2.1

Vuelta a Asturias 2011  |  General Classification    

11th edition

General Classification

28 April 2011 - 2 May 2011

Rider Team Time
1.
Javier MORENO BAZÁN
Caja Rural 21h31'57"
2.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Miche - Guerciotti 00'09"
3.
Sergio Ferreira SOUSA
Barbot - Efapel 01'03"
4.
Hernâni BRÔCO
LA - Antarte 01'16"
5.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team 02'10"
6.
Jose HERRADA LOPEZ
Caja Rural 02'42"
7.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM - Une 03'53"
8.
Christian MEIER
UnitedHealthcare Pro Cycling 04'27"
9.
Giovanni Manuel BAEZ ALVAREZ
EPM - Une 05'14"
10.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Onda 05'26"
11.
Stefan SCHUMACHER
Miche - Guerciotti 05'34"
12.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Barbot - Efapel 06'05"
13.
Fredy Orlando PIAMONTE RODRÍGUEZ
EPM - Une 06'50"
14.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Barbot - Efapel 08'49"
15.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 09'15"
16.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia Caja Granada 09'36"
17.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Onda 11'05"
18.
Victor DE LA PARTE
Caja Rural 11'44"
19.
Pasquale MUTO
Miche - Guerciotti 13'17"
20.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
KTM - Murcia 13'48"
21.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 15'26"
22.
Alexander RYBAKOV
16'05"
23.
Rafael INFANTINO ABREU
EPM - Une 16'10"
24.
Kirill SVESHNIKOV
16'12"
25.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 16'13"
26.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Pro Cycling 16'18"
27.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
EPM - Une 17'15"
28.
Edward Stiver ORTIZ CARO
EPM - Une 17'45"
29.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea Continental 17'51"
30.
Javier IRIARTE
Movistar Team 19'12"
31.
Evgeny SHALUNOV
Team Radioshack 19'31"
32.
Rory SUTHERLAND
UnitedHealthcare Pro Cycling 21'24"
33.
Hugo SABIDO
LA - Antarte 21'25"
34.
Sergei CHERNETSKI
22'12"
35.
David BLANCO RODRIGUEZ
Geox - TMC 24'28"
36.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Geox - TMC 25'03"
37.
Edgar Miguel Lemos PINTO
LA - Antarte 26'21"
38.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Onda 26'42"
39.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team 27'12"
40.
Sergey SHILOV
27'25"
41.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Barbot - Efapel 27'52"
42.
Sergey BELYKH
29'41"
43.
Adrian SAEZ
Orbea Continental 30'28"
44.
Christopher JENNINGS
Burgos 2016 - Castilla y Leon 30'41"
45.
César FONTE
Barbot - Efapel 31'06"
46.
Fabio FELLINE
Geox - TMC 31'07"
47.
Hugo Matos SANCHO
LA - Antarte 31'26"
48.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
LA - Antarte 31'54"
49.
Victor CABEDO
Orbea Continental 32'13"
50.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
33'55"
51.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
Barbot - Efapel 34'16"
52.
David BELDA GARCÍA
Burgos 2016 - Castilla y Leon 35'24"
53.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Caja Granada 36'40"
54.
Alberto GALLEGO RUIZ
37'11"
55.
Higinio FERNANDEZ
Caja Rural 38'07"
56.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Movistar Team
57.
Antonio Filipe Oliveira AMORIM
Barbot - Efapel
58.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
LA - Antarte 40'40"
59.
Charles WEGELIUS
UnitedHealthcare Pro Cycling 41'23"
60.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 43'16"
61.
Iñigo CUESTA
Caja Rural 46'32"
62.
Morgan SCHMITT
UnitedHealthcare Pro Cycling 49'53"
63.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Caja Granada 50'13"
64.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Orbea Continental 50'21"
65.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Caja Rural 50'22"
66.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Barbot - Efapel 52'27"
67.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Orbea Continental 53'50"
68.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia Caja Granada 54'10"
69.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea Continental 54'56"
70.
Roberto CESARO
Miche - Guerciotti 57'46"
71.
Maxim KOZYREV
58'20"
72.
Francisco Jarley COLORADO HERNANDEZ
EPM - Une 1h02'14"
73.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Caja Granada 1h05'19"
74.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
LA - Antarte 1h07'46"
75.
Noel MARTIN INFANTE
Orbea Continental 1h09'07"
76.
Ion PARDO ABARZUZA
Onda 1h20'58"
77.
Jon GARATE
1h21'56"