2.HC

Bayern Rundfahrt 2010  |  Stage 4. Berching - Berching   

14th edition

27.8 km, 29 May 2010

Rider Team Time
1.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia 36'04"
2.
Adriano MALORI
Lampre - Farnese Vini 00'12"
3.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia 00'48"
4.
Travis MEYER
Garmin - Transitions 00'49"
5.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
6.
Patrick GRETSCH
Team HTC - Columbia 00'59"
7.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 01'01"
8.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 01'02"
9.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia 01'04"
10.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team 01'06"
11.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator
12.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia 01'09"
13.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 01'10"
14.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
15.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team 01'11"
16.
Christian KNEES
Team Milram 01'15"
17.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia 01'25"
18.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
19.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank 01'27"
20.
Nils PLOTNER
Heizomat 01'32"
21.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
22.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 01'33"
23.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini 01'35"
24.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team 01'37"
25.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'38"
26.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 01'41"
27.
Danny PATE
Garmin - Transitions
28.
Diego ULISSI
Lampre - Farnese Vini 01'44"
29.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec 01'45"
30.
Niki TERPSTRA
Team Milram 01'46"
31.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team 01'48"
32.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia 01'51"
33.
Christian MEIER
Garmin - Transitions 01'53"
34.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 01'54"
35.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 01'56"
36.
Reto HOLLENSTEIN
Vorarlberg - Corratec 01'59"
37.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team 02'00"
38.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale 02'04"
39.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland
40.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini 02'05"
41.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team
42.
Wout POELS
Vacansoleil Pro Cycling Team 02'06"
43.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano 02'08"
44.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
45.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
46.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 02'09"
47.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano 02'12"
48.
Leigh HOWARD
Team HTC - Columbia 02'13"
49.
Jan BÁRTA
Team NetAPP 02'14"
50.
Dimitri CLAEYS
Team NetAPP 02'16"
51.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
52.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
53.
Frank HØJ
Team Saxo Bank 02'18"
54.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank 02'19"
55.
Kirk CARLSEN
Garmin - Transitions
56.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia 02'20"
57.
Gerald CIOLEK
Team Milram 02'24"
58.
Sergej FUCHS
Team Nutrixxion Sparkasse
59.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 02'25"
60.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Kuota - Indeland 02'29"
61.
Piergiorgio CAMUSSA
Vorarlberg - Corratec 02'30"
62.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 02'31"
63.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team 02'38"
64.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team 02'41"
65.
Dominik NERZ
Team Milram 02'43"
66.
Alexander GOTTFRIED
Team NetAPP 02'45"
67.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Indeland 02'46"
68.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank 02'48"
69.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse 02'54"
70.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
71.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team 02'58"
72.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team 03'01"
73.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team 03'05"
74.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator 03'13"
75.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank
76.
Martin REIMER
Cervelo Test Team 03'16"
77.
Wouter MOL
Vacansoleil Pro Cycling Team 03'19"
78.
Roy SENTJENS
Team Milram 03'21"
79.
Tassilo FRICKE
Team NetAPP
80.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions 03'23"
81.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team 03'27"
82.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team 03'29"
83.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP 03'30"
84.
Alex MEENHORST
Team NetAPP 03'31"
85.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale 03'32"
86.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse 03'37"
87.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Mercator 03'41"
88.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini 03'45"
89.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions 03'57"
90.
Sébastian BALDAUF
Vorarlberg - Corratec 03'59"
91.
Kim LACHMANN
Team Nutrixxion Sparkasse 04'05"
92.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec 04'07"
93.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 04'16"
94.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec 04'21"
95.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 04'23"
96.
Robert WAGNER
Skil - Shimano 04'33"
97.
Daniel SCHORN
Team NetAPP 04'34"
98.
Luc HAGENAARS
Team Kuota - Indeland
99.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec 04'35"
100.
Peter WROLICH
Team Milram 04'39"
101.
Felix RINKER
Heizomat 04'40"
102.
Matthias BERTLING
Team Kuota - Indeland 04'41"
103.
Steffen RADOCHLA
Team Nutrixxion Sparkasse 04'50"
104.
Feng HAN
Skil - Shimano 04'57"
105.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini 05'15"
106.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 05'18"
107.
Alexander KRIEGER
Heizomat
108.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano 05'20"
109.
Alexander GRAD
Team Kuota - Indeland 05'27"
110.
Michael SCHWEIZER
Team Nutrixxion Sparkasse 05'30"
111.
Jonas SCHMEISER
Heizomat 05'31"
112.
Marcel MEISEN
Team Kuota - Indeland 05'33"
113.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
114.
Ralf MATZKA
Heizomat 05'44"
115.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team 05'54"
116.
Tim BARTH
Heizomat 06'01"
117.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse 06'37"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Berching - Berching

Race Type: Time Trial

Distance: 27.8 km

Date: 29 May 2010