Tour de France - 2011

General classification

Rider Team Country Time
1. Cadel EVANS BMC Racing Team
AUS
86h12'22"
2. Andy SCHLECK Leopard Trek
LUX
01'34"
3. Fränk SCHLECK Leopard Trek
LUX
02'30"
4. Thomas VOECKLER Team Europcar
FRA
03'20"
5. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
04'55"
6. Damiano CUNEGO Lampre - ISD
ITA
06'05"
7. Ivan BASSO Liquigas - Cannondale
ITA
07'23"
8. Thomas DANIELSON Team Garmin - Cervelo
USA
08'15"
9. Jean Christophe PERAUD Ag2r La Mondiale
FRA
10'11"
10. Pierre ROLLAND Team Europcar
FRA
10'43"
11. Rein TAARAMÄE Cofidis, Le Credit en Ligne
EST
11'29"
12. Kevin DE WEERT Quick Step Cycling Team
BEL
16'29"
13. Jérôme COPPEL Saur - Sojasun
FRA
18'36"
14. Arnold JEANNESSON FDJ
FRA
21'20"
15. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Team Radioshack
ESP
26'23"
16. Christian VAN DE VELDE Team Garmin - Cervelo
USA
27'12"
17. Ryder HESJEDAL Team Garmin - Cervelo
CAN
27'14"
18. Peter VELITS HTC - Highroad
SVK
28'54"
19. Jelle VANENDERT Omega Pharma - Lotto
BEL
32'41"
20. Rob RUIJGH Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
NED
33'04"
21. Hubert DUPONT Ag2r La Mondiale
FRA
36'54"
22. Vladimir GUSEV Katusha Team
RUS
42'26"
23. Rigoberto URAN URAN Sky Procycling
COL
42'48"
24. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI Euskaltel - Euskadi
ESP
43'06"
25. Nicolas ROCHE Ag2r La Mondiale
IRL
46'23"
26. Sandy CASAR FDJ
FRA
50'28"
27. Vladimir KARPETS Katusha Team
RUS
52'25"
28. Maxime MONFORT Leopard Trek
BEL
53'16"
29. Yury TROFIMOV Katusha Team
RUS
56'46"
30. Geraint THOMAS Sky Procycling
GBR
1h00'48"
31. Levi LEIPHEIMER Team Radioshack
USA
1h03'58"
32. Robert GESINK Rabobank Cycling Team
NED
1h05'09"
33. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
1h08'28"
34. Carlos BARREDO LLAMAZALES Rabobank Cycling Team
ESP
1h12'58"
35. David ARROYO DURAN Movistar Team
ESP
1h14'40"
36. Chris Anker SÖRENSEN Saxo Bank Sungard
DEN
1h14'42"
37. Philippe GILBERT Omega Pharma - Lotto
BEL
1h14'51"
38. Remy DI GREGORIO Pro Team Astana
FRA
1h22'04"
39. Julien EL FARES Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
1h24'21"
40. David MONCOUTIÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
1h25'25"
41. Sylvester SZMYD Liquigas - Cannondale
POL
1h25'37"
42. Cyril GAUTIER Team Europcar
FRA
1h27'43"
43. Tony MARTIN HTC - Highroad
GER
1h30'56"
44. Andrey ZEITS Pro Team Astana
KAZ
1h31'48"
45. Dries DEVENYNS Quick Step Cycling Team
BEL
1h34'06"
46. Yannick TALABARDON Saur - Sojasun
FRA
1h34'51"
47. Xabier ZANDIO ECHAIDE Sky Procycling
ESP
1h35'18"
48. Steve MORABITO BMC Racing Team
SUI
1h37'57"
49. Jakob FUGLSANG Leopard Trek
DEN
1h39'58"
50. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
1h43'47"
51. Anthony CHARTEAU Team Europcar
FRA
1h43'49"
52. Edvald BOASSON HAGEN Sky Procycling
NOR
1h44'39"
53. Jerome PINEAU Quick Step Cycling Team
FRA
1h44'41"
54. Maxime BOUET Ag2r La Mondiale
FRA
1h44'45"
55. George HINCAPIE BMC Racing Team
USA
1h45'16"
56. Luis León SANCHEZ GIL Rabobank Cycling Team
ESP
1h46'09"
57. Laurens TEN DAM Rabobank Cycling Team
NED
1h47'02"
58. David LOOSLI Lampre - ISD
SUI
1h51'08"
59. Linus GERDEMANN Leopard Trek
GER
1h51'19"
60. Sylvain CHAVANEL Quick Step Cycling Team
FRA
1h52'21"
61. Daniel NAVARRO GARCIA Saxo Bank Sungard
ESP
1h53'22"
62. Thomas DE GENDT Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
BEL
1h54'11"
63. Christian KNEES Sky Procycling
GER
1h56'12"
64. Amael MOINARD BMC Racing Team
FRA
1h58'43"
65. Gorka IZAGIRRE INSAUSTI Euskaltel - Euskadi
ESP
1h59'47"
66. Jens VOIGT Leopard Trek
GER
1h59'56"
67. Thor HUSHOVD Team Garmin - Cervelo
NOR
2h03'15"
68. Maciej PATERSKI Liquigas - Cannondale
POL
2h03'56"
69. Bauke MOLLEMA Rabobank Cycling Team
NED
2h06'35"
70. Grischa NIERMANN Rabobank Cycling Team
GER
2h07'26"
71. Richie PORTE Saxo Bank Sungard
AUS
2h09'24"
72. Egor SILIN Katusha Team
RUS
2h10'05"
73. Johnny HOOGERLAND Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
NED
2h11'51"
74. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
2h12'28"
75. David MILLAR Team Garmin - Cervelo
GBR
2h14'56"
76. Gianni MEERSMAN FDJ
BEL
2h17'27"
77. Stuart O'GRADY Leopard Trek
AUS
2h17'58"
78. Tony GALLOPIN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
2h18'19"
79. Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team
ESP
2h22'54"
80. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Team Radioshack
POR
2h24'29"
81. Tejay VAN GARDEREN HTC - Highroad
USA
2h25'49"
82. Ivan SANTAROMITA BMC Racing Team
ITA
2h27'12"
83. Markel IRIZAR ARANBURU Team Radioshack
ESP
2h27'13"
84. Jurgen ROELANDTS Omega Pharma - Lotto
BEL
2h27'28"
85. Jérémy ROY FDJ
FRA
2h28'27"
86. Kristijan KOREN Liquigas - Cannondale
SLO
2h29'24"
87. Imanol ERVITI OLLO Movistar Team
ESP
2h29'47"
88. Marco MARCATO Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
ITA
2h30'09"
89. Rui Alberto FARIA DA COSTA Movistar Team
POR
2h31'34"
90. Adriano MALORI Lampre - ISD
ITA
2h31'47"
91. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Saxo Bank Sungard
ESP
2h32'00"
92. Matteo BONO Lampre - ISD
ITA
2h35'45"
93. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
2h36'14"
94. Nicki SÖRENSEN Saxo Bank Sungard
DEN
2h36'26"
95. Simon GERRANS Sky Procycling
AUS
2h37'25"
96. Jonathan HIVERT Saur - Sojasun
FRA
2h37'37"
97. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Sky Procycling
ESP
2h41'04"
98. Maarten TJALLINGII Rabobank Cycling Team
NED
2h41'41"
99. Daniel OSS Liquigas - Cannondale
ITA
2h47'07"
100. Anthony ROUX FDJ
FRA
2h47'49"
101. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Movistar Team
ESP
2h49'23"
102. Michael SCHÄR BMC Racing Team
SUI
2h49'37"
103. Arthur VICHOT FDJ
FRA
2h49'49"
104. Maxim IGLINSKIY Pro Team Astana
KAZ
2h53'50"
105. Dmitriy FOFONOV Pro Team Astana
KAZ
2h53'59"
106. Alessandro PETACCHI Lampre - ISD
ITA
2h54'20"
107. Joost POSTHUMA Leopard Trek
NED
2h55'25"
108. Danilo HONDO Lampre - ISD
GER
3h00'00"
109. Sébastien MINARD Ag2r La Mondiale
FRA
3h00'04"
110. Sébastien HINAULT Ag2r La Mondiale
FRA
3h00'44"
111. Roman KREUZIGER Pro Team Astana
CZE
3h00'59"
112. Sebastian LANG Omega Pharma - Lotto
GER
3h01'51"
113. Brent BOOKWALTER BMC Racing Team
USA
3h03'47"
114. Manuel QUINZIATO BMC Racing Team
ITA
3h04'47"
115. Benjamin NOVAL GONZALEZ Saxo Bank Sungard
ESP
3h06'29"
116. Biel KADRI Ag2r La Mondiale
FRA
3h07'07"
117. Tristan VALENTIN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
3h07'10"
118. Fabian CANCELLARA Leopard Trek
SUI
3h07'31"
119. Sébastien TURGOT Team Europcar
FRA
3h08'34"
120. Leonardo Fabio DUQUE Cofidis, Le Credit en Ligne
COL
3h08'41"
121. Laurent MANGEL Saur - Sojasun
FRA
3h10'19"
122. Matteo TOSATTO Saxo Bank Sungard
ITA
3h10'36"
123. Fabrice JEANDESBOZ Saur - Sojasun
FRA
3h11'47"
124. Brian VANDBORG Saxo Bank Sungard
DEN
3h13'43"
125. Paolo LONGO BORGHINI Liquigas - Cannondale
ITA
3h13'44"
126. Grega BOLE Lampre - ISD
SLO
3h14'15"
127. Lieuwe WESTRA Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
NED
128. Dimitri MURAVYEV Team Radioshack
KAZ
3h14'29"
129. Mark CAVENDISH HTC - Highroad
GBR
3h15'05"
130. Mickael BUFFAZ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
3h15'12"
131. Mickael DELAGE FDJ
FRA
3h15'39"
132. Alessandro VANOTTI Liquigas - Cannondale
ITA
3h16'00"
133. Niki TERPSTRA Quick Step Cycling Team
NED
3h16'38"
134. Anthony DELAPLACE Saur - Sojasun
FRA
3h16'58"
135. Borut BOZIC Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
SLO
3h17'11"
136. Ben SWIFT Sky Procycling
GBR
3h18'07"
137. Jeremie GALLAND Saur - Sojasun
FRA
3h19'46"
138. Francisco Jose VENTOSO ALBERDI Movistar Team
ESP
3h20'02"
139. Tomas VAITKUS Pro Team Astana
LTU
3h20'07"
140. Marcel SIEBERG Omega Pharma - Lotto
GER
3h21'39"
141. Matthew Harley GOSS HTC - Highroad
AUS
3h22'32"
142. Maciej BODNAR Liquigas - Cannondale
POL
3h23'30"
143. Andriy GRIVKO Pro Team Astana
UKR
3h26'22"
144. Julian DEAN Team Garmin - Cervelo
NZL
3h28'00"
145. Addy ENGELS Quick Step Cycling Team
NED
3h29'04"
146. Mikhail IGNATYEV Katusha Team
RUS
3h29'07"
147. Arnaud COYOT Saur - Sojasun
FRA
3h29'20"
148. Pablo URTASUN PEREZ Euskaltel - Euskadi
ESP
3h30'17"
149. Gerald CIOLEK Quick Step Cycling Team
GER
3h30'22"
150. Perrig QUEMENEUR Team Europcar
FRA
3h30'35"
151. Romain ZINGLE Cofidis, Le Credit en Ligne
BEL
3h31'30"
152. Denys KOSTYUK Lampre - ISD
UKR
3h31'42"
153. Lars Ytting BAK HTC - Highroad
DEN
3h33'25"
154. Vincent JEROME Team Europcar
FRA
3h34'37"
155. André GREIPEL Omega Pharma - Lotto
GER
3h35'04"
156. Ramunas NAVARDAUSKAS Team Garmin - Cervelo
LTU
3h36'53"
157. Yohann GENE Team Europcar
FRA
3h38'13"
158. Tyler FARRAR Team Garmin - Cervelo
USA
3h38'32"
159. Jimmy ENGOULVENT Saur - Sojasun
FRA
3h38'34"
160. Bernhard EISEL HTC - Highroad
AUT
3h39'56"
161. Samuel DUMOULIN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
3h43'17"
162. Mark RENSHAW HTC - Highroad
AUS
3h44'00"
163. Marcus BURGHARDT BMC Racing Team
GER
3h44'08"
164. Danny PATE HTC - Highroad
USA
3h45'26"
165. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team
CRC
3h54'35"
166. Fabio SABATINI Liquigas - Cannondale
ITA
3h57'43"