Tour de Pologne 2010  |  Stage 2. Rawa Mazowiecka - Dabrowa Gornicza   

3rd edition

240 km, 2 August 2010

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia 6h02'52"
2.
Allan DAVIS
Astana
3.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
4.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
5.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
6.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto
7.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank
8.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
9.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
10.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
11.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
12.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
13.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
14.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
15.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha
16.
Robert FÖRSTER
Team Milram
17.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
18.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
19.
David VITORIA
Footon - Servetto
20.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack
21.
Peter SAGAN
Liquigas - Doimo
22.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale
23.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team
24.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions
25.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
26.
Roy SENTJENS
Team Milram
27.
Marcel SIEBERG
Team HTC - Columbia
28.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
29.
Graeme BROWN
Rabobank
30.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
31.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
32.
Tom LEEZER
Rabobank
33.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
34.
Jonas LJUNGBLAD
Omega Pharma - Lotto
35.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
36.
Daryl IMPEY
Team Radioshack
37.
Edward KING
Cervelo Test Team
38.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
39.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
40.
Bjorn SELANDER
Team Radioshack
41.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
42.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
43.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
44.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
45.
Dominik NERZ
Team Milram
46.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
47.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
48.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
49.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
50.
Bauke MOLLEMA
Rabobank
51.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
52.
Ben SWIFT
Sky Professional Cycling Team
53.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
54.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
55.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team HTC - Columbia
56.
Matthias BRÄNDLE
Footon - Servetto
57.
Marek RUTKIEWICZ
Mróz Active Jet
58.
Paul VOSS
Team Milram
59.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack
60.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
61.
Blazej JANIACZYK
Mróz Active Jet
62.
Diego ULISSI
Lampre - Farnese Vini
63.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto
64.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step
65.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
66.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano
67.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
68.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne
69.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo
70.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
71.
Florian STALDER
BMC Racing Team
72.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Doimo
73.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
74.
Marco VELO
Quick Step
75.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
76.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
77.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
78.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
79.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
80.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
81.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
82.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
83.
Vladimir GUSEV
Team Katusha
84.
Markus FOTHEN
Team Milram
85.
Assan BAZAYEV
Astana
86.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
87.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
88.
Mariusz WITECKI
Mróz Active Jet
89.
Mateusz TACIAK
Mróz Active Jet
90.
Rick FLENS
Rabobank
91.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
92.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
93.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team
94.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
95.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team
96.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
97.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
98.
Jean Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto
99.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
100.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
101.
Daniel MARTIN
Garmin - Transitions
102.
Jacek MORAJKO
Mróz Active Jet
103.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
104.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
105.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
106.
Vitaliy BUTS
Lampre - Farnese Vini
107.
Maxim GOUROV
Astana
108.
Cameron MEYER
Garmin - Transitions
109.
Mirko SELVAGGI
Astana
110.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana
111.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
112.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team
113.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
114.
Dominik ROELS
Team Milram
115.
Dmitriy FOFONOV
Astana
116.
Joost POSTHUMA
Rabobank
117.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
118.
Marco CORTI
Footon - Servetto
119.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto
120.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
121.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank
122.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
123.
Tomasz MARCZYŃSKI
CCC Polsat Polkowice
124.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
125.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
126.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
127.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
128.
Andrey ZEITS
Astana
129.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
130.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
131.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
132.
Egor SILIN
Team Katusha
133.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions
134.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
135.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
136.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
137.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto
138.
Sébastien ROSSELER
Team Radioshack
139.
Anders LUND
Team Saxo Bank
140.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
141.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini
142.
Andrei KUNITSKI
Quick Step
143.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
144.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
145.
Markus EICHLER
Team Milram
146.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
147.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
148.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
149.
Peter STETINA
Garmin - Transitions
150.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto
151.
Ermanno CAPELLI
Footon - Servetto
152.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
153.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
154.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
155.
Dominique CORNU
Skil - Shimano
156.
Davide MALACARNE
Quick Step
157.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team
158.
Dario CATALDO
Quick Step
159.
Craig LEWIS
Team HTC - Columbia
160.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team
161.
László BODROGI
Team Katusha
162.
Mikhaylo KHALILOV
Team Katusha
163.
Frédéric GUESDON
FDJ
164.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
165.
Michele MERLO
Footon - Servetto
166.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
167.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi
168.
Ben HERMANS
Team Radioshack
169.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini
170.
Frantisek RABON
Team HTC - Columbia
171.
Nikita ESKOV
Team Katusha
172.
Francis MOUREY
FDJ
173.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
174.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
175.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini
176.
Maciej BODNAR
Liquigas - Doimo
177.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
178.
Yoann OFFREDO
FDJ
179.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo 20"
180.
Arnaud GÉRARD
FDJ 10'37"
181.
Joao CORREIA
Cervelo Test Team
182.
Tom STUBBE
Omega Pharma - Lotto 11'39"
183.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Doimo 13'30"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Rawa Mazowiecka - Dabrowa Gornicza

Race Type: Sprint stage

Distance: 240 km

Date: 2 August 2010