2.PT

Volta Ciclista a Catalunya 2010  |  Stage 3. La Vall d'en Bas - La Seu d'Urgell   

90th edition

185.9 km, 24 March 2010

Rider Team Time
1.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team 4h43'23"
2.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha
3.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 48"
4.
Sandy CASAR
FDJ 01'20"
5.
Michel KREDER
Garmin - Transitions
6.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
7.
Pieter WEENING
Rabobank
8.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
9.
Paolo TIRALONGO
Astana
10.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
11.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
12.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Omega Pharma - Lotto
13.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana
14.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions
15.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
16.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo
17.
Rémy DI GREGORIO
FDJ
18.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
19.
Janez BRAJKOVIČ
Team RadioShack
20.
Josep JUFRE POU
Astana
21.
Robert KIŠERLOVSKI
Liquigas - Doimo
22.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo
23.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 02'05"
24.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
25.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
26.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
27.
Levi LEIPHEIMER
Team RadioShack
28.
Laurens TEN DAM
Rabobank
29.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
30.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia
31.
Jérémy ROY
FDJ
32.
Ivan BASSO
Liquigas - Doimo
33.
Christophe LE MÉVEL
FDJ
34.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
35.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto 02'24"
36.
Paul VOSS
Team Milram
37.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
38.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
39.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
40.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia
41.
Andreas KLÖDEN
Team RadioShack
42.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
43.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Transitions
44.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
45.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
46.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
47.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale 03'18"
48.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur
49.
Thibaut PINOT
FDJ
50.
Remi CUSIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 03'54"
51.
Stephen CUMMINGS
Sky Professional Cycling Team
52.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
53.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Rabobank 04'24"
54.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
55.
Denis MENCHOV
Rabobank
56.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 07'20"
57.
Dario CATALDO
Quick Step 09'13"
58.
Tony MARTIN
Team HTC - Columbia 09'58"
59.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cervelo Test Team 12'01"
60.
Egor SILIN
Team Katusha
61.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
62.
Davide MALACARNE
Quick Step
63.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
64.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
65.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini 13'05"
66.
Alexandr PLIUSCHIN
Team Katusha 14'02"
67.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne 14'16"
68.
David LOOSLI
Lampre - Farnese Vini
69.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
70.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
71.
Christopher FROOME
Sky Professional Cycling Team
72.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur
73.
Gorazd ŠTANGELJ
Astana
74.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
75.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
76.
Eros CAPECCHI
Footon - Servetto 15'53"
77.
Arkaitz DURÁN AROCA
Footon - Servetto
78.
Serge PAUWELS
Sky Professional Cycling Team
79.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini
80.
Sergey RENEV
Astana
81.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Footon - Servetto
82.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
83.
David ZABRISKIE
Garmin - Transitions
84.
Brian VANDBORG
Liquigas - Doimo
85.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
86.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
87.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
88.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur
89.
Matthias RUSS
Team Milram 19'56"
90.
Dominik NERZ
Team Milram
91.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
92.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Doimo
93.
Addy ENGELS
Quick Step
94.
Peter STETINA
Garmin - Transitions
95.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLÁS
Euskaltel - Euskadi
96.
Charles WEGELIUS
Omega Pharma - Lotto
97.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
98.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto
99.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
100.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team RadioShack
101.
Dario David CIONI
Sky Professional Cycling Team
102.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
103.
Carlos SASTRE
Cervelo Test Team
104.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
105.
Craig LEWIS
Team HTC - Columbia
106.
Francis MOUREY
FDJ
107.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
108.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
109.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
110.
Mauro FACCI
Quick Step 25'09"
111.
Andrey ZEITS
Astana
112.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
113.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
114.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
115.
Pavel BRUTT
Team Katusha
116.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
Caisse d'Epargne
117.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
118.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
119.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
120.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
121.
Enrico MAGAZZINI
Lampre - Farnese Vini
122.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
123.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia - Cajasur
124.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
125.
Artem OVECHKIN
Team Katusha 26'58"
126.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank 27'21"
127.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
128.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto
129.
Timothy GUDSELL
FDJ
130.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
131.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
132.
Stef CLEMENT
Rabobank
133.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia - Cajasur
134.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
135.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
136.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
137.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
138.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank
139.
Pedro MERINO CRIADO
Footon - Servetto
140.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur
141.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
142.
Rodrigo GARCIA RENA
Xacobeo Galicia
143.
Luke ROBERTS
Team Milram
144.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
145.
Nikita ESKOV
Team Katusha
146.
Pierre CAZAUX
FDJ
147.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur
148.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
149.
Tomas VAITKUS
Team RadioShack 28'03"
150.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
151.
Andreas STAUFF
Quick Step
152.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
153.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia
154.
Steven COZZA
Garmin - Transitions
155.
Andrei KUNITSKI
Quick Step
156.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
157.
Robert FÖRSTER
Team Milram
158.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
159.
João Miguel Da Silva CORREIA
Cervelo Test Team
160.
Bjorn SELANDER
Team RadioShack
161.
Artur GAJEK
Team Milram
162.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Xacobeo Galicia
163.
John Lee AUGUSTYN
Sky Professional Cycling Team 30'38"
164.
Jason MCCARTNEY
Team RadioShack 33'38"

Stage information

Start, finish: Stage 3. La Vall d'en Bas - La Seu d'Urgell

Race Type: Mountain stage

Distance: 185.9 km

Date: 24 March 2010