Tour de Pologne - 2010

2nd edition

General classification

1 August 2010 - 7 August 2010

Rider Team Time
1.
Daniel MARTIN
Garmin - Transitions 30h38'48"
2.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini 08"
3.
Bauke MOLLEMA
Rabobank 10"
4.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia 20"
5.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team 21"
6.
Sylvester SZMYD
Liquigas - Doimo 26"
7.
Marek RUTKIEWICZ
Mróz Active Jet 30"
8.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions 33"
9.
Tiago MACHADO
Team Radioshack 41"
10.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team 45"
11.
Diego ULISSI
Lampre - Farnese Vini 50"
12.
Jean Christophe PERAUD
Omega Pharma - Lotto 01'09"
13.
Assan BAZAYEV
Astana 01'14"
14.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne 01'15"
15.
Vladimir GUSEV
Team Katusha 01'51"
16.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto 01'59"
17.
Paul VOSS
Team Milram 02'05"
18.
Ivan ROVNY
Team Radioshack 02'36"
19.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne 02'46"
20.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions 02'54"
21.
Dmitriy FOFONOV
Astana 03'03"
22.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia 03'04"
23.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team 03'43"
24.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team 04'10"
25.
Tomasz MARCZYNSKI
CCC Polsat Polkowice 04'13"
26.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 04'50"
27.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team 05'44"
28.
Daryl IMPEY
Team Radioshack 06'28"
29.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto 06'38"
30.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step 06'41"
31.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team 06'49"
32.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini 07'14"
33.
Angel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne 08'27"
34.
Peter STETINA
Garmin - Transitions 08'57"
35.
Jacek MORAJKO
Mróz Active Jet 09'10"
36.
Jaroslaw MARYCZ
Team Saxo Bank 10'33"
37.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne 11'01"
38.
Roy SENTJENS
Team Milram 11'02"
39.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne 11'19"
40.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto 11'36"
41.
Michal GOLAS
Vacansoleil Pro Cycling Team 12'02"
42.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team 12'03"
43.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team 12'47"
44.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo 13'43"
45.
Nikita ESKOV
Team Katusha 14'36"
46.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 14'45"
47.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack 15'08"
48.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team 15'36"
49.
Yoann OFFREDO
FDJ 15'40"
50.
Bjorn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team 15'49"
51.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team 17'25"
52.
Mariusz WITECKI
Mróz Active Jet
53.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha 18'01"
54.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team 18'07"
55.
Ben SWIFT
Sky Professional Cycling Team 18'27"
56.
Egor SILIN
Team Katusha 18'51"
57.
Christian MEIER
Garmin - Transitions 19'19"
58.
Dario CATALDO
Quick Step 19'30"
59.
Maxim GOUROV
Astana 19'38"
60.
Florian STALDER
BMC Racing Team 19'54"
61.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 20'02"
62.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team 20'38"
63.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi 21'03"
64.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 21'05"
65.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team 22'05"
66.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team 23'34"
67.
Craig LEWIS
Team HTC - Columbia 23'41"
68.
Andrey ZEITS
Astana 23'58"
69.
Ben HERMANS
Team Radioshack 23'59"
70.
Alexsandr DYACHENKO
Astana 26'08"
71.
Kenny DE HAES
Omega Pharma - Lotto 26'14"
72.
Mirko SELVAGGI
Astana 27'07"
73.
Jonas LJUNGBLAD
Omega Pharma - Lotto 27'31"
74.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Euskaltel - Euskadi 27'35"
75.
Marco CORTI
Footon - Servetto 27'45"
76.
Bjorn SELANDER
Team Radioshack 28'25"
77.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank 29'02"
78.
Anders LUND
Team Saxo Bank 30'57"
79.
Borut BOZIC
Vacansoleil Pro Cycling Team 33'05"
80.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale 33'09"
81.
Aitor GALDOS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 33'10"
82.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano 33'11"
83.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 33'26"
84.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto 33'29"
85.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini 33'54"
86.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale 35'05"
87.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto 36'33"
88.
Roy CURVERS
Skil - Shimano 37'35"
89.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 37'46"
90.
Markus EICHLER
Team Milram 38'50"
91.
Oscar PEREIRO SIO
Astana 39'56"
92.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini 40'04"
93.
Rick FLENS
Rabobank 41'06"
94.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne 41'17"
95.
Tom LEEZER
Rabobank 41'42"
96.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 42'16"
97.
Tomas VAITKUS
Team Radioshack 43'09"
98.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha 43'22"
99.
Tom STUBBE
Omega Pharma - Lotto
100.
Chris BUTLER
BMC Racing Team 43'24"
101.
Edward KING
Cervelo Test Team 44'01"
102.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank 44'08"
103.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice 44'47"
104.
Mateusz TACIAK
Mróz Active Jet 44'52"
105.
Frank HOJ
Team Saxo Bank 44'55"
106.
Sebastien ROSSELER
Team Radioshack 44'59"
107.
Stijn DEVOLDER
Quick Step 45'05"
108.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 45'35"
109.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team 46'28"
110.
Martin REIMER
Cervelo Test Team 47'21"
111.
Joost POSTHUMA
Rabobank 47'26"
112.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions 49'20"
113.
Blazej JANIACZYK
Mróz Active Jet 49'28"
114.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
115.
Allan DAVIS
Astana 49'55"
116.
David VITORIA
Footon - Servetto 50'49"
117.
Frédéric GUESDON
FDJ 51'24"
118.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 52'31"
119.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 52'54"
120.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto 53'30"
121.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ 53'44"
122.
Dominik ROELS
Team Milram 53'58"
123.
Jussi VEIKKANEN
FDJ 54'51"
124.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano 55'20"
125.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions 55'35"
126.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale 56'27"
127.
Maciej BODNAR
Liquigas - Doimo 56'37"
128.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank 57'06"
129.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank 57'45"
130.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank 57'57"
131.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto 58'02"
132.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 58'11"
133.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team 59'17"
134.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team 1h00'22"
135.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team 1h00'24"
136.
Marco VELO
Quick Step 1h00'50"
137.
Ermanno CAPELLI
Footon - Servetto 1h01'12"
138.
Lukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice 1h02'16"
139.
Tom VEELERS
Skil - Shimano 1h02'29"
140.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Doimo 1h03'40"
141.
Matthias BRÄNDLE
Footon - Servetto 1h03'49"
142.
Francis MOUREY
FDJ 1h03'57"
143.
Branislau SAMOILAU
Quick Step 1h04'14"
144.
Robert FÖRSTER
Team Milram 1h05'39"
145.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo 1h07'06"
146.
Wouter WEYLANDT
Quick Step 1h08'18"
147.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia 1h08'37"
148.
Marcel SIEBERG
Team HTC - Columbia 1h08'38"
149.
Sebastien CHAVANEL
FDJ 1h08'40"
150.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini 1h11'01"
151.
Vicente REYNES MIMO
Team HTC - Columbia 1h12'08"
152.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo 1h12'47"
153.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team 1h12'54"
154.
Andrei KUNITSKI
Quick Step 1h13'12"
155.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank 1h13'32"
156.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia 1h13'58"
157.
Frantisek RABON
Team HTC - Columbia 1h14'42"
158.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo 1h16'09"