La Flèche Wallonne - 2011

75th edition

201 km

20 April 2011

Rider Team Time
1.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto 4h54'57"
2.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team 03"
3.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 05"
4.
Alexandre VINOKOUROV
Pro Team Astana 06"
5.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
6.
Jelle VANENDERT
Omega Pharma - Lotto
7.
Fränk SCHLECK
Leopard Trek
8.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team 09"
9.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Cervelo 12"
10.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
11.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad 17"
12.
Ryder HESJEDAL
Team Garmin - Cervelo 18"
13.
Robert GESINK
Rabobank Cycling Team 20"
14.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet
15.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
16.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto 23"
17.
Ben HERMANS
Team Radioshack 26"
18.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling 28"
19.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
20.
Remy DI GREGORIO
Pro Team Astana
21.
Simon GERRANS
Sky Procycling
22.
Philip DEIGNAN
Team Radioshack
23.
Chris Anker SØRENSEN
Saxo Bank Sungard
24.
Kanstantsin SIUTSOU
HTC - Highroad
25.
Alexandre GENIEZ
Skil - Shimano
26.
Jérôme BAUGNIES
Topsport Vlaanderen - Mercator
27.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
28.
Jonathan HIVERT
Saur - Sojasun 33"
29.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne 34"
30.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 36"
31.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
32.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
33.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team
34.
Thomas DEGAND
Veranda's Willems - Accent
35.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
36.
Arnold JEANNESSON
FDJ
37.
Marc DE MAAR
Quick Step Cycling Team
38.
Cédric PINEAU
FDJ 42"
39.
Maxim IGLINSKIY
Pro Team Astana 43"
40.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team 49"
41.
Janez BRAJKOVIČ
Team Radioshack
42.
Nicki SØRENSEN
Saxo Bank Sungard
43.
Andy SCHLECK
Leopard Trek
44.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Cannondale
45.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
46.
Pieter SERRY
Topsport Vlaanderen - Mercator 53"
47.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 54"
48.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team
49.
Ivan BASSO
Liquigas - Cannondale
50.
Jérôme PINEAU
Quick Step Cycling Team
51.
Marco PINOTTI
HTC - Highroad 01'00"
52.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Pro Team Astana
53.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team 01'04"
54.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team 01'09"
55.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'10"
56.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet
57.
Pierrick FÉDRIGO
FDJ
58.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team Radioshack 01'14"
59.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
60.
Damiano CUNEGO
Lampre - ISD 01'19"
61.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana 01'20"
62.
Dries DEVENYNS
Quick Step Cycling Team
63.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek
64.
Christian VAN DE VELDE
Team Garmin - Cervelo
65.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team 01'24"
66.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
67.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
68.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
69.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team
70.
Jakob FUGLSANG
Leopard Trek 01'30"
71.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
72.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano
73.
John GADRET
Ag2r La Mondiale 01'38"
74.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
75.
Christian KNEES
Sky Procycling 01'40"
76.
Matthieu SPRICK
Skil - Shimano
77.
Bram TANKINK
Rabobank Cycling Team 01'42"
78.
Addy ENGELS
Quick Step Cycling Team
79.
Danilo DI LUCA
Katusha Team 01'44"
80.
Ludovic TURPIN
Saur - Sojasun 01'49"
81.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team 01'55"
82.
Craig LEWIS
HTC - Highroad 02'06"
83.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling 02'13"
84.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi 02'18"
85.
Francesco GAVAZZI
Lampre - ISD 02'20"
86.
Sébastien JOLY
Saur - Sojasun 02'23"
87.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun 02'28"
88.
Tony MARTIN
HTC - Highroad
89.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 02'34"
90.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
91.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
92.
Andriy GRIVKO
Pro Team Astana 02'37"
93.
Sergei IVANOV
Katusha Team 02'44"
94.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun 02'58"
95.
Jean Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale 04'12"
96.
Dirk BELLEMAKERS
Landbouwkrediet 04'17"
97.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Mercator
98.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - ISD 04'34"
99.
Yury TROFIMOV
Katusha Team
100.
David LOOSLI
Lampre - ISD
101.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Procycling
102.
Bert SCHEIRLINCKX
Landbouwkrediet 04'38"
103.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano 04'45"
104.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team 04'55"
105.
Simone PONZI
Liquigas - Cannondale
106.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
107.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 04'59"
108.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
109.
Geert STEURS
Topsport Vlaanderen - Mercator 05'02"
110.
Mathias FRANK
BMC Racing Team 05'07"
111.
Staf SCHEIRLINCKX
Veranda's Willems - Accent 05'40"
112.
Anthony GESLIN
FDJ 06'16"
113.
Gianni MEERSMAN
FDJ
114.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
115.
Matthew BUSCHE
Team Radioshack
116.
Maxime MONFORT
Leopard Trek
117.
David LELAY
Ag2r La Mondiale
118.
Paolo LONGO BORGHINI
Liquigas - Cannondale
119.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
120.
Peter STETINA
Team Garmin - Cervelo 06'22"
121.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Cannondale
122.
Pieter WEENING
Rabobank Cycling Team 06'26"
123.
Maxime VANTOMME
Katusha Team 06'28"
124.
Assan BAZAYEV
Pro Team Astana
125.
Dmitriy FOFONOV
Pro Team Astana
126.
Tejay VAN GARDEREN
HTC - Highroad 07'01"
127.
David MILLAR
Team Garmin - Cervelo
128.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator 07'22"
129.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 09'58"
130.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
131.
Jurgen VAN DE WALLE
Omega Pharma - Lotto
132.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
133.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack
134.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet 10'03"
135.
Matti HELMINEN
Landbouwkrediet
136.
Rafał MAJKA
Saxo Bank Sungard 10'05"
137.
Gert DOCKX
Omega Pharma - Lotto 10'12"
138.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto