Tour de Pologne 2010  |  Stage 3. Sosnowiec - Katowice   

2nd edition

122.1 km, 3 August 2010

Rider Team Time
1.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ 2h45'04"
2.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank
3.
Allan DAVIS
Astana
4.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
5.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto
6.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
7.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
8.
Robert FÖRSTER
Team Milram
9.
Graeme BROWN
Rabobank
10.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
11.
Roy SENTJENS
Team Milram
12.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
13.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
14.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
15.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack
16.
David VITORIA
Footon - Servetto
17.
Peter SAGAN
Liquigas - Doimo
18.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
19.
Assan BAZAYEV
Astana
20.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
21.
Marcel SIEBERG
Team HTC - Columbia
22.
Bauke MOLLEMA
Rabobank
23.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
24.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
25.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions
26.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
27.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
28.
Florian STALDER
BMC Racing Team
29.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
30.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
31.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
32.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
33.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
34.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
35.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
36.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
37.
Paul VOSS
Team Milram
38.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
39.
Marek RUTKIEWICZ
Mróz Active Jet
40.
Daryl IMPEY
Team Radioshack
41.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
42.
Daniel MARTIN
Garmin - Transitions
43.
Tom LEEZER
Rabobank
44.
Michele MERLO
Footon - Servetto
45.
Dmitriy FOFONOV
Astana
46.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
47.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto
48.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
49.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
50.
Markus FOTHEN
Team Milram
51.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto
52.
Dario CATALDO
Quick Step
53.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
54.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
55.
Diego ULISSI
Lampre - Farnese Vini
56.
Vladimir GUSEV
Team Katusha
57.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team
58.
Tomasz MARCZYŃSKI
CCC Polsat Polkowice
59.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
60.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
61.
Nikita ESKOV
Team Katusha
62.
Marco VELO
Quick Step
63.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
64.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
65.
Ben SWIFT
Sky Professional Cycling Team
66.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne
67.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia
68.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
69.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
70.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
71.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
72.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
73.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team
74.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
75.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions
76.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
77.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
78.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
79.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Doimo
80.
Davide MALACARNE
Quick Step
81.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
82.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano
83.
Edward KING
Cervelo Test Team
84.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
85.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team
86.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo
87.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
88.
Jonas LJUNGBLAD
Omega Pharma - Lotto
89.
Blazej JANIACZYK
Mróz Active Jet
90.
Cameron MEYER
Garmin - Transitions
91.
Matthias BRÄNDLE
Footon - Servetto
92.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
93.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
94.
Dominik ROELS
Team Milram
95.
Craig LEWIS
Team HTC - Columbia
96.
Anders LUND
Team Saxo Bank
97.
Maxim GOUROV
Astana
98.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
99.
Ermanno CAPELLI
Footon - Servetto
100.
Mateusz TACIAK
Mróz Active Jet
101.
Markus EICHLER
Team Milram
102.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
103.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini
104.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
105.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
106.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi
107.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
108.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto
109.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
110.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
111.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
112.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
113.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini
114.
Francis MOUREY
FDJ
115.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
116.
Frédéric GUESDON
FDJ
117.
Egor SILIN
Team Katusha
118.
Vitaliy BUTS
Lampre - Farnese Vini
119.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
120.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
121.
Mariusz WITECKI
Mróz Active Jet
122.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
123.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
124.
Peter STETINA
Garmin - Transitions
125.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step
126.
Jean Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto
127.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
128.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
129.
Maciej BODNAR
Liquigas - Doimo
130.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
131.
Andrey ZEITS
Astana
132.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
133.
Mirko SELVAGGI
Astana
134.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto
135.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
136.
Joost POSTHUMA
Rabobank
137.
Sébastien ROSSELER
Team Radioshack
138.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
139.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
140.
Ben HERMANS
Team Radioshack
141.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
142.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
143.
Yoann OFFREDO
FDJ
144.
László BODROGI
Team Katusha
145.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
146.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana
147.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
148.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
149.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team
150.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
151.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank
152.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini
153.
Rick FLENS
Rabobank
154.
Jacek MORAJKO
Mróz Active Jet
155.
Marco CORTI
Footon - Servetto
156.
Bjorn SELANDER
Team Radioshack
157.
Dominik NERZ
Team Milram
158.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
159.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
160.
Dominique CORNU
Skil - Shimano
161.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
162.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
163.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack
164.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Doimo
165.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team
166.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 31"
167.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team 33"
168.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team 38"
169.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team HTC - Columbia 53"
170.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
171.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
172.
Mikhaylo KHALILOV
Team Katusha
173.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo 01'01"
174.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
175.
Andrei KUNITSKI
Quick Step 01'13"
176.
Tom STUBBE
Omega Pharma - Lotto
177.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team 01'56"
178.
Frantisek RABON
Team HTC - Columbia
179.
Joao CORREIA
Cervelo Test Team
180.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha 02'13"
181.
Arnaud GÉRARD
FDJ 03'46"
182.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale

Stage information

Start, finish: Stage 3. Sosnowiec - Katowice

Race Type: Sprint stage

Distance: 122.1 km

Date: 3 August 2010