Tour de Pologne 2010  |  Stage 1. Sochaczew - Warszawa   

3rd edition

175.1 km, 1 August 2010

Rider Team Time
1.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo 4h05'32"
2.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
3.
Allan DAVIS
Astana
4.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
5.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
6.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
7.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
8.
Marcel SIEBERG
Team HTC - Columbia
9.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
10.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
11.
Roy SENTJENS
Team Milram
12.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
13.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack
14.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
15.
Marco VELO
Quick Step
16.
Graeme BROWN
Rabobank
17.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
18.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale
19.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
20.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
21.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team HTC - Columbia
22.
Bjorn SELANDER
Team Radioshack
23.
Peter SAGAN
Liquigas - Doimo
24.
Ben SWIFT
Sky Professional Cycling Team
25.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
26.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
27.
Tom LEEZER
Rabobank
28.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
29.
Jacek MORAJKO
Mróz Active Jet
30.
Marek RUTKIEWICZ
Mróz Active Jet
31.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
32.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
33.
Nikita ESKOV
Team Katusha
34.
Dario CATALDO
Quick Step
35.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
36.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
37.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
38.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
39.
Tomasz MARCZYŃSKI
CCC Polsat Polkowice
40.
Maciej BODNAR
Liquigas - Doimo
41.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
42.
David VITORIA
Footon - Servetto
43.
Daniel MARTIN
Garmin - Transitions
44.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
45.
Vitaliy BUTS
Lampre - Farnese Vini
46.
Yoann OFFREDO
FDJ
47.
Bauke MOLLEMA
Rabobank
48.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step
49.
Diego ULISSI
Lampre - Farnese Vini
50.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
51.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
52.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
53.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto
54.
Florian STALDER
BMC Racing Team
55.
Vladimir GUSEV
Team Katusha
56.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
57.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team
58.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo
59.
Mateusz TACIAK
Mróz Active Jet
60.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
61.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
62.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
63.
Markus EICHLER
Team Milram
64.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
65.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
66.
Davide MALACARNE
Quick Step
67.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
68.
Maxim GOUROV
Astana
69.
Egor SILIN
Team Katusha
70.
Marco CORTI
Footon - Servetto
71.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
72.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
73.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
74.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
75.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
76.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
77.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
78.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack
79.
Jean Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto
80.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto
81.
Daryl IMPEY
Team Radioshack
82.
Sébastien ROSSELER
Team Radioshack
83.
Mariusz WITECKI
Mróz Active Jet
84.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Doimo
85.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team
86.
Matthias BRÄNDLE
Footon - Servetto
87.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
88.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
89.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
90.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team
91.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team
92.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
93.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Doimo
94.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana
95.
Assan BAZAYEV
Astana
96.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
97.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
98.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano
99.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions
100.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
101.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto
102.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
103.
Edward KING
Cervelo Test Team
104.
Markus FOTHEN
Team Milram
105.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia
106.
Dominik ROELS
Team Milram
107.
Andrei KUNITSKI
Quick Step
108.
Frédéric GUESDON
FDJ
109.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
110.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne
111.
Blazej JANIACZYK
Mróz Active Jet
112.
Mikhaylo KHALILOV
Team Katusha
113.
Andrey ZEITS
Astana
114.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
115.
Ben HERMANS
Team Radioshack
116.
László BODROGI
Team Katusha
117.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
118.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
119.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
120.
Jonas LJUNGBLAD
Omega Pharma - Lotto
121.
Tom STUBBE
Omega Pharma - Lotto
122.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini
123.
Cameron MEYER
Garmin - Transitions
124.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
125.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
126.
Peter STETINA
Garmin - Transitions
127.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
128.
Michele MERLO
Footon - Servetto
129.
Dmitriy FOFONOV
Astana
130.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team
131.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
132.
Frantisek RABON
Team HTC - Columbia
133.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
134.
Craig LEWIS
Team HTC - Columbia
135.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions
136.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
137.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
138.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
139.
Mirko SELVAGGI
Astana
140.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto
141.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto
142.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
143.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
144.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
145.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
146.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
147.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi
148.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
149.
Arnaud GÉRARD
FDJ
150.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
151.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
152.
Anders LUND
Team Saxo Bank
153.
Joost POSTHUMA
Rabobank
154.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
155.
Joao CORREIA
Cervelo Test Team
156.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
157.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
158.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
159.
Rick FLENS
Rabobank
160.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank
161.
Ermanno CAPELLI
Footon - Servetto
162.
Dominique CORNU
Skil - Shimano
163.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
164.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini
165.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini
166.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
167.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
168.
Francis MOUREY
FDJ
169.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
170.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
171.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
172.
Dominik NERZ
Team Milram
173.
Robert FÖRSTER
Team Milram
174.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
175.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
176.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team
177.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
178.
Paul VOSS
Team Milram
179.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
180.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha
181.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
182.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
183.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank

Stage information

Start, finish: Stage 1. Sochaczew - Warszawa

Race Type: Sprint stage

Distance: 175.1 km

Date: 1 August 2010