2.HC

Tour de Luxembourg 2010  |  General Classification    

28th edition

General Classification

2 June 2010 - 6 June 2010

Rider Team Time
1.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team 17h43'21"
2.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank 00'01"
3.
Lance ARMSTRONG
Team Radioshack 00'30"
4.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Professional Cycling Team 00'34"
5.
Sergei IVANOV
Team Katusha
6.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team 00'35"
7.
Alexandre GENIEZ
Skil - Shimano 00'39"
8.
Andreas KLÖDEN
Team Radioshack 00'50"
9.
Gregory RAST
Team Radioshack 00'51"
10.
Sandy CASAR
FDJ 00'52"
11.
Jérémy ROY
FDJ 00'55"
12.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri 00'56"
13.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
14.
Patrik SINKEWITZ
ISD - Neri 00'59"
15.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'01"
16.
Serge PAUWELS
Sky Professional Cycling Team 01'02"
17.
Thomas LÖVKVIST
Sky Professional Cycling Team 01'05"
18.
Ivan ROVNY
Team Radioshack 01'07"
19.
Eduard VORGANOV
Team Katusha 01'08"
20.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
21.
Laurent DIDIER
Team Saxo Bank
22.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet
23.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano 01'14"
24.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 01'44"
25.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano 02'48"
26.
Koen DE KORT
Skil - Shimano 03'07"
27.
Brice FEILLU
Vacansoleil Pro Cycling Team 03'10"
28.
Carlo SCOGNAMIGLIO
ISD - Neri 03'14"
29.
Anthony CHARTEAU
BBox Bouygues Telecom 03'27"
30.
Martin MORTENSEN
Vacansoleil Pro Cycling Team 03'45"
31.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team 04'24"
32.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team 04'28"
33.
Bert SCHEIRLINCKX
Landbouwkrediet 04'44"
34.
Arthur VICHOT
FDJ 04'48"
35.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 05'13"
36.
Pavel BRUTT
Team Katusha 05'20"
37.
Simon GERRANS
Sky Professional Cycling Team 05'33"
38.
Bart DOCKX
Landbouwkrediet 06'58"
39.
Franck BOUYER
BBox Bouygues Telecom 07'10"
40.
Nico SCHNEIDER
Continental Team Differdange 07'31"
41.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team 08'02"
42.
Kim KIRCHEN
Team Katusha 08'11"
43.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur 08'22"
44.
Nikita ESKOV
Team Katusha 08'33"
45.
Dirk BELLEMAKERS
Landbouwkrediet 08'39"
46.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 08'45"
47.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom 08'47"
48.
Robert RETSCHKE
Continental Team Differdange 09'16"
49.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano 10'10"
50.
Kevin NEIRYNCK
Landbouwkrediet 10'47"
51.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri 11'13"
52.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur 11'18"
53.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom 12'04"
54.
Frédéric GUESDON
FDJ 13'30"
55.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 14'55"
56.
Tiago MACHADO
Team Radioshack 15'05"
57.
Kevyn ISTA
Cofidis, Le Credit en Ligne 15'16"
58.
Morten KNUDSEN
Continental Team Differdange 15'25"
59.
Arnaud LABBE
Cofidis, Le Credit en Ligne 15'26"
60.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team 15'30"
61.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
62.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ 15'40"
63.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank 16'03"
64.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team 16'06"
65.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur 16'31"
66.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur 16'34"
67.
Clemens FANKHAUSER
Vorarlberg - Corratec 16'55"
68.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun 16'56"
69.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec 17'12"
70.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team 17'19"
71.
Koen BARBÉ
Landbouwkrediet 17'22"
72.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur 17'32"
73.
Vytautas KAUPAS
Continental Team Differdange 17'56"
74.
Håkan NILSSON
Continental Team Differdange 18'02"
75.
Paolo LONGO BORGHINI
ISD - Neri
76.
Tom VAN DEN HAUTE
Landbouwkrediet 18'03"
77.
Steven CAETHOVEN
Landbouwkrediet 18'07"
78.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi 18'22"
79.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur 18'39"
80.
Anthony ROUX
FDJ 21'40"
81.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia - Cajasur 24'26"
82.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 27'06"