Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2010

56th edition

Stage 3. Marbella - Benahaves, 162.5 km    

23 February 2010

Rider Team Time
1.
Oscar FREIRE GOMEZ
Rabobank 4h33'36"
2.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
3.
Simon GERRANS
Sky Professional Cycling Team
4.
Fabian WEGMANN
Team Milram
5.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur
6.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
7.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
8.
Paul MARTENS
Rabobank
9.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia
10.
Markus FOTHEN
Team Milram
11.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
12.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
13.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
14.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
15.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
16.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
17.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Cajasur
18.
Sergio PARDILLA BELLON
CarmioOro NGC
19.
Javier MORENO BAZAN
Andalucia - Cajasur
20.
Linus GERDEMANN
Team Milram
21.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Omega Pharma - Lotto
22.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
23.
Stephen CUMMINGS
Sky Professional Cycling Team
24.
Thomas LÖVKVIST
Sky Professional Cycling Team
25.
Bauke MOLLEMA
Rabobank
26.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto 00'08"
27.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
28.
David LOOSLI
Lampre - Farnese Vini
29.
Aketza PENA IZA
Caja Rural
30.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Caja Rural
31.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini 00'17"
32.
Alexandre GENIEZ
Skil - Shimano 00'19"
33.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural
34.
Tomasz MARCZYNSKI
CCC Polsat Polkowice 00'23"
35.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
36.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto
37.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural 00'25"
38.
Eric BERTHOU
CarmioOro NGC 00'30"
39.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
CarmioOro NGC 00'32"
40.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto 00'33"
41.
Guillemo LANA BAQUEDANO
Caja Rural
42.
Jose Angel GOMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur
43.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
44.
Ruben GARCIA
Caja Rural
45.
Emanuele SELLA
CarmioOro NGC
46.
Stéphane ROSSETTO
Vacansoleil Pro Cycling Team
47.
Brice FEILLU
Vacansoleil Pro Cycling Team
48.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank 00'40"
49.
Christian KNEES
Team Milram
50.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia 00'43"
51.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
52.
Serge PAUWELS
Sky Professional Cycling Team
53.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
54.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano 00'47"
55.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 00'50"
56.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini 01'09"
57.
Alfredo BALLONI
Lampre - Farnese Vini
58.
Matthias RUSS
Team Milram
59.
Bradley WIGGINS
Sky Professional Cycling Team
60.
Paul VOSS
Team Milram 01'23"
61.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank 01'24"
62.
Borut BOZIC
Vacansoleil Pro Cycling Team
63.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'36"
64.
Yann HUGUET
Skil - Shimano 01'48"
65.
Tony MARTIN
Team HTC - Columbia 02'00"
66.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur 02'06"
67.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 04'14"
68.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
69.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 04'45"
70.
Andre STEENSEN
Team Saxo Bank 09'20"
71.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia
72.
Tomasz KIENDYS
CCC Polsat Polkowice
73.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
74.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural
75.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team
76.
Lukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
77.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
78.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia 09'47"
79.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia
80.
Diego Alejandro TAMAYO MARTINEZ
CarmioOro NGC
81.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
82.
Laurent BEURET
CarmioOro NGC 09'56"
83.
Sylwester JANISZEWSKI
CCC Polsat Polkowice 13'35"