Tirreno - Adriatico 2010  |  Stage 2. Montecatini Terme - Montecatini Terme   

45th edition

165 km, 11 March 2010

Rider Team Time
1.
Tom BOONEN
Quick Step 4h14'13"
2.
Paul MARTENS
Rabobank
3.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
4.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
5.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
6.
Francesco GINANNI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
7.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
8.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini
9.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
10.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
11.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
12.
Allan DAVIS
Astana
13.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions
14.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
15.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
16.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions
17.
Linus GERDEMANN
Team Milram
18.
Assan BAZAYEV
Astana
19.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
20.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Farnese Vini
21.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
22.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
23.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
24.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini
25.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto
26.
Markus FOTHEN
Team Milram
27.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
28.
Lorenzo BERNUCCI
Lampre - Farnese Vini
29.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
30.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
31.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
32.
Enrico GASPAROTTO
Astana
33.
Maxim IGLINSKIY
Astana
34.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
35.
Filippo POZZATO
Team Katusha
36.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions
37.
Dries DEVENYNS
Quick Step
38.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
39.
Simon CLARKE
ISD - Neri
40.
Carlo SCOGNAMIGLIO
ISD - Neri
41.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
42.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
43.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox
44.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
45.
René MANDRI
Ag2r La Mondiale
46.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini
47.
Arthur VICHOT
FDJ
48.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
49.
Thomas LÖVKVIST
Sky Professional Cycling Team
50.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
51.
Thomas FREI
BMC Racing Team
52.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
53.
Michele SCARPONI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
54.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox
55.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo
56.
Daniel OSS
Liquigas - Doimo
57.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
58.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Professional Cycling Team
59.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
60.
Robert GESINK
Rabobank
61.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
62.
Fabio TABORRE
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
63.
Fabian WEGMANN
Team Milram
64.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
65.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
66.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
67.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
68.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia
69.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
70.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
71.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
72.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
73.
Francesco REDA
Quick Step
74.
Leonardo BERTAGNOLLI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
75.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
76.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
77.
Kim KIRCHEN
Team Katusha
78.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
79.
Christian KNEES
Team Milram
80.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
81.
Cameron WURF
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
82.
Michael BARRY
Sky Professional Cycling Team
83.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
84.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
85.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
86.
Matteo TOSATTO
Quick Step
87.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
88.
Karsten KROON
BMC Racing Team
89.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
90.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
91.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
92.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
93.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne
94.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
95.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
96.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
97.
Maarten WYNANTS
Quick Step
98.
Paolo LONGO BORGHINI
ISD - Neri
99.
Nick NUYENS
Rabobank
100.
Yoann OFFREDO
FDJ
101.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas - Doimo
102.
Alessandro PETACCHI
Lampre - Farnese Vini
103.
Frédéric GUESDON
FDJ
104.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
105.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
106.
Mirko SELVAGGI
Astana
107.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
108.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
109.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox
110.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto
111.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
112.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne
113.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
114.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
115.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
116.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
117.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
118.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
119.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
120.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne 29"
121.
Alan MARANGONI
Colnago - CSF Inox 33"
122.
Manuel QUINZIATO
Liquigas - Doimo 53"
123.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank 01'32"
124.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Doimo 01'40"
125.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia 02'24"
126.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 02'25"
127.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
128.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
129.
Andrey ZEITS
Astana
130.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
131.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
132.
Marco VELO
Quick Step
133.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
134.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
135.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
136.
Grischa NIERMANN
Rabobank
137.
Olivier BONNAIRE
FDJ
138.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto
139.
Anthony ROUX
FDJ
140.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
141.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
142.
Marco BANDIERA
Team Katusha
143.
Diego CACCIA
ISD - Neri
144.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
145.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
146.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
147.
Kevin HULSMANS
Quick Step
148.
Martin REIMER
Cervelo Test Team 04'24"
149.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
150.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions 06'43"
151.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions
152.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
153.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
154.
Manuel BELLETTI
Colnago - CSF Inox 06'46"
155.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank 08'37"
156.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
157.
Julian DEAN
Garmin - Transitions
158.
Niki TERPSTRA
Team Milram
159.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
160.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
161.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto
162.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
163.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia 09'34"
164.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
165.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia
166.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team
167.
Servais KNAVEN
Team Milram
168.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
169.
Roy SENTJENS
Team Milram
170.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team
171.
Oscar GATTO
ISD - Neri
172.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
173.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
174.
Mattia GAVAZZI
Colnago - CSF Inox 09'38"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Montecatini Terme - Montecatini Terme

Race Type: Sprint stage

Distance: 165 km

Date: 11 March 2010