Tour Down Under - 2010

12th edition

Stage 2. Gawler - Hahndorf , 133 km    

20 January 2010

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia 3h23'49"
2.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
3.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
4.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions
5.
Graeme BROWN
Rabobank
6.
Allan DAVIS
Astana
7.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
8.
Luke ROBERTS
Team Milram
9.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
10.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
11.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
12.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
13.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
14.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
15.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
16.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
17.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
18.
Jurgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
19.
Nikolas MAES
Quick Step
20.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
21.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
22.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale
23.
Andriy GRIVKO
Astana
24.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
25.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
26.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
27.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
28.
Markus FOTHEN
Team Milram
29.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
30.
Gert STEEGMANS
Team Radioshack
31.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
32.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
33.
Julian DEAN
Garmin - Transitions
34.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
35.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
36.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
37.
Addy ENGELS
Quick Step
38.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
39.
Robert FÖRSTER
Team Milram
40.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
41.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
42.
Pieter WEENING
Rabobank
43.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
44.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
45.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank
46.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
47.
Lance ARMSTRONG
Team Radioshack
48.
David VITORIA
Footon - Servetto
49.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
50.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia
51.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
52.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
53.
Anthony ROUX
FDJ 09"
54.
Trent LOWE
Garmin - Transitions
55.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
56.
Sebastien ROSSELER
Team Radioshack
57.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
58.
Russell DOWNING
Sky Professional Cycling Team
59.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto
60.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
61.
Jonathan CANTWELL
Fly V Australia
62.
Daryl IMPEY
Team Radioshack
63.
Frank HOJ
Team Saxo Bank
64.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Footon - Servetto
65.
David GUTIERREZ PALACIOS
Footon - Servetto
66.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Doimo
67.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
68.
Wesley SULZBERGER
FDJ
69.
Cameron MEYER
Garmin - Transitions
70.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Cycling
71.
Josep JUFRE POU
Astana
72.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
73.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo
74.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
75.
Tom LEEZER
Rabobank
76.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto
77.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
78.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step
79.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia
80.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo
81.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
82.
Thomas FREI
BMC Racing Team
83.
Jonas LJUNGBLAD
Omega Pharma - Lotto
84.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack 20"
85.
Denis GALIMZYANOV
Team Katusha 26"
86.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team 28"
87.
Ben SWIFT
Sky Professional Cycling Team
88.
Michele MERLO
Footon - Servetto
89.
Marcel SIEBERG
Team HTC - Columbia 34"
90.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins 55"
91.
Timothy ROE
Trek Livestrong U23
92.
Arthur VICHOT
FDJ
93.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale
94.
Oscar PEREIRO SIO
Astana
95.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
96.
Alexandr PLIUSCHIN
Team Katusha
97.
Rohan DENNIS
Team Jayco - Skins
98.
Stef CLEMENT
Rabobank
99.
Thibaut PINOT
FDJ
100.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
101.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
102.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
103.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
104.
Pierre CAZAUX
FDJ
105.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
106.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana
107.
Anders LUND
Team Saxo Bank
108.
Gorazd STANGELJ
Astana
109.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack
110.
Mikael CHEREL
FDJ
111.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
112.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
113.
Mauro FACCI
Quick Step 01'06"
114.
Peter SAGAN
Liquigas - Doimo 01'11"
115.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
116.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 01'19"
117.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto 01'33"
118.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia 01'36"
119.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
120.
Christopher FROOME
Sky Professional Cycling Team 02'05"
121.
Jack BOBRIDGE
Garmin - Transitions 02'29"
122.
David KEMP
Fly V Australia 02'41"
123.
Mickael DELAGE
Omega Pharma - Lotto 02'44"
124.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
125.
Rick FLENS
Rabobank
126.
Karsten KROON
BMC Racing Team
127.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 03'42"
128.
Simon CLARKE
ISD - Neri 07'38"
129.
Wim STROETINGA
Team Milram
130.
Dominik ROELS
Team Milram
131.
Jason MCCARTNEY
Team Radioshack