Milano - Sanremo - 2010

101st edition

Milano - Sanremo 298 km

20 March 2010

Rider Team Time
1.
Oscar FREIRE GOMEZ
Rabobank 6h57'28"
2.
Tom BOONEN
Quick Step
3.
Alessandro PETACCHI
Lampre - Farnese Vini
4.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
5.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
6.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
7.
Francesco GINANNI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
8.
Maxim IGLINSKIY
Astana
9.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto
10.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
11.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
12.
Anthony GESLIN
FDJ
13.
Enrico GASPAROTTO
Astana
14.
Geoffroy LEQUATRE
Team Radioshack
15.
Paul MARTENS
Rabobank
16.
Yoann OFFREDO
FDJ
17.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
18.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Professional Cycling Team
19.
Linus GERDEMANN
Team Milram
20.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
21.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
22.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
23.
Daniel OSS
Liquigas - Doimo
24.
Xavier FLORENCIO CABRE
Cervelo Test Team
25.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
26.
Andriy GRIVKO
Astana 09"
27.
Thomas LÖVKVIST
Sky Professional Cycling Team
28.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo
29.
Filippo POZZATO
Team Katusha 18"
30.
Michele SCARPONI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 21"
31.
Sergei IVANOV
Team Katusha 39"
32.
Simon CLARKE
ISD - Neri 01'35"
33.
Lorenzo BERNUCCI
Lampre - Farnese Vini
34.
Damiano CUNEGO
Lampre - Farnese Vini
35.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
36.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 01'40"
37.
Dimitri MURAVYEV
Team Radioshack
38.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
39.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
40.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
CarmioOro NGC
41.
Niki TERPSTRA
Team Milram
42.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions
43.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
44.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia
45.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
46.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha
47.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto
48.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
49.
Rui Alberto FARIA DA COSTA
Caisse d'Epargne
50.
Christian KNEES
Team Milram
51.
Markus FOTHEN
Team Milram
52.
Karsten KROON
BMC Racing Team
53.
Wesley SULZBERGER
FDJ
54.
Michael BARRY
Sky Professional Cycling Team
55.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
56.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack
57.
Sebastien ROSSELER
Team Radioshack
58.
Jackson RODRIGUEZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
59.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
60.
Bram TANKINK
Rabobank
61.
Nick NUYENS
Rabobank
62.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
63.
Oscar GATTO
ISD - Neri
64.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
65.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
66.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
67.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
68.
Matteo TOSATTO
Quick Step
69.
Emanuele SELLA
CarmioOro NGC
70.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Farnese Vini
71.
Jerome PINEAU
Quick Step
72.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
73.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
74.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini
75.
Dries DEVENYNS
Quick Step
76.
Jose Rodolfo SERPA PEREZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
77.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
78.
Assan BAZAYEV
Astana
79.
Manuel QUINZIATO
Liquigas - Doimo
80.
Benoit VAUGRENARD
FDJ
81.
Rigoberto URAN URAN
Caisse d'Epargne
82.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas - Doimo 01'49"
83.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
84.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale 01'54"
85.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 03'04"
86.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo 03'13"
87.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
88.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom 05'29"
89.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia 06'12"
90.
Mirko SELVAGGI
Astana
91.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
92.
Gregory RAST
Team Radioshack
93.
Tom LEEZER
Rabobank
94.
Lars BOOM
Rabobank
95.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
96.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
97.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
98.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
99.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
100.
Cameron WURF
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
101.
Jurgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
102.
Frédéric GUESDON
FDJ
103.
Mickael DELAGE
Omega Pharma - Lotto
104.
Anders LUND
Team Saxo Bank
105.
David MILLAR
Garmin - Transitions
106.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
107.
Marco VELO
Quick Step
108.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
109.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom 10'07"
110.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale
111.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
112.
Daryl IMPEY
Team Radioshack
113.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack
114.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
115.
Peter WROLICH
Team Milram
116.
Alan MARANGONI
Colnago - CSF Inox
117.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox
118.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
119.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom
120.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
121.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
122.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
123.
Paul VOSS
Team Milram
124.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini
125.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
126.
Allan DAVIS
Astana
127.
Frank HOJ
Team Saxo Bank
128.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
129.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
130.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
131.
Paolo LONGO BORGHINI
ISD - Neri
132.
Aristide RATTI
CarmioOro NGC
133.
Jure KOCJAN
CarmioOro NGC
134.
Vladimir MIHOLJEVIC
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
135.
Alessandro FANTINI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
136.
Pablo URTASUN PEREZ
Euskaltel - Euskadi
137.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
138.
Laurent BEURET
CarmioOro NGC
139.
Rubens BERTOGLIATI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
140.
Eric BERTHOU
CarmioOro NGC
141.
Luke ROBERTS
Team Milram 10'18"
142.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team 14'24"
143.
Olivier BONNAIRE
FDJ
144.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
145.
Valeriy DMITRIYEV
Astana 17'17"
146.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
147.
Roy SENTJENS
Team Milram
148.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Doimo
149.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
150.
Diego CACCIA
ISD - Neri
151.
Daniele RATTO
CarmioOro NGC
152.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
153.
Fabrice PIEMONTESI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni