 30'11"
77.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana 30'13"
78.
Oleg CHUZHDA
Caja Rural 30'21"
79.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto 30'53"
80.
David DE LA FUENTE RASILLA
Astana 31'35"
81.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur 31'39"
82.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Footon - Servetto 31'41"
83.
Francisco Manuel ANTON MARIN
Burgos 2016 - Castilla y Leon 32'19"
84.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos 2016 - Castilla y Leon 32'31"
85.
Enrique MATA
Footon - Servetto 32'50"
86.
Oscar GRAU
Burgos 2016 - Castilla y Leon 32'54"
87.
Ruben CALVO GOMEZ
LA Rota dos Moveis 32'59"
88.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 33'47"
89.
Theo BOS
Cervelo Test Team 33'50"
90.
Joaquin ORTEGA GASON
Barbot - Siper 34'36"
91.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team 35'39"
92.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos 2016 - Castilla y Leon 36'13"
93.
Benat URAIN EPELDE
Orbea 36'43"
94.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea 37'07"
95.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia - Cajasur 37'47"
96.
Jason MCCARTNEY
Team Radioshack 39'31"
97.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Footon - Servetto 39'56"
98.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi 40'42"
99.
Mikel ILUNDAIN TIRAPU
Orbea 41'22"
100.
Thomas Patrick FAIERS
Footon - Servetto 41'28"
101.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team 42'18"
102.
Adrian SAEZ
Orbea 42'39"
103.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 44'39"
104.
Joao CORREIA
Cervelo Test Team 47'56"