Tour Down Under - 2010

12th edition

Stage 3. Unley - Stirling , 132.5 km    

21 January 2010

Rider Team Time
1.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto 3h14'38"
2.
Cadel EVANS
BMC Racing Team 01"
3.
Peter SAGAN
Liquigas - Doimo
4.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
5.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
6.
Luke ROBERTS
Team Milram
7.
Markus FOTHEN
Team Milram
8.
Anthony ROUX
FDJ
9.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
10.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
11.
Jurgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
12.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions
13.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
14.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
15.
Graeme BROWN
Rabobank
16.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
17.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
18.
Julian DEAN
Garmin - Transitions
19.
Andriy GRIVKO
Astana
20.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
21.
Gert STEEGMANS
Team Radioshack
22.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia
23.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
24.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Cycling
25.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana
26.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
27.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
28.
Wesley SULZBERGER
FDJ
29.
Lance ARMSTRONG
Team Radioshack
30.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
31.
Cameron MEYER
Garmin - Transitions
32.
Thomas FREI
BMC Racing Team
33.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
34.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
35.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
36.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
37.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
38.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Footon - Servetto
39.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
40.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto 09"
41.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto 12"
42.
Daryl IMPEY
Team Radioshack 17"
43.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
44.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
45.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia 24"
46.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 29"
47.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
48.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
49.
Thibaut PINOT
FDJ
50.
Mikael CHEREL
FDJ
51.
Jonathan CANTWELL
Fly V Australia
52.
Timothy ROE
Trek Livestrong U23
53.
Christopher FROOME
Sky Professional Cycling Team 35"
54.
David VITORIA
Footon - Servetto 36"
55.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
56.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack
57.
Pierre CAZAUX
FDJ 38"
58.
Oscar PEREIRO SIO
Astana 44"
59.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
60.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
61.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
62.
Stef CLEMENT
Rabobank
63.
Gorazd STANGELJ
Astana
64.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step
65.
Frank HOJ
Team Saxo Bank
66.
Alexandr PLIUSCHIN
Team Katusha
67.
Josep JUFRE POU
Astana 55"
68.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
69.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
70.
Sebastien ROSSELER
Team Radioshack
71.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
72.
Arthur VICHOT
FDJ
73.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
74.
Jonas LJUNGBLAD
Omega Pharma - Lotto
75.
Jason MCCARTNEY
Team Radioshack 01'10"
76.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack 01'39"
77.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
78.
Marcel SIEBERG
Team HTC - Columbia 01'48"
79.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne 01'51"
80.
Trent LOWE
Garmin - Transitions
81.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank 01'53"
82.
Rick FLENS
Rabobank 01'55"
83.
Tom LEEZER
Rabobank 02'20"
84.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto 02'21"
85.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins 02'32"
86.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne 02'49"
87.
Allan DAVIS
Astana
88.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi 03'33"
89.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
90.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia 03'59"
91.
Mickael DELAGE
Omega Pharma - Lotto
92.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale 04'04"
93.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 04'35"
94.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
95.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
96.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale
97.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
98.
Rohan DENNIS
Team Jayco - Skins
99.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 05'57"
100.
Dominik ROELS
Team Milram
101.
Denis GALIMZYANOV
Team Katusha 07'03"
102.
Simon CLARKE
ISD - Neri
103.
Ben SWIFT
Sky Professional Cycling Team
104.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia
105.
Russell DOWNING
Sky Professional Cycling Team
106.
David KEMP
Fly V Australia 07'35"
107.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 08'11"
108.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
109.
Nikolas MAES
Quick Step 09'30"
110.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
111.
David GUTIERREZ PALACIOS
Footon - Servetto
112.
Kevin VAN IMPE
Quick Step 09'32"
113.
Addy ENGELS
Quick Step
114.
Anders LUND
Team Saxo Bank
115.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank
116.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
117.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 10'01"
118.
Robert FÖRSTER
Team Milram
119.
Mauro FACCI
Quick Step
120.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
121.
Michele MERLO
Footon - Servetto
122.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale
123.
Jack BOBRIDGE
Garmin - Transitions
124.
Karsten KROON
BMC Racing Team 10'52"
125.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank 11'10"
126.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo 12'45"
127.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo
128.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
129.
Wim STROETINGA
Team Milram 15'11"