Tirreno - Adriatico - 2011

46th edition

Stage 4. Narni - Chieti , 240 km    

12 March 2011

Rider Team Time
1.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD 6h10'56"
2.
Damiano CUNEGO
Lampre - ISD
3.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
4.
Ivan BASSO
Liquigas - Cannondale 02"
5.
Danilo DI LUCA
Katusha Team 06"
6.
Robert GESINK
Rabobank Cycling Team 12"
7.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
8.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale
9.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling 16"
10.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto
11.
Giovanni VISCONTI
Farnese Vini - Neri Sottoli 22"
12.
Damiano CARUSO
Liquigas - Cannondale 24"
13.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone
14.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
15.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
16.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
17.
Simon CLARKE
Pro Team Astana
18.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank Cycling Team 31"
19.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 36"
20.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team 37"
21.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 39"
22.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana
23.
Marco PINOTTI
HTC - Highroad
24.
Stephen CUMMINGS
Sky Procycling
25.
Fabian CANCELLARA
Leopard Trek
26.
Matteo TOSATTO
Saxo Bank Sungard
27.
Peter VELITS
HTC - Highroad
28.
Dimitri MURAVYEV
Team Radioshack 47"
29.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
30.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
31.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
32.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad
33.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team 55"
34.
George HINCAPIE
BMC Racing Team 01'02"
35.
Andy SCHLECK
Leopard Trek 01'06"
36.
David LELAY
Ag2r La Mondiale
37.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
38.
Bram TANKINK
Rabobank Cycling Team
39.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling
40.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'09"
41.
Dries DEVENYNS
Quick Step Cycling Team
42.
David ARROYO DURAN
Movistar Team 01'18"
43.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
44.
Francesco FAILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
45.
Maxim IGLINSKIY
Pro Team Astana
46.
Nick NUYENS
Saxo Bank Sungard 01'33"
47.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
48.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone
49.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 01'38"
50.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
51.
Fabio TABORRE
Acqua & Sapone 01'43"
52.
Andreas KLIER
Team Garmin - Cervelo
53.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team 01'55"
54.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
55.
Thor HUSHOVD
Team Garmin - Cervelo
56.
Vladimir MIHOLJEVIC
Acqua & Sapone
57.
Filippo POZZATO
Katusha Team 03'06"
58.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank Cycling Team 03'20"
59.
Stuart O'GRADY
Leopard Trek
60.
Daniel OSS
Liquigas - Cannondale 06'06"
61.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD 06'36"
62.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
63.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack
64.
Maarten WYNANTS
Rabobank Cycling Team
65.
Baden COOKE
Saxo Bank Sungard
66.
Sébastien ROSSELER
Team Radioshack
67.
Mikael CHEREL
Ag2r La Mondiale
68.
Ben HERMANS
Team Radioshack
69.
Gorazd ŠTANGELJ
Pro Team Astana
70.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team
71.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
72.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack 07'42"
73.
Paolo CIAVATTA
Acqua & Sapone 09'31"
74.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale 10'18"
75.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
76.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Procycling
77.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Omega Pharma - Lotto 13'07"
78.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
79.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto
80.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
81.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
82.
Patrik SINKEWITZ
Farnese Vini - Neri Sottoli
83.
Andrea NOÈ
Farnese Vini - Neri Sottoli
84.
Robbie MCEWEN
Team Radioshack
85.
Gregory RAST
Team Radioshack
86.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
87.
Michael MØRKØV
Saxo Bank Sungard
88.
Gorik GARDEYN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
89.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
90.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervelo
91.
Oscar GATTO
Farnese Vini - Neri Sottoli 14'09"
92.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
93.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
94.
Niki TERPSTRA
Quick Step Cycling Team 14'43"
95.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team 17'35"
96.
Marcel SIEBERG
Omega Pharma - Lotto
97.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
98.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Procycling
99.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
100.
Alessandro PRONI
Acqua & Sapone
101.
Leonardo GIORDANI
Farnese Vini - Neri Sottoli
102.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone
103.
Joost POSTHUMA
Leopard Trek
104.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad
105.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervelo
106.
Roger HAMMOND
Team Garmin - Cervelo
107.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
108.
Manuele MORI
Lampre - ISD
109.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
110.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
111.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
112.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek
113.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team
114.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Team Garmin - Cervelo
115.
Adriano MALORI
Lampre - ISD
116.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
117.
Tom STAMSNIJDER
Leopard Trek
118.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Cannondale
119.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
120.
Roman KIREYEV
Pro Team Astana
121.
Gustav Erik LARSSON
Saxo Bank Sungard
122.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad
123.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
124.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD
125.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
126.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
127.
Mirco LORENZETTO
Pro Team Astana
128.
Leonardo BERTAGNOLLI
Lampre - ISD
129.
Davide RICCI BITTI
Farnese Vini - Neri Sottoli
130.
Danilo HONDO
Lampre - ISD
131.
Daniele BENNATI
Leopard Trek
132.
Kevin VAN IMPE
Quick Step Cycling Team
133.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
134.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Neri Sottoli
135.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
136.
Tom BOONEN
Quick Step Cycling Team
137.
Jens MOURIS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
138.
Allan DAVIS
Pro Team Astana
139.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo
140.
Rick FLENS
Rabobank Cycling Team
141.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Saxo Bank Sungard
142.
Mark CAVENDISH
HTC - Highroad
143.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard
144.
Bernhard EISEL
HTC - Highroad
145.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team
146.
Ian STANNARD
Sky Procycling
147.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
148.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
149.
David ZABRISKIE
Team Garmin - Cervelo
150.
Assan BAZAYEV
Pro Team Astana
151.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
152.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team
153.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
154.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team
155.
Luca PAOLINI
Katusha Team
156.
Danilo NAPOLITANO
Acqua & Sapone 18'27"