2.PT

Tour de Pologne 2010  |  Stage 6. Oswiecim - Terma Bukowina Tatrzanska   

40th edition

228.5 km, 6 August 2010

Rider Team Time
1.
Bauke MOLLEMA
Rabobank 5h54'30"
2.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia 07"
3.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
4.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
5.
Tiago MACHADO
Team Radioshack 09"
6.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
7.
Daniel MARTIN
Garmin - Transitions
8.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team
9.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Doimo
10.
Marek RUTKIEWICZ
Mróz Active Jet
11.
Diego ULISSI
Lampre - Farnese Vini
12.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
13.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
14.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions 12"
15.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team 15"
16.
Assan BAZAYEV
Astana 18"
17.
Jean Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto 20"
18.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 24"
19.
Paul VOSS
Team Milram 45"
20.
Vladimir GUSEV
Team Katusha 51"
21.
Egor SILIN
Team Katusha
22.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
23.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team 01'06"
24.
Ben SWIFT
Sky Professional Cycling Team
25.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto
26.
Jacek MORAJKO
Mróz Active Jet
27.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
28.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team
29.
Dmitriy FOFONOV
Astana 01'09"
30.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
31.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
32.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'12"
33.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions 01'32"
34.
Tomasz MARCZYŃSKI
CCC Polsat Polkowice 01'54"
35.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini 02'11"
36.
Maxim GOUROV
Astana 02'22"
37.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 02'41"
38.
Daryl IMPEY
Team Radioshack 02'51"
39.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne 03'12"
40.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
41.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne 03'37"
42.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
43.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team 03'50"
44.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step
45.
Peter STETINA
Garmin - Transitions 04'10"
46.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana 04'36"
47.
Andrey ZEITS
Astana
48.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi 05'48"
49.
Alexsandr DYACHENKO
Astana 06'03"
50.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini 08'08"
51.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
52.
Nikita ESKOV
Team Katusha
53.
Anders LUND
Team Saxo Bank
54.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team 09'12"
55.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto
56.
Jonas LJUNGBLAD
Omega Pharma - Lotto
57.
Roy SENTJENS
Team Milram
58.
Bjorn SELANDER
Team Radioshack
59.
Yoann OFFREDO
FDJ
60.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
61.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
62.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack
63.
Florian STALDER
BMC Racing Team
64.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo
65.
Mariusz WITECKI
Mróz Active Jet
66.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team
67.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
68.
Mirko SELVAGGI
Astana
69.
László BODROGI
Team Katusha
70.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
71.
Davide MALACARNE
Quick Step
72.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
73.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
74.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano
75.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
76.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
77.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
78.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
79.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
80.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team 11'43"
81.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 12'49"
82.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
83.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 13'20"
84.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
85.
Dario CATALDO
Quick Step
86.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
87.
Tom STUBBE
Omega Pharma - Lotto 14'03"
88.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 15'47"
89.
Marco CORTI
Footon - Servetto 17'34"
90.
Vitaliy BUTS
Lampre - Farnese Vini
91.
Sébastien ROSSELER
Team Radioshack
92.
Ben HERMANS
Team Radioshack
93.
Tom LEEZER
Rabobank
94.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
95.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
96.
Markus FOTHEN
Team Milram
97.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack
98.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Doimo
99.
Rick FLENS
Rabobank
100.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank
101.
Craig LEWIS
Team HTC - Columbia
102.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team 18'10"
103.
Stijn DEVOLDER
Quick Step 18'12"
104.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
105.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini 18'15"
106.
Dominik NERZ
Team Milram 19'22"
107.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto 21'50"
108.
Chris BUTLER
BMC Racing Team 26'56"
109.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini
110.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
111.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
112.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
113.
Blazej JANIACZYK
Mróz Active Jet
114.
Edward KING
Cervelo Test Team
115.
Allan DAVIS
Astana
116.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
117.
Markus EICHLER
Team Milram
118.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto
119.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
120.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
121.
David VITORIA
Footon - Servetto
122.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto
123.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team 36'39"
124.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
125.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
126.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
127.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
128.
Marcel SIEBERG
Team HTC - Columbia
129.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team HTC - Columbia
130.
Maciej BODNAR
Liquigas - Doimo
131.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
132.
Mikhaylo KHALILOV
Team Katusha
133.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia
134.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
135.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
136.
Mateusz TACIAK
Mróz Active Jet
137.
Graeme BROWN
Rabobank
138.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
139.
Joost POSTHUMA
Rabobank
140.
Andrei KUNITSKI
Quick Step
141.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions
142.
Cameron MEYER
Garmin - Transitions
143.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
144.
Frantisek RABON
Team HTC - Columbia
145.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
146.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
147.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
148.
Marco VELO
Quick Step
149.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
150.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
151.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
152.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
153.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank
154.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
155.
Dominik ROELS
Team Milram
156.
Robert FÖRSTER
Team Milram
157.
Matthias BRÄNDLE
Footon - Servetto
158.
Ermanno CAPELLI
Footon - Servetto
159.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
160.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
161.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
162.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
163.
Frédéric GUESDON
FDJ
164.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
165.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
166.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
167.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
168.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
169.
Francis MOUREY
FDJ
170.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
171.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha
172.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 50'30"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Oswiecim - Terma Bukowina Tatrzanska

Race Type: Mountain stage

Distance: 228.5 km

Date: 6 August 2010