Tour Down Under - 2010

12th edition

Stage 5. Snapper Point - Willunga , 148 km    

23 January 2010

Rider Team Time
1.
Luis Leon SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 3h30'29"
2.
Luke ROBERTS
Team Milram 02"
3.
Cadel EVANS
BMC Racing Team 04"
4.
Peter SAGAN
Liquigas - Doimo 06"
5.
Markus FOTHEN
Team Milram
6.
Sebastien ROSSELER
Team Radioshack
7.
Cameron MEYER
Garmin - Transitions
8.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team 09"
9.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
10.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions
11.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
12.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
13.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
14.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Cycling
15.
Julian DEAN
Garmin - Transitions
16.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia
17.
Daryl IMPEY
Team Radioshack
18.
Jurgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
19.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
20.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
21.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
22.
Andriy GRIVKO
Astana
23.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo
24.
Josep JUFRE POU
Astana
25.
Wesley SULZBERGER
FDJ
26.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
27.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
28.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
29.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
30.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
31.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Footon - Servetto
32.
Lance ARMSTRONG
Team Radioshack
33.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
34.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
35.
Arthur VICHOT
FDJ
36.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
37.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
38.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
39.
Thibaut PINOT
FDJ
40.
Gorazd ŠTANGELJ
Astana
41.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana
42.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
43.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
44.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack
45.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
46.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack
47.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
48.
Rohan DENNIS
Team Jayco - Skins
49.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto 27"
50.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia 37"
51.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 01'21"
52.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
53.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha 01'35"
54.
Jack BOBRIDGE
Garmin - Transitions 01'48"
55.
Anders LUND
Team Saxo Bank 01'52"
56.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia
57.
Stef CLEMENT
Rabobank 02'21"
58.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
59.
Graeme BROWN
Rabobank
60.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
61.
Simon CLARKE
ISD - Neri
62.
Jonas LJUNGBLAD
Omega Pharma - Lotto
63.
Jonathan CANTWELL
Fly V Australia
64.
Thomas FREI
BMC Racing Team
65.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
66.
Russell DOWNING
Sky Professional Cycling Team
67.
Gert STEEGMANS
Team Radioshack
68.
Mickael DELAGE
Omega Pharma - Lotto
69.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
70.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia
71.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
72.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
73.
Ben SWIFT
Sky Professional Cycling Team
74.
Timothy ROE
Trek Livestrong U23
75.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
76.
David VITORIA
Footon - Servetto
77.
Christopher FROOME
Sky Professional Cycling Team
78.
Addy ENGELS
Quick Step
79.
Allan DAVIS
Astana
80.
Dominik ROELS
Team Milram 06'23"
81.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
82.
David KEMP
Fly V Australia
83.
Alexandr PLIUSCHIN
Team Katusha
84.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
85.
Jason MCCARTNEY
Team Radioshack
86.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo
87.
Karsten KROON
BMC Racing Team
88.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto
89.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
90.
Oscar PEREIRO SIO
Astana
91.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
92.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
93.
Trent LOWE
Garmin - Transitions
94.
Mikael CHEREL
FDJ
95.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
96.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
97.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
98.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank
99.
Denis GALIMZYANOV
Team Katusha
100.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
101.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
102.
Frank HOJ
Team Saxo Bank
103.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
104.
Rick FLENS
Rabobank
105.
Nikolas MAES
Quick Step
106.
Tom LEEZER
Rabobank
107.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
108.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
109.
Pierre CAZAUX
FDJ 08'07"
110.
Anthony ROUX
FDJ
111.
Mauro FACCI
Quick Step 09'19"
112.
Marcel SIEBERG
Team HTC - Columbia
113.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step
114.
Michele MERLO
Footon - Servetto
115.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
116.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins
117.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
118.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
119.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
120.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
121.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale
122.
Robert FÖRSTER
Team Milram
123.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
124.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
125.
David GUTIERREZ PALACIOS
Footon - Servetto
126.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
127.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
128.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne