Giro d'Italia 2011  |  Stage 8. Sapri - Tropea   

94th edition

214 km, 14 May 2011

Rider Team Time
1.
Oscar GATTO
Farnese Vini - Neri Sottoli 4h59'45"
2.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD 05"
3.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
4.
Roberto FERRARI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
5.
Davide APPOLLONIO
Sky Procycling
6.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
7.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
8.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Cervelo
9.
Klaas LODEWYCK
Omega Pharma - Lotto
10.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
11.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
12.
Russell DOWNING
Sky Procycling
13.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack
14.
Murilo Antonio FISCHER
Team Garmin - Cervelo
15.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale
16.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team
17.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
18.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD
19.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
20.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack
21.
Roman KREUZIGER
Pro Team Astana
22.
David ARROYO DURAN
Movistar Team
23.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
24.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
25.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
26.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
27.
Denis MENCHOV
Geox - TMC
28.
Pieter WEENING
Rabobank Cycling Team
29.
Robert KIŠERLOVSKI
Pro Team Astana
30.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
31.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
32.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
33.
Rafael VALLS FERRI
Geox - TMC
34.
Marco PINOTTI
HTC - Highroad
35.
Bram TANKINK
Rabobank Cycling Team
36.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Androni Giocattoli - C.I.P.I
37.
Kanstantsin SIUTSOU
HTC - Highroad
38.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
39.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team
40.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team
41.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
42.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
43.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step Cycling Team
44.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Cannondale
45.
Mark CAVENDISH
HTC - Highroad
46.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team
47.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
48.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
49.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
50.
Evgeni PETROV
Pro Team Astana
51.
Marcel WYSS
Geox - TMC
52.
Carlos SASTRE CANDIL
Geox - TMC
53.
Ángel VICIOSO ARCOS
Androni Giocattoli - C.I.P.I
54.
Andrea NOÈ
Farnese Vini - Neri Sottoli
55.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
56.
Diego ULISSI
Lampre - ISD
57.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 15"
58.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
59.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team 20"
60.
Gert DOCKX
Omega Pharma - Lotto 22"
61.
Danilo NAPOLITANO
Acqua & Sapone
62.
José RUJANO GUILLÉN
Androni Giocattoli - C.I.P.I 23"
63.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone 26"
64.
Peter STETINA
Team Garmin - Cervelo
65.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
66.
Paolo TIRALONGO
Pro Team Astana
67.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
68.
Dario David CIONI
Sky Procycling
69.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
70.
Johann TSCHOPP
BMC Racing Team
71.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
72.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
73.
Francesco MASCIARELLI
Pro Team Astana
74.
Bart DE CLERCQ
Omega Pharma - Lotto
75.
Thomas PETERSON
Team Garmin - Cervelo
76.
Alexsandr DYACHENKO
Pro Team Astana
77.
Carlos José OCHOA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
78.
Matteo RABOTTINI
Farnese Vini - Neri Sottoli
79.
Josep JUFRE POU
Pro Team Astana
80.
Simon ŠPILAK
Lampre - ISD
81.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
82.
Michael BARRY
Sky Procycling
83.
Danilo HONDO
Lampre - ISD
84.
Robert HUNTER
Team Radioshack
85.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale 33"
86.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack 38"
87.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
88.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
89.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
90.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
91.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
92.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team 40"
93.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 50"
94.
Bjorn SELANDER
Team Radioshack 01'01"
95.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
96.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
97.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale 01'06"
98.
Mathias FRANK
BMC Racing Team 01'08"
99.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
100.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone
101.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team 01'11"
102.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
103.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
104.
Pavel BRUTT
Katusha Team
105.
Manuel BELLETTI
Colnago - CSF Inox
106.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team 01'17"
107.
Luca MAZZANTI
Farnese Vini - Neri Sottoli
108.
Giovanni VISCONTI
Farnese Vini - Neri Sottoli
109.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'20"
110.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 01'22"
111.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto
112.
Robbie MCEWEN
Team Radioshack
113.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
114.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
115.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD
116.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team
117.
David BLANCO RODRIGUEZ
Geox - TMC
118.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - C.I.P.I
119.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Acqua & Sapone
120.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
121.
Giampaolo CHEULA
Geox - TMC 01'24"
122.
Davide RICCI BITTI
Farnese Vini - Neri Sottoli
123.
Mauricio ARDILA CANO
Geox - TMC
124.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
125.
Maxim BELKOV
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
126.
Cristiano SALERNO
Liquigas - Cannondale
127.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox
128.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox
129.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
130.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Procycling
131.
Morris POSSONI
Sky Procycling
132.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
133.
Vladimir MIHOLJEVIC
Acqua & Sapone
134.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale
135.
Volodymir GUSTOV
Saxo Bank Sungard
136.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
137.
Maxim GOUROV
Pro Team Astana
138.
Gorazd ŠTANGELJ
Pro Team Astana
139.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling
140.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
141.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Acqua & Sapone
142.
Lars Ytting BAK
HTC - Highroad
143.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad 01'40"
144.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo 01'43"
145.
Richie PORTE
Saxo Bank Sungard
146.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
147.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD
148.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox
149.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale
150.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Cannondale
151.
Chad BEYER
BMC Racing Team
152.
Jérôme PINEAU
Quick Step Cycling Team
153.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team
154.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
155.
Danilo DI LUCA
Katusha Team 01'47"
156.
Matteo TOSATTO
Saxo Bank Sungard
157.
Marco MARZANO
Lampre - ISD 01'50"
158.
Frantisek RABON
HTC - Highroad
159.
Alex RASMUSSEN
HTC - Highroad 01'51"
160.
Craig LEWIS
HTC - Highroad
161.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team
162.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team
163.
Dmitriy KOZONTCHUK
Geox - TMC
164.
Cameron MEYER
Team Garmin - Cervelo
165.
Leonardo GIORDANI
Farnese Vini - Neri Sottoli
166.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
167.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
168.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Saxo Bank Sungard 02'18"
169.
Laurent DIDIER
Saxo Bank Sungard
170.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Saxo Bank Sungard
171.
Filippo SAVINI
Colnago - CSF Inox
172.
Philip DEIGNAN
Team Radioshack
173.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
174.
Jussi VEIKKANEN
Omega Pharma - Lotto
175.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
176.
Rick FLENS
Rabobank Cycling Team
177.
Claudio CORIONI
Acqua & Sapone
178.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone 02'25"
179.
Fabio TABORRE
Acqua & Sapone
180.
Patrick GRETSCH
HTC - Highroad 02'57"
181.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
182.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Saxo Bank Sungard 03'11"
183.
Michael MØRKØV
Saxo Bank Sungard
184.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team 03'17"
185.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox 05"
186.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team 04'38"
187.
Gianluca BRAMBILLA
Colnago - CSF Inox
188.
David MILLAR
Team Garmin - Cervelo 04'45"
189.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team
190.
Addy ENGELS
Quick Step Cycling Team
191.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox 07'14"
192.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervelo 08'08"

Stage information

Start, finish: Stage 8. Sapri - Tropea

Distance: 214 km

Date: 14 May 2011