2.PT

Volta Ciclista a Catalunya 2010  |  Stage 4. Oliana - Asco   

90th edition

209.7 km, 25 March 2010

Rider Team Time
1.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank 4h43'28"
2.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
3.
Paul VOSS
Team Milram 34"
4.
Michel KREDER
Garmin - Transitions
5.
David LOOSLI
Lampre - Farnese Vini
6.
Jérémy ROY
FDJ
7.
Josep JUFRE POU
Astana
8.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Omega Pharma - Lotto
9.
Robert KIŠERLOVSKI
Liquigas - Doimo
10.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
11.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
12.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana
13.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
14.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
15.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo
16.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
17.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha
18.
Eros CAPECCHI
Footon - Servetto
19.
Dario CATALDO
Quick Step
20.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions
21.
Paolo TIRALONGO
Astana
22.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
23.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
24.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
25.
Pieter WEENING
Rabobank
26.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
27.
Sandy CASAR
FDJ
28.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
29.
Janez BRAJKOVIČ
Team RadioShack
30.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
31.
Stephen CUMMINGS
Sky Professional Cycling Team
32.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo
33.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
34.
Arkaitz DURÁN AROCA
Footon - Servetto
35.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
36.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
37.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Transitions
38.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
39.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia
40.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
41.
Rémy DI GREGORIO
FDJ
42.
Stef CLEMENT
Rabobank
43.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
44.
Laurens TEN DAM
Rabobank
45.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team
46.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
47.
Levi LEIPHEIMER
Team RadioShack
48.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini
49.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
50.
Christophe LE MÉVEL
FDJ
51.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Doimo
52.
Ivan BASSO
Liquigas - Doimo
53.
Andreas KLÖDEN
Team RadioShack
54.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team RadioShack
55.
Tony MARTIN
Team HTC - Columbia
56.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
57.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
58.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
59.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
60.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur
61.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
62.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 02'13"
63.
Andrey ZEITS
Astana
64.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
65.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
66.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur
67.
Pedro MERINO CRIADO
Footon - Servetto
68.
Dario David CIONI
Sky Professional Cycling Team
69.
Brian VANDBORG
Liquigas - Doimo
70.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia
71.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
72.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
73.
Gorazd ŠTANGELJ
Astana
74.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
75.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
76.
Christopher FROOME
Sky Professional Cycling Team
77.
Remi CUSIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
78.
Sergey RENEV
Astana
79.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
80.
Egor SILIN
Team Katusha
81.
Addy ENGELS
Quick Step
82.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
83.
Dominik NERZ
Team Milram 03'46"
84.
Alexandr PLIUSCHIN
Team Katusha
85.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
86.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
87.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur
88.
Enrico MAGAZZINI
Lampre - Farnese Vini 06'22"
89.
Peter STETINA
Garmin - Transitions
90.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
91.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
92.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
93.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
94.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia - Cajasur
95.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
96.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
97.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
98.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
99.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 06'35"
100.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 07'00"
101.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia - Cajasur
102.
Thibaut PINOT
FDJ
103.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
104.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
105.
David ZABRISKIE
Garmin - Transitions
106.
Rodrigo GARCIA RENA
Xacobeo Galicia
107.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
108.
Serge PAUWELS
Sky Professional Cycling Team 08'39"
109.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto
110.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur
111.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
112.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
113.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
114.
Matthias RUSS
Team Milram
115.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
116.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
117.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto
118.
Craig LEWIS
Team HTC - Columbia 11'27"
119.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini
120.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
121.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
122.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
123.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
124.
Francis MOUREY
FDJ
125.
Tomas VAITKUS
Team RadioShack 13'14"
126.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank
127.
Mauro FACCI
Quick Step
128.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
129.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
130.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
131.
Andreas STAUFF
Quick Step 17'37"
132.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
133.
Luke ROBERTS
Team Milram
134.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
135.
Robert FÖRSTER
Team Milram
136.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia
137.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
138.
Timothy GUDSELL
FDJ
139.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
140.
Bjorn SELANDER
Team RadioShack
141.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
142.
João Miguel Da Silva CORREIA
Cervelo Test Team
143.
Steven COZZA
Garmin - Transitions
144.
Andrei KUNITSKI
Quick Step
145.
Davide MALACARNE
Quick Step
146.
Jason MCCARTNEY
Team RadioShack
147.
Nikita ESKOV
Team Katusha
148.
John Lee AUGUSTYN
Sky Professional Cycling Team
149.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
150.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
151.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
152.
Pierre CAZAUX
FDJ
153.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
154.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
155.
Artur GAJEK
Team Milram
156.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Footon - Servetto
157.
Artem OVECHKIN
Team Katusha
158.
Charles WEGELIUS
Omega Pharma - Lotto
159.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur
160.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
161.
Pavel BRUTT
Team Katusha
162.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Xacobeo Galicia
163.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi

Stage information

Start, finish: Stage 4. Oliana - Asco

Race Type: Mountain stage

Distance: 209.7 km

Date: 25 March 2010