Tirreno - Adriatico - 2011

46th edition

Stage 5. Chieti - Castelraimondo , 240 km    

13 March 2011

Rider Team Time
1.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto 6h43'23"
2.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
3.
Damiano CUNEGO
Lampre - ISD
4.
Danilo DI LUCA
Katusha Team
5.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
6.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
7.
Tiago MACHADO
Team Radioshack 02"
8.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD
9.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
10.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale
11.
Ivan BASSO
Liquigas - Cannondale
12.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
13.
Marco PINOTTI
HTC - Highroad
14.
Giovanni VISCONTI
Farnese Vini - Neri Sottoli 17"
15.
Robert GESINK
Rabobank Cycling Team
16.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team 25"
17.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
18.
Nick NUYENS
Saxo Bank Sungard 27"
19.
Stephen CUMMINGS
Sky Procycling
20.
Dimitri MURAVYEV
Team Radioshack
21.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
22.
Mikael CHEREL
Ag2r La Mondiale
23.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad
24.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone
25.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
26.
Simon CLARKE
Pro Team Astana
27.
Peter VELITS
HTC - Highroad
28.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
29.
Ben HERMANS
Team Radioshack 37"
30.
Matteo TOSATTO
Saxo Bank Sungard
31.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
32.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling
33.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
34.
David ARROYO DURAN
Movistar Team
35.
Oscar GATTO
Farnese Vini - Neri Sottoli
36.
Damiano CARUSO
Liquigas - Cannondale 01'06"
37.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
38.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
39.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
40.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
41.
Gustav Erik LARSSON
Saxo Bank Sungard
42.
David LELAY
Ag2r La Mondiale 01'10"
43.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek 01'43"
44.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
45.
Patrik SINKEWITZ
Farnese Vini - Neri Sottoli
46.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling 01'56"
47.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD 03'40"
48.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale 05'01"
49.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 07'46"
50.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
51.
Vladimir MIHOLJEVIC
Acqua & Sapone
52.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
53.
Francesco FAILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
54.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
55.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
56.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank Cycling Team 11'52"
57.
Andy SCHLECK
Leopard Trek
58.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
59.
Bram TANKINK
Rabobank Cycling Team
60.
Leonardo GIORDANI
Farnese Vini - Neri Sottoli
61.
Paolo CIAVATTA
Acqua & Sapone
62.
Maxim IGLINSKIY
Pro Team Astana
63.
Andrea NOÈ
Farnese Vini - Neri Sottoli
64.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank Cycling Team
65.
Gregory RAST
Team Radioshack
66.
Sébastien ROSSELER
Team Radioshack 13'12"
67.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team
68.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone 15'07"
69.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto
70.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Omega Pharma - Lotto
71.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
72.
Joost POSTHUMA
Leopard Trek
73.
Robbie MCEWEN
Team Radioshack
74.
Stuart O'GRADY
Leopard Trek
75.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervelo
76.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
77.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team
78.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
79.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team
80.
Michael MØRKØV
Saxo Bank Sungard
81.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
82.
Maarten WYNANTS
Rabobank Cycling Team
83.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
84.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone
85.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
86.
Tom STAMSNIJDER
Leopard Trek
87.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack
88.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
89.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
90.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
91.
Daniele BENNATI
Leopard Trek
92.
Ian STANNARD
Sky Procycling
93.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
94.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team
95.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team
96.
Manuele MORI
Lampre - ISD
97.
Leonardo BERTAGNOLLI
Lampre - ISD
98.
Adriano MALORI
Lampre - ISD
99.
Jens MOURIS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 21'47"
100.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto 31'00"
101.
Tom BOONEN
Quick Step Cycling Team
102.
Niki TERPSTRA
Quick Step Cycling Team
103.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD
104.
Marcel SIEBERG
Omega Pharma - Lotto
105.
Fabian CANCELLARA
Leopard Trek
106.
Roger HAMMOND
Team Garmin - Cervelo
107.
Daniel OSS
Liquigas - Cannondale
108.
Danilo HONDO
Lampre - ISD
109.
Filippo POZZATO
Katusha Team
110.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale
111.
Gorazd ŠTANGELJ
Pro Team Astana
112.
Roman KIREYEV
Pro Team Astana
113.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad
114.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
115.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
116.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack
117.
Allan DAVIS
Pro Team Astana
118.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Cannondale
119.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
120.
Baden COOKE
Saxo Bank Sungard
121.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo
122.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard
123.
Bernhard EISEL
HTC - Highroad
124.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervelo
125.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team
126.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
127.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad
128.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
129.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team
130.
Mirco LORENZETTO
Pro Team Astana
131.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
132.
Mark CAVENDISH
HTC - Highroad
133.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
134.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
135.
Davide RICCI BITTI
Farnese Vini - Neri Sottoli
136.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Neri Sottoli
137.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Team Garmin - Cervelo
138.
Kevin VAN IMPE
Quick Step Cycling Team
139.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana
140.
Dries DEVENYNS
Quick Step Cycling Team
141.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
142.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
143.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Procycling
144.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Saxo Bank Sungard
145.
Alessandro PRONI
Acqua & Sapone
146.
Fabio TABORRE
Acqua & Sapone
147.
Thor HUSHOVD
Team Garmin - Cervelo
148.
Rick FLENS
Rabobank Cycling Team
149.
Assan BAZAYEV
Pro Team Astana
150.
David ZABRISKIE
Team Garmin - Cervelo
151.
Andreas KLIER
Team Garmin - Cervelo
152.
Gorik GARDEYN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
153.
Danilo NAPOLITANO
Acqua & Sapone