Giro d'Italia 2011  |  General classification    

94th edition

General classification

7 May 2011 - 29 May 2011

Rider Team Time
1.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD 84h11'24"
2.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale 46"
3.
John GADRET
Ag2r La Mondiale 03'54"
4.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team 04'55"
5.
Roman KREUZIGER
Pro Team Astana 05'18"
6.
José RUJANO GUILLÉN
Androni Giocattoli - C.I.P.I 06'02"
7.
Denis MENCHOV
Geox - TMC 06'08"
8.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team 07'41"
9.
Kanstantsin SIUTSOU
HTC - Highroad 08'00"
10.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 09'58"
11.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 11'56"
12.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team 12'13"
13.
David ARROYO DURAN
Movistar Team 20'46"
14.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Cervelo 25'58"
15.
Johann TSCHOPP
BMC Racing Team 29'10"
16.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 30'58"
17.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 31'29"
18.
Paolo TIRALONGO
Pro Team Astana 32'11"
19.
Tiago MACHADO
Team Radioshack 33'49"
20.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling 37'41"
21.
Peter STETINA
Team Garmin - Cervelo 43'59"
22.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto 48'57"
23.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto 51'26"
24.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team 55'51"
25.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone 57'50"
26.
Bart DE CLERCQ
Omega Pharma - Lotto 58'15"
27.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Saxo Bank Sungard 59'04"
28.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team 1h01'21"
29.
Carlos SASTRE CANDIL
Geox - TMC 1h01'23"
30.
Vladimir MIHOLJEVIC
Acqua & Sapone 1h08'28"
31.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone 1h09'11"
32.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Acqua & Sapone 1h11'19"
33.
Marcel WYSS
Geox - TMC 1h12'34"
34.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I 1h12'56"
35.
Bram TANKINK
Rabobank Cycling Team 1h14'37"
36.
Eduard VORGANOV
Katusha Team 1h14'52"
37.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team 1h18'55"
38.
Evgeni PETROV
Pro Team Astana 1h19'14"
39.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD 1h23'09"
40.
Diego ULISSI
Lampre - ISD 1h25'32"
41.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team 1h27'21"
42.
Robert KIŠERLOVSKI
Pro Team Astana 1h27'28"
43.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Saxo Bank Sungard 1h27'57"
44.
Pieter WEENING
Rabobank Cycling Team 1h29'40"
45.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team 1h31'25"
46.
Philip DEIGNAN
Team Radioshack 1h40'52"
47.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team 1h46'01"
48.
Giovanni VISCONTI
Farnese Vini - Neri Sottoli 1h46'39"
49.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step Cycling Team 1h47'40"
50.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team 1h51'06"
51.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Androni Giocattoli - C.I.P.I 1h51'54"
52.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team 1h53'50"
53.
Michael BARRY
Sky Procycling 1h57'47"
54.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team 2h01'23"
55.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto 2h05'00"
56.
Cristiano SALERNO
Liquigas - Cannondale 2h05'07"
57.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 2h06'07"
58.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Acqua & Sapone 2h07'45"
59.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale 2h09'22"
60.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox 2h09'41"
61.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale 2h10'48"
62.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 2h11'03"
63.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack 2h12'42"
64.
Carlos José OCHOA
Androni Giocattoli - C.I.P.I 2h13'08"
65.
David BLANCO RODRIGUEZ
Geox - TMC 2h16'17"
66.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack 2h18'56"
67.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 2h24'56"
68.
Danilo DI LUCA
Katusha Team 2h26'17"
69.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 2h26'56"
70.
Ángel VICIOSO ARCOS
Androni Giocattoli - C.I.P.I 2h26'57"
71.
Volodymir GUSTOV
Saxo Bank Sungard 2h26'59"
72.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Cannondale 2h27'06"
73.
Josep JUFRE POU
Pro Team Astana 2h27'53"
74.
Dmitriy KOZONTCHUK
Geox - TMC 2h28'42"
75.
Dario David CIONI
Sky Procycling 2h29'12"
76.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 2h35'11"
77.
Ivan ROVNY
Team Radioshack 2h35'29"
78.
Morris POSSONI
Sky Procycling 2h37'07"
79.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox 2h39'05"
80.
Richie PORTE
Saxo Bank Sungard 2h40'47"
81.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Cannondale 2h42'22"
82.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale 2h43'40"
83.
Jérôme PINEAU
Quick Step Cycling Team 2h43'50"
84.
Mathias FRANK
BMC Racing Team 2h44'45"
85.
Gorazd ŠTANGELJ
Pro Team Astana 2h45'48"
86.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 2h47'57"
87.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 2h48'35"
88.
Thomas PETERSON
Team Garmin - Cervelo 2h49'37"
89.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team 2h50'40"
90.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 2h55'23"
91.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling 2h56'53"
92.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team 2h57'20"
93.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox 2h57'52"
94.
Gianluca BRAMBILLA
Colnago - CSF Inox 3h01'52"
95.
Gert DOCKX
Omega Pharma - Lotto 3h02'51"
96.
Giampaolo CHEULA
Geox - TMC 3h04'29"
97.
Fabio TABORRE
Acqua & Sapone 3h05'17"
98.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale 3h05'56"
99.
David MILLAR
Team Garmin - Cervelo 3h08'29"
100.
Maxim BELKOV
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 3h08'56"
101.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team 3h09'56"
102.
Luca MAZZANTI
Farnese Vini - Neri Sottoli 3h10'02"
103.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale 3h10'58"
104.
Oscar GATTO
Farnese Vini - Neri Sottoli 3h12'00"
105.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 3h12'31"
106.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD 3h13'33"
107.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team 3h14'36"
108.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - C.I.P.I 3h16'10"
109.
Addy ENGELS
Quick Step Cycling Team 3h16'53"
110.
Alexsandr DYACHENKO
Pro Team Astana 3h17'43"
111.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team 3h18'28"
112.
Matteo RABOTTINI
Farnese Vini - Neri Sottoli 3h20'18"
113.
Leonardo GIORDANI
Farnese Vini - Neri Sottoli 3h21'55"
114.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 3h28'05"
115.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 3h30'21"
116.
Simon ŠPILAK
Lampre - ISD 3h30'23"
117.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone 3h31'36"
118.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 3h36'43"
119.
Jussi VEIKKANEN
Omega Pharma - Lotto 3h37'05"
120.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team 3h38'28"
121.
Mauricio ARDILA CANO
Geox - TMC 3h38'50"
122.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale 3h38'58"
123.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi 3h39'16"
124.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD 3h39'33"
125.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 3h41'03"
126.
Lars Ytting BAK
HTC - Highroad 3h43'16"
127.
Pavel BRUTT
Katusha Team 3h43'56"
128.
Bjorn SELANDER
Team Radioshack 3h44'03"
129.
Laurent DIDIER
Saxo Bank Sungard 3h45'20"
130.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team 3h46'16"
131.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox 3h47'05"
132.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Procycling 3h48'14"
133.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team 3h51'06"
134.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 3h56'07"
135.
Matteo TOSATTO
Saxo Bank Sungard 3h58'14"
136.
Cameron MEYER
Team Garmin - Cervelo 3h58'54"
137.
Patrick GRETSCH
HTC - Highroad 4h00'23"
138.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale 4h00'57"
139.
Russell DOWNING
Sky Procycling 4h03'46"
140.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 4h04'07"
141.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale 4h04'27"
142.
Roberto FERRARI
Androni Giocattoli - C.I.P.I 4h04'40"
143.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - C.I.P.I 4h05'10"
144.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 4h05'49"
145.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team 4h06'55"
146.
Klaas LODEWYCK
Omega Pharma - Lotto 4h07'48"
147.
Davide RICCI BITTI
Farnese Vini - Neri Sottoli 4h09'54"
148.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 4h10'31"
149.
Claudio CORIONI
Acqua & Sapone 4h12'20"
150.
Maxim GOUROV
Pro Team Astana 4h19'08"
151.
Chad BEYER
BMC Racing Team 4h23'26"
152.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Saxo Bank Sungard 4h28'55"
153.
Alex RASMUSSEN
HTC - Highroad 4h32'03"
154.
Rick FLENS
Rabobank Cycling Team 4h34'07"
155.
Michael MØRKØV
Saxo Bank Sungard 4h36'26"
156.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team 4h36'28"
157.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli 4h41'36"
158.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team 4h43'05"